پربازدیدترین جاذبه های گردشگری کشور در ایام نوروز اعلام شدند

به گزارش اخذ ویزا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، پربازدیدترین جاذبه های گردشگری کشور در ایام نوروز اعلام شدند.

پربازدیدترین جاذبه های گردشگری کشور در ایام نوروز اعلام شدند

طبق اطلاعاتی که مرتضی ادیب زاده، مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول داد، بیشترین بازدیدهای نوروزی مربوط به حافظیه است و پس از آن به ترتیب، تخت جمشید، آرامگاه سعدی، عالی قاپو، سعدآباد و ... بیشترین تعداد بازدیدکننده را داشته اند.

ادیب زاده افزود: بیش از 5 میلیون و 400 هزار بازدیدکننده تا انتها روز سیزدهم فروردین 1401 ثبت شده که استانهای فارس، اصفهان و تهران به ترتیب بیشترین بازدیدکننده از مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها را داشته اند.

به گفته سیدمؤید محسن نژاد، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس حافظیه در نوروز حدود 420 هزار بازدیدکننده داشته و میانگین، روزانه پذیرای بیش از 20 هزار نفر بوده است. جمعیت بازدیدکنندگان حافظیه در نوروز امسال بقدری زیاد بود که نگرانی هایی را نسبت به محافظت از آن ایجاد کرد. آرامگاه حافظ فقط در لحظه تحویل سال حدود 40 هزار بازدیدکننده داشت.

تخت جمشید که در جایگاه دوم پربازدیدترین مجموعه های تاریخی ایستاده، در تعطیلات نوروز حدود 285 بازدیدکننده داشته و حدود 250 هزار بازدید هم از آرامگاه سعدی صورت گرفته است.

اما در استان اصفهان که به گفته علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن در تعطیلات نوروز حدود حدود هفت و نیم میلیون بازدید را ثبت کرد، کاخ عالی قاپو که یکی از پربازدیدترین مجموعه های تاریخی بود، فقط در یک روز 15 هزار بازدیدکننده داشته است. این بنای تاریخی تا روز هفتم فروردین بیش از 50 هزار بازدیدکننده داشت. ازدحام جمعیت بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحمل در این بنای صفوی، واکنش های بسیاری از فعالان و دوستداران میراث فرهنگی را برانگیخت.

کاخ سعدآباد هم به عنوان پنجمین مجموعه پربازدید در نوروز 1401 گفت که فقط در روز دوازدهم فروردین 48 هزار بازدید را ثبت کرده است. این مجموعه با 13 کاخ موزه فعال، از روز اول تا انتها یازدهم فروردین 716 هزار 621 بازدید داشت که کاخ ملت، موزه اتومبیل های سلطنتی، کاخ سبز و موزه پوشاک سلطنتی بیشترین بازدیدکننده را داشته اند.

نظر برخی کارشناسان موزه و میراث فرهنگی که به شمار زیاد بازدیدکنندگان بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحمل بناهای تاریخی انتقادهایی وارد کردند، بر این بود که برخی مجموعه های تاریخی بدون درنظر گرفتن استاندارد بنا و ظرفیت تحمل، دنبال ثبت بازدیدها و رکوردشکنی در آمارهای نوروزی بودند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2240

به "پربازدیدترین جاذبه های گردشگری کشور در ایام نوروز اعلام شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پربازدیدترین جاذبه های گردشگری کشور در ایام نوروز اعلام شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید