چرا نباید به تصویر رسید کارت به کارت اعتماد کنیم؟

به گزارش اخذ ویزا، عکس رسید را فرستاد و من هم کتاب ها را با پیک برایش فرستادم اما وقتی حسابم را چک کردم، متوجه شدم پولی برایم واریز ننموده. این داستان تنها یکی از کسانی است که گول تصاویر جعلی واریز کارت به کارت را خورده اند. تغییر دادن تصویر رسید کارت به کارت این روزها از ساده ترین روش های کلاهبرداری است. یک جستجوی ساده در گوگل شما را به انواع و اقسام سایت ها و اپلیکیشن هایی می رساند که برایتان رسید جعلی می سازند. مثلا حالتی را در نظر بگیرید که شخص کلاهبردار می خواهد از شما کالایی که به فروش گذاشته اید را بخرد. شماره کارت بانکی شما را می گیرد و با جایگزین کردن شماره کارت و نام شما روی رسید جعلی مبلغ مورد نظر را می نویسد و عکسش را برایتان می فرستد. به همین راحتی ممکن است فکر کنید کلاهبردار واقعا برای شما پول کارت به کارت نموده، اما اشتباه اینجا است که شما به یک عکس ساده اعتماد نموده اید و فریب کلاهبردار را خورده اید. برای مثال این عکس را با همین برنامه های کلاهبرداری ساخته ایم و هفت میلیارد تومان پول به حساب شخص دیگری کارت به کارت نموده ایم. آن هم در حالی که سقف مبلغ قابل انتقال روزانه تنها 10 میلیون تومان است!

چرا نباید به تصویر رسید کارت به کارت اعتماد کنیم؟

فرآیند کار به این شکل است که شخص کلاهبردار، ساعت و تاریخ مورد نظرش را همراه شماره کارت فروشنده و مبلغ معامله در اپلیکیشن جعلی وارد می نماید و در کسری از ثانیه، رسید جعلی با مشخصات دقیق آماده می گردد. حتی بدون اپلیکیشن و با برنامه رنگ آمیزی ویندوز هم می توان رسیدهای جعلی ساخت. هیچ راهی برای تشخیص رسید های جعلی از واقعی وجود ندارد و اگر فکر می کنید محال است فریب کلاهبردارها را بخورید، سخت در اشتباهید. با این حال با رعایت دو نکته می تواند راه کلاهبرداری را بست.

روش راحت و مطمئن؛ آنالیز حساب بانکی

اگر فروشگاه آنلاین دارید و می خواهید محصولاتتان را برای مشتریانتان ارسال کنید و امکان معامله حضوری برایتان فراهم نیست، بهتر است بی خیال قبول رسید از مشتری شوید و اگر کسی ادعا کرد پولی به حسابتان واریز نموده، حتما گردش حساب خود را چک کنید تا ببینید آیا واقعا در ساعت و تاریخ مورد نظر، پول به حسابتان واریز شده یا نه؟ چه بهتر اگر همواره پیامک گردش حساب را فعال کنید تا به محض دریافت پول، از طرف بانک برایتان پیامک ارسال گردد. با این وجود همچنان باید حواستان را به سرشماره پیامک ارسال شده جمع کنید. بعلاوه توجه داشته باشید که باز هم ممکن است از کلاهبردارها گول بخورید، چراکه برخی برنامه های رسیدساز جعلی، علاوه بر تهیه تصویر امکان ارسال پیامک جعلی برای شماره مورد نظرتان را هم دارند. برای همین بهتر است همواره رقم حدودی موجودی حسابتان را به یاد داشته باشید و اگر در پیامک جعلی مانده اعلام شده با مانده حسابی که در ذهنتان است اختلاف داشت، متوجه این موضوع شوید و فریب پیامک های جعلی را نخورید. توجه داشته باشید که این روش تنها برای فروشگاه های آنلاین که امکان مراجعه حضوری ندارند و کیلومترها از مشتری هایشان دور هستند مناسب است. اگر امکان مراجعه حضوری وجود دارد، بهتر است سراغ روش های مطمئن تر بروید.

خاطرجمعی بیشتر؛ انجام معامله حضوری

برترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری، انجام معامله به صورت حضوری است. اگر در پلتفرم های خریدوفروش کالای دست دوم اگهی ثبت نموده اید و می خواهید یکی از وسایلتان را بفروشید، حتما از خریدار بخواهید تا برای انجام معامله به خانه یا محل کار شما بیاید و تنها در صورتی کالا را تحویلش دهید که جلوی شما پول را به حسابتان واریز کند و همزمان پیامک واریز بانک را دریافت کنید. این موضوع برای شما به اسم فروشنده و هم برای خریدار مفید خواهد بود. چراکه در چنین حالتی شما خیالتان بابت دریافت وجه معامله راحت می گردد و خریدار هم قبل از انجام معامله، می تواند کالای مورد نظر را بازدید کند تا عیب و ایرادی نداشته باشد. مثلا اگر جای کتابفروش ابتدای این متن بودیم، می توانستیم با خیال راحت تری کتاب ها را به مشتری بفروشیم. مشتری هم متوجه می شد که کتاب ها چقدر با سلیقه و سالم نگه داشته شده اند!

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2023

به "چرا نباید به تصویر رسید کارت به کارت اعتماد کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید به تصویر رسید کارت به کارت اعتماد کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید