کودک شما هم از آمپول ترس دارد؟

به گزارش اخذ ویزا، بیشتر بچه ها از آمپول می ترسند قبل از اینکه او را نزد پزشک ببرید از آمپول حرفی نزنید و اما او را نسبت به فواید واکسیناسیون مطلع کنید همچنین می توانید عروسک محبوبش را به مطب ببرید.

کودک شما هم از آمپول ترس دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،آمپول زدن و واکسیناسیون ممکن است به محافظت از بچه ها در برابر بیماری های مختلف یاری کند، اما آنها مطمئنا صدمه می بینند ؛ جای تعجب نیست که بیشتر بچه ها از آمپول می ترسند - و این به این معنی نیست که آنها باید همواره آمپول بزنند. در واقع، بسیاری از بچه های کوچک تا زمانی که 4 ساله شوند، بیش از 20 واکسن را زده اند. در این بخش از نکات مربوط به بچه ها در نمناک چندین هدایت موثر و کامل برای یاری به آرام کردن بچه ها در هنگام مراجعه کردن به پزشک وجود دارد.

راه چاره و روش های صحیح برای رفع ترس کودک از آمپول

صحبت کردن مادر با کودک:

حقیقت را بگویید:اگر کودکتان بپرسد که قرار است آمپول بزنند، الکی نگویید خیر. مطمئن شوید که آنها می دانند که این آمپول ها چیزی هستند که از آنها محافظت می نماید. نگویید آمپول درد ندارد، به سادگی و صادقانه پاسخ دهید، بله، درد دارد، اما فقط برای چند ثانیه.

زیاد شلوع و فاش نکنید؛

قبل از مراجعه به پزشک، زیاد به فرزندتان گیر ندهید در عوض، به هیچ وجه چیزی نگویید، مگر آنکه بپرسند با این حال، اگر شما پاسخ را نمی دانید، می توانید بگویید:ممکن است امروز احتیاج داشته باشید، اما مطمئن نیستم که امروز انجام گردد،

مبهم بودن همواره خوب جواب می دهد - زمانی که به بچه ها می گویم که باید نمودار را ببینم تا متوجه شوم که آنها به واکسن احتیاج دارند یا خیر، معمولا از عجله امتناع می کنم. اگر زیادی در خصوص آمپول صحبت کنید، احتمالا بچه ها را برای مراجعه به پزشک نگران و عصبی می کنید و نگرانی های او می تواند تا جایی که تا تمام وقت وحشت زده باشد، افزایش یابد.

والدین بچه ها را در مطب پزشک نگه می دارند:

جلوگیری از درد فیزیکی:بعضی از کارشناسان توصیه می نمایند که کرم بی حسی در حدود 20 دقیقه قبل از واکسن استفاده گردد، چون می تواند پوست را بی حس کند.از پزشک خود بپرسید که کدام مارک را توصیه می نماید ؛ در طی واکسیناسیون، با فشار دادن دست خود، ایجاد چهره های خنده دار، گفتن شوخی یا داستان، بازی کردن و یا صرفا خواندن آهنگ مورد علاقه اش، کودکتان را منحرف کنید.

خیلی به او نزدیک نشوید و اجازه دهید که پرستارها کارشان را بنمایند:

اگر فرزند شما هیستریک باشد، بهتر است شما عقب بمانید و اجازه دهید که پرستار یا پزشک کار را بنمایند.بچه ها گاهی اوقات بیش از حد به واکسن واکنش نشان می دهند، از این رو بدانند که آنها به والدینشان پاسخ می دهند (که شاید ممکن به عپم اجازه واکنس زدن از طرف شما گردد).

اگر کودک شما دچار tantrum است، از اتاق خارج شوید تا پرستارها کارشان را بنمایند یا سعی کنید در گوشه اتاق بایستید و تماس چشم با فرزندتان را داشته باشید، که بدون احتیاج به دخالت، حمایت شما را می رساند ؛ انجام این کارها می تواند به سرعت بخشیدن به کل فرآیند و به حداقل رساندن تجربه دردناک را برای او کاهش دهد.

کودک را در دامن خود بنشانید:

پس از واکسیناسیون، کودک خود را برای چند دقیقه ببوسید یا او را روی پایتان بنشانید تا مطمعن شوید که او سر و صدا نمی نماید و حالش خوب است.می توانید محل تزریق را در صورتی که آسیب دیده مالش دهید و یا یک بسته یخ را برای حدود 10 دقیقه بگذارید تا تورمش کاهش یابد.

اگرچه بسیاری از پزشکان توصیه نمی نمایند که قبل از آغاز واکسن، داروهای ضد درد مصرف گردد زیرا ممکن است با اثربخشی واکسن تداخل پیدا نمایند، اما بعضی از آنها توصیه می نمایند که مریرون یا تیلنول بچه ها را بعد از مدتی در صورتی که هنوز درد وجود دارد، به کودک بدهید.همواره با متخصص اطفال مشورت کنید تا ببینید چه چیزی برای کودک شما توصیه می گردد.

برایش پاداش در نظر بگیرید:

گاهی اوقات حتی یک انگیزه کوچک (مثل یک نوشیدنی یا برچسب) می تواند به کاهش درد یاری کند یا به فرزندتان قول دهید که پس از واکسیناسیون، شما چیز خاصی را با هم انجام می دهید، مانند رفتن به بولینگ یا خوردن بستنی.

تماس با اورژانس :

مراقب عوارض جانبی احتمالی باشید ، هنگامی که کودک شما واکسن می زند، لیست واکنش ها یا عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد را از پرستار بخواهید.واکنش های رایج، خفیف و متوسط از بیشتر واکسن ها ممکن است شامل تورم، حساسیت به تب، تب، سردرد و حتی خستگی باشد.

اگر فرزند شما به نظر می رسد یکی از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند یک واکنش آلرژیک، تشنج، کاهش هوشیاری و یا مشکل تنفس را گرفته، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.یاری به بچه ها برای رفع کردن ترسشان از استراتژی های ساده همه سنها برای یاری به کاهش درد و ترس از آمپول است.

نکاتی مهم و کلی برای شمایی که کودکتان از آمپول ترس دارد

تکنیک های ایجاد محیط آرام و کاهش درد بستگی زیادی به سن کودک شما دارد ؛ تماس فیزیکی با نوزادان نکته کلیدی است ، توصیه می گردد والدین آرام باشند و نوزاد خود را در موقعیت درست قرار دهند.

در صورت امکان، نوزادان را قبل از واکسن، هنگام و بعد از واکسن شیر دهند یا می توانید کمی شربت شیرین را درست قبل از واکسن به او بدهید (برای ساختن آب شکر خود، آب را دو دقیقه بجوشانید، سپس 10 میلی لیتر آب را با یک قاشق چای خوری شکر مخلوط کنید، قبل از اینکه به کودک خود بدهید، خنک باشد).

کرم بی حسی موضعی می تواند 30 تا 60 دقیقه قبل از تزریق زده گردد (زمان بر اساس مارک ها متفاوت است) - از داروساز بخواهید که به شما در انتخاب محصول مناسب یاری کند و با پزشک خود در خصوص کرم صحبت کنید. اما برای داروهای خوراکی اصلا اقدامی نکنید.

آژانس بهداشت عمومی کانادا می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که در طول واکسیناسیون درد کمتری به آنها می دهد ؛ در طول تزریق، او را تشویق کنید که نفس عمیق بکشد.

شما همچنین می توانید آنها را با شمارش، بازی کردن یا آواز به خود جلب کنید.

دوباره، بی حسی موضعی می تواند 30 تا 60 دقیقه قبل از تزریق اعمال گردد.

در بچه ها مدرسه ای تنفس عمیق و حواس پرتی ابزار اصلی برای مقابله با درد آنها هستند.

انجام تمرین تنفس عمیق با داشتن تصور اینکه ریه هایشان بالون است آنها را با شوخی، موسیقی یا برنامه جدید منحرف کنید.

پیش از آن شرح دهید که واکسنها لازم هستند و به آنها اطمینان میدهید که درد زود تمام می گردد.

شما می توانید بی حسی موضعی قبل از واکسن را اعمال کنید ؛ اگر احساس می کنید که برای درمان، چیزی مثل بستنی یا یک کتاب کمیک مفید است، پس آن را به عنوان یک پاداش انجام دهید.

جامعه اطفال کانادا می گوید والدین می توانند برای فرزندشان استامینوفن برای تب و یا درد محل تزریق بدهند و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری امریکا توصیه می نماید یک پارچه خنک و مرطوب برای یاری به قرمزی، درد و تورم در محل مناسب است.

اگر شما هم بترسید چه؟

با همکاری با هم، والدین و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند به تدریج به ترس کودک از سوزن یاری نمایند.گاهی اوقات استراتژی ها می تواند به همان اندازه ساده باشد و پزشک با شوخی می تواند کودک را منحرف کند.

اگر کودکتان غیر قابل تحمل باشد چه باید بکنید؟

شما نمی توانید سر یک کودک فریاد بزنید تا آرام گردد و با واکسیناسیون موافقت کند.بهتر است برای واکسن زدن کودکتان را نگه دارید ولی اگر نشد، والدین باید کنار بیایند یا اتاق را ترک نمایند تا به پرستار یا پزشک اجازه دهند تا او را بگیرند.

احتیاج به مداخله اغلب با افزایش سن کودک کاهش می یابد و متوجه می شوند دلیل واکسیناسیون و کارش چیست اما اتاق ها و تجربه ها یادآوری می نمایند که همواره این گونه نیست.

هیچ رده گروه سنی خاص را نمی توان گفت که دیگر از واکسن و آمپول نمی ترسند بعلاوه، بعضی از موارد مهم نیز برای جلوگیری از آن وجود دارد.اگر پدر و مادر از آمپول بترسند، شخص دیگری باید برای واکسن بیاید.

قول هدایای عجیب و غریب را ندهید، زیرا هر بار آنها انتظار چیزی را دارند و اصلا سعی نکنید فرزندتان را متقاعد کنید که درد ندارد.

والدین فرزندانشان را اطمینان می دهند، زیرا امیدوارند بچه ها احساس بهتری پیدا می نمایند.

در واقع، باعث می گردد که آنها احساس بدی پیدا نمایند. به جای آن، به آنها بگوئید که کمی درد دارد، اما سریع خوب خواهد شد.

همچنان مهم است که پس از ویزیت پزشک با کودک خود صحبت کنید.

توصیه می گردد والدین بچه ها را برای رفتار خوبشان ستایش نمایند و همچنین هم برای کوشششان حتی اگر می ترسند.

او را به راه مثبت تشویق کنید.

بر روی اینکه همه چیز خوب خواهد شد، تمرکز کنید.

امیدوارم این کار آنها را در آینده کمتر بترساند.

پیشنهاد کارشناسان برای مبارزه با ترس های آمپولی در بچه ها :

در بعضی موارد، اگر فرزندتان فوبیا، ترس و وحشت دارد تا جایی که بی ادبانه گریه می نمایند، لگد می زنند، فریاد می زنند، و می جنگند و یا به شدت در برابر آمپول مقاومت می نمایند.بعضی از بچه ها نمی توانند حتی کلمه آمپول را بگویند.

خبر خوب:ترس شدید آمپول در یک زمان کوتاه می تواند رفع گردد در این بخش از نمناک با یاری روانشناس، بچه ها می توانند مهارت های مقابله ای را برای یاری به شکست دادن ترس خود یاد بگیرند.

چگونه می توان ترس فرزندانتان از پزشک را بریزانید:

هدایت هایی برای آماده سازی بچه ها از بازدید بدون اضطراب به متخصص اطفال:بازدید از متخصص اطفال می تواند موجب اضطراب برای یک کودک گردد ، تعجب آور نیست.مطب پزشکان می تواند پر از مناظر ناگوار، صداها و احساسات بد باشد.

پس چگونه والدین می توانند ترس کودک خود را از بین ببرند؟ از دست دادن کنترل ترسناک است، به ویژه برای یک کودک نو پا که نمی تواند خوب حرف بزند. والدین می توانند در کاهش این اضطراب ها بسیار موثر باشند.

در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

یاری به حس اعتماد بیمار- پزشک در کودکتان:

سعی کنید با یک پزشک خاص ارتباط برقرار کنید تا فرزند شما بتواند با او آشنا گردد دیدار با پزشک بی احساس همواره ترسناک است.هرگز برای ایجاد روابط شخصی با یک پزشک دیر نیست.

نقش بازی کردن در خانه:

اگر فرزند شما اضطراب دارد، پیشنهاد می گردد که در خانه دکتر بازی کنید. اول شما باید از ابزار بازی برای گوش دادن به قلب فرزندان خود بهره ببرید، به گوش او نگاه کنید و چشمان و دندان هایش را آنالیز کنید. سپس، اجازه دهید او عروسک مورد علاقه خود را امتحان کند. هرچه بیشتر فرزند شما در معرض روشهای معمول پزشکی قرار گیرد، کمتر خواهد ترسید.

ترفندهای کاهش ترس کودک از آمپول

کودک خود را آرام کنید:

به فرزندتان این اطمینان را بدهید که شما و دکترتان یک تیم هستند، و شما هم طرف او هستید.به فرزندتان یادآوری کنید که تمام وقت با او خواهید بود و تأکید کنید که پزشک برای یاری به او آنجاست.

پیدا کردن زمینه مشترک:

اجازه دهید پزشکتان بعضی از علایق فرزندتان را بداند و با او مصاحبه کند. ایجاد زمینه مشترک می تواند به ایجاد اعتماد و ارتباط با فرزندتان یاری کند.

اثر ترس از لباس سفید را حذف کنید:

اگر متخصص اطفال کودک شما هنوز لباس فرم می پوشد، از پزشکش بخواهید که لباس سفیدش را در طول معاینه فرزندتان بردارد. نبود یک فرمول ممکن است به حذف عامل ترس یاری کند.

آرام باشید :

بهترین کار خود را برای جلوگیری از ترس و مضطربتان را انحام دهید. فرزند شما طبق خلق و خوی شما عمل خواهد نمود، پس لبخند بزنید، شانه های خود را آرام کنید، آرام نفس بکشید و گرم و آرام صحبت کنید.با وجود کوشش های شما، ممکن است فرزندتان گریه کند. نگران نباشید - با عظیم شدنش بهتر خواهد شد. شکیبا باشید، آرام و پایدار باشید.

چیز خاصی را از خانه بیاورید:

آوردن چیزی از خانه ممکن است باعث گردد مراجعه به پزشکان کمتر استرس زا به نظر برسند، و باعث می گردد که یک محیط راحت تر برایش ایجاد گردد. یک حیوان عروسکی یا پتو ممکن است چیز عالی برای آغاز باشد.همواره عروسک فرزندتان را به مطب ببرید و از کودکتان بخواهید عروسکش را به پزشک معرفی کند:اتصال چیزی آشنا به یک مکان نا آشنا می تواند برایش عالی است.

ترس کودک از آمپول را چگونه رفع کنیم؟

صادق باشید :

صداقت و دادن اطلاعات مفید برای آماده کردن کودک خود برای بازدید از پزشک مهم است.ما به مطب پزشک می رویم چون مهم است که سالم بمانیم، و همین دلیل است که شما را آورده ام.

درمورد واکسن با او صحبت کنید:

همواره سوالات عظیمی درباره واکسن و آمپول و ویزیت پزشک برای بچه هامان وجود دارد.مهم است که بچه ها را برای واکسیناسیون آماده کنیم تا آنها بتوانند آماده باشند.بچه های من همواره نگران آمپول زدن بودند و من یاد گرفتم قبل از مراجعه به پزشک با آنها صحبت کنم که آیا می ترسند یا خیر سپس من می توانم به آنها این اطمینان را بدهم که همواره قرار نیست با دکتر رفتن آمپول بگیرند. آماده سازی در این راه می تواند ابزار مفیدی برای کاهش اضطراب بچه ها باشد.

ترس کودک از سوزن آمپول چه عللی دارد؟

آنها را تا حد ممکن آماده کنید:

والدین را تشویق کنید تا فرزندان خود را آماده نمایند و به آنها چه چیزی در انتظارشان است، بخصوص لحظات ناخوشایند.بچه هایی که دیگر پوشک نمی پوشند، دیدن بخش خصوصیشان توسط پزشک عجیب است. در خصوص اینکه چرا پزشکان باید تمام قسمت های بدن ما، حتی قسمت خصوصی را آنالیز نمایند، صحبت کنید. اگر کودک برای این قبل از بازدیدها آماده گردد، کمتر شوک می گردد.

منحرف کردن آنها:

حواس پرتی ها معمولا در قبل و بعد دیدار ها بسیار مهم است.منحرف کردن الکترونیکی در حال حاضر راهی معمولی برای بچه هاست. اگر می توانید سعی کنید آی پد یا یک وسیله الکترونیکی برای منحرف کردن فرزندتان در اتاق انتظار را بیاورید، به طوری که آنها وقتشان صرف نگرانی در خصوص وقت دیدارشان ننمایند.

چگونگی رفع کردن ترس بچه ها از آمپول و دکتر

یاری به ارتباط آنها با ارائه دهنده های پزشکی:

در یک سن خاص، والدین از رفتن والدین به اتاق معاینه با بچه هایشان جلوگیری می گردد، بنابراین مهم است که بچه های عظیمتر را برای این نقطه عطف آماده سازیم.

انتخاب یک پزشک محبت آمیز :

انتخاب پزشکی خوب باعث می گردد بچه هایتان احساس راحتی نمایند و این مهم است.

مطمئن نیستید که از کجا باید آغاز کنید؟

از دوستان یا اعضای خانواده خود خود بپرسید که آیا کلینیکی با پزشک متخصص اطفال خوب و مهربان می شاسند یا نه، و یا رتبه بندی پزشکان آنلاین را بخوانید.اگر شما از پزشک خاصی رضایت ندارید، نگران نباشید یک نفر جدید را امتحان کنید.

یک مدل نقش خوب باشید:

ترس از پزشک محدود به فقط بچه ها نیست - بسیاری از عظیمسالان در زمان دیدار نیز عصبی هستند. در دندانپزشکی، متاسفانه ترس زیادی از وجود دارد. بچه های که بیشترین ترس را دارند معمولا والدینی دارند که می ترسند و این ترس را به فرزندانشان منتقل می نمایند ؛ به بچه هایتان اجازه دهید که اعتماد به نفس و حال خوبتان را ببینند.

تمرین در خانه:

هر چیزی که می توانید انجام دهید تا مطب پزشک بیشتر برایش حس آشنا داشته باشد تا بتواند بازخورد بهتری داشته باشد، بنابراین سعی کنید چند روز قبل از مراجعه در خانه خود تمرین کنید. اولین کاری که باید انجام دهید بغل کردن آنهاست ، این کار مهمی برای دور کردن نگرانی بسیاری از بچه ها است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1483

به "کودک شما هم از آمپول ترس دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودک شما هم از آمپول ترس دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید