وضعیت نامطلوب ایران در بیمه زندگی

به گزارش اخذ ویزا، رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به وضعیت نامطلوب بیمه های زندگی در ایران از سهم 14.4 درصدی بیمه زندگی در کل بازار بیمه ای ایران اطلاع داد.

وضعیت نامطلوب ایران در بیمه زندگی

به گزارش اخذ ویزا، غلامرضا سلیمانی در سمینار توسعه بیمه های زندگی که صبح امروز در پژوهشگاه نیرو برگزار گردید، با بیان اینکه صنعت بیمه در ایران مهجور گردیده است، اظهار کرد: از سال 1269 بحث بیمه در ایران مطرح گردیده و از همان زمان نیز بیمه عمر وجود داشته، اما ما از بیمه عمر باید به بیمه زندگی برسیم.

وی با بیان اینکه ما از نظر بیمه زندگی نسبت به کشورهای دیگر وضعیت مطلوبی نداریم، گفت: میزان ضریب نفوذ بیمه زندگی نسبت به ضریب نفوذ بیمه در ایران نسبت پایینی است که باید آن را ارتقا دهیم.

رئیس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: برای مثال در کشور هند، ضریب نفوذ بیمه 3.69 و ضریب نفوذ بیمه زندگی 2.76 است. همچنین ضریب نفوذ بیمه در ایتالیا، 8.34 و ضریب نفوذ بیمه زندگی در این کشور 6.2 است.

به گفته سلیمانی ضریب نفوذ بیمه در انگلستان 9.58 و ضریب نفوذ بیمه زندگی در این کشور 7.22 است و این در حالی است که ضریب نفوذ بیمه در ایران 2.23 بوده و ضریب نفوذ بیمه زندگی در کشورمان تنها 0.31 درصد است.

وی با بیان اینکه از سال 1392 به بعد رشد نسبتا خوبی در بیمه های زندگی داشتیم، ادامه داد: در سال 1390 تنها 10 درصد از نمایندگان به صورت تخصصی در بیمه های زندگی فعالیت می کردند و اما در سال 1396 به 0.39 درصد رسیده است. از سوی دیگر در آن موقع تنها سه شرکت بیمه ای با سهم بیش از 20 درصد پورتفوی در بیمه زندگی، فعال بودند اما در حال حاضر تعداد این شرکت ها به 10 شرکت رسیده و در چهار مورد نیز بیش از 50 درصد از پورتفوی آن شرکت مربوط به بیمه زندگی است.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به دلایل اقبال و عدم اقبال مردم به بیمه های زندگی گفت: معمولا در زمانی که تورم افزایش پیدا می نماید، مردم به سمت سرمایه های بانک ها و سایر کالاهای سرمایه ای می روند، اما در زمان کاهش تورم تقاضا برای بیمه های عمر افزایش می یابد.

سلیمانی با تاکید بر اینکه آیین نامه های بیمه های زندگی باید بازنگری گردد، اظهار کرد: در بیمه مرکزی سیاستی اتخاذ گردیده که فعلا به بیمه های عمومی مجوز ندهند و شرکت ها به سمت بیمه های تخصصی بروند که در حال حاضر پنج شرکت در حال آنالیز درخواست هستند و دو شرکت نیز تقریبا کار خود را شروع نموده اند.

وی با اشار به ارتباط شرکت های بیمه ای داخلی و خارجی توضیح داد: پس از برجام با شرکت های خارجی ارتباطی برقرار کردیم که در نهایت قراردادهایی بین این شرکت ها بسته شد، اما با خروج آمریکا از برجام برخی بیمه های اتکایی از ایران خارج شدند.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه باید به 50 درصد رشد نسبت به بیمه پایه برسیم، ادامه داد: این رقم درصد بالایی است و رسیدن به آن احتیاج به برنامه ریزی دارد. از سوی دیگر در حال حاضر صنعت بیمه خیلی در اقتصاد کشور جایی ندارد و محصولات بانکی رقیب ما هستند. بنابراین بهتر است در بازار سرمایه که رقیب ما نیست و می توانیم هم راستا با آن توسعه پیدا کنیم، ورود کنیم.

به گفته سلیمانی در حال حاضر درصد رشد بیمه زندگی در جهان بین 55 تا 60 درصد و در ایران 14.4 درصد است. بنابراین ما نسبت به کشورهای پیشرفته خیلی عقب هستیم و حتی در منطقه نیز میانگین بیمه زندگی 25 درصد است که ما انتظار داریم با همکاری شرکت های بیمه ای نمایندگی ها و کارگزاری ها بتوانیم به رشد خوبی در بیمه های زندگی برسیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 42

به "وضعیت نامطلوب ایران در بیمه زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت نامطلوب ایران در بیمه زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید