آخرین میخ بر تابوت کتابخوانی

به گزارش اخذ ویزا، درست یک ماه بعد از افزایش نرخ بنزین، در حالی که رئیس جمهور از ممنوعیت افزایش قیمت ها و هزینه های خدماتی سخن می گفت، نرخ نامه پست بالا رفت و هزینه ارسال کتاب هم به شدت افزایش یافت تا حال کتاب و نشر در کشور از قبل بدتر شود.

آخرین میخ بر تابوت کتابخوانی

به گزارش گروه رسانه های اخذ ویزا، پس از افزایش قیمت بنزین این بار نوبت خدمات و کالاهای دیگر بود که بوی گرانی به خود بگیرند؛ در حالی که هم رئیس جمهور و هم سخنگوی دولت تدبیر و امید اعلام نموده بودند که هیچ مجوزی برای افزایش قیمت صادر نمی گردد و دستگاه ها حتی درخواست گرانی ندهند .

فقط یک ماه از افزایش بهای بنزین گذشته بود که که شرکت پست، تعرفه های ارسال مراسلات و نرخ نامه خود را افزایش داد و در پی این افزایش، بسیاری از مصرف کنندگان آن لب به گلایه گگرددند. برخلاف آنچه مسئولان اعلام نموده بودند، اما قیمت ها یکی پس از دیگری افزایش می یابد و خدمات پست هم از این قاعده پیروی می کند .

کتاب که از یک سال قبل با نرخی ارزان تر و با سامانه ای موسوم به پست کتاب به دست خریداران می رسید، حالا در همین سامانه هم مشمول گرانی شده است. سال گذشته بود که این سامانه، رونمایی شد و آغاز به کار کرد، بر این اساس ناشران، کتابفروشان و فعالان حوزه نشر بعد از ورود به این سامانه از طریق سایت خانه کتاب باید مدارک لازم را ارسال و قرارداد بین خانه کتاب و استفاده کننده را امضا می کردند؛ اما هزینه های این سامانه نیز با توجه به فرایند افزایشی شرکت پست، بالا رفت و داد پخش کنندگان کتاب را در آورد .

آغاز دور جدید افزایش قیمت های پست کتاب

این تفاهم نامه و نرخ های متفاوت آن تلاش داشت حال حوزه نشر و کتابخوانی را بهتر کند، اما از 23 آذرماه سال جاری که تعرفه پست کتاب با افزایش حدود 15 درصدی روبرو شد، حال ناخوش فروشندگان، پخشی ها و خریداران را رقم زد .

در تفاهمنامه ای که به سامانه پست کتاب منتهی شد، بین 15 تا 30 درصد پایین تر از نرخ مصوب هزینه های ارسال مراسلات تخفیف در نظر گرفته شده بود که از 2 تا 40 کیلوگرم را شامل می شد. اما این نرخ ها که افزایش 15 درصدی را حالا تجربه می کند در شرایط کنونی نشر، نگرانی های تازه ای را موجب شده است .

یکی از مسئولان شرکت پست کتاب در این راستا در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: مبنا، نرخ نامه شرکت پست است که با قرارداد با خانه کتاب آن را پوشش می دهد و ما در شرکت هم پوشش دهنده خدمات هستیم. البته درصدی هم بنا به وزن مرسولات و ترافیک تخفیف ارائه می گردد. در این طرح مرسولات از 500 گرم به بالا شامل تخفیف خواهند شد .

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تأیید می کنید نرخ ها از 23 آذر تغییر نموده و افزایشی بوده مطرح نمود: بله؛ نرخ محاسبه در این سامانه نرخ نامه پستی است. این جای اطمینان را برای مخاطبان افزایش می دهد که ما دخل و تصرفی در قیمت ها نداریم و ملاک همین نرخ نامه است .

البته این فرد گفت: تعرفه ها باید هرساله 15 تا 20 درصد افزایش پیدا می کرد، اما به دلیل رفاه حال ناشران و کتابفروشان و عموم مردم 4 سالی بود که شاهد تغییر در نرخ ها نبودیم، اما سال جاری این فرایند افزایشی انجام شد .

افزایش بیش از20 درصد است

به رغم اعلام افزایش حدود 15 تا 20 درصدی نرخ ارسال کتاب در سامانه پست کتاب، زهیر قدسی مدیر پخش کتاب آفتاب که مرتبط با پست کتاب است، می گوید: این افزایش ها بر کار ما اثرگذار بوده و طبیعتا به نظر می رسد بیش از 15 تا 20 درصد افزایش داشته، چرا که اگر تا پیش از این یک کتاب را با 6 هزار تومان هزینه ارسال می کردیم، به تازگی این رقم به 9 هزار تومان رسیده است. در واقع سه هزار تومان افزایش قیمت را می بینیم که این رقم، خیلی بیشتر از 20 درصد است .

وی با تاکید بر اینکه از طریق فضای مجازی سفارش کتاب دریافت می کنیم، ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه ها این بخش هم متضرر می گردد، زیرا تمام کار ما از طریق پست سفارشی ارسال کتاب انجام می گردد و سفارشی بودن، هزینه های بالاتری برای مرسولات دارد .

هزینه ارسال 15 جلد کتاب به قم 60 هزار تومان!

نخبه زارع، مدیر شرکت پخش و انتشارات دانشگاهیان ضمن اشاره به افزایش قیمت ها می گوید: 15 جلد کتاب از طریق پس به قم ارسال کردیم و هزینه آن 60 هزار تومان شد؛ در حالی که تا پیش از این 10 تا 12 هزار تومان محاسبه می شد! این نشان می دهد افزایش قیمت خیلی زیاد است .

نگرانیم؛ مسئولان فکری کنند

در ادامه خبرنگار فارس با مجید اقبال مدیر انتشارات امین نگار و پخش کتابی به همین نام گفت وگو کرد. این ناشر با ابراز نگرانی از این افزایش، نرخ های پست کتاب را دغدغه مندی امروز دانست و گفت: ما تا پیش از این، ارسال کتاب در شهر تهران را رایگان انجام می دادیم؛ چون راننده استخدام نموده بودیم و خدمات می دادیم، اما پس از مدتی با افزایش هزینه ها ناچار شدیم با پیک قرارداد ببندیم .

اقبال هم افزایش نرخ ها را از 23 آذر ماه سال جاری تائید کرد و ابراز داشت: باید مسئولان فکری کنند تا نرخ ها به حالت قبل برگردد .

مرادی از شرکت پخش کتابستان نیز با اشاره به افزایش نرخ های پست می گوید: این افزایش قیمت ها بر کار ما هم تاثیرگذار بوده است. جالب اینکه بسیاری از مشتری ها از این افزایش قیمت ها مطلع نیستند. بنابراین وقتی سفارش می دهند و ما هزینه را اعلام می کنیم، متعجب می شوند .

وی اضافه نمود: هزینه پست معمولی یک جلد کتاب از قم به تهران 10 هزار تومان است، اما هزینه همین یک جلد به تهران و استان های همجوار به شکل پیشتاز 13 هزار تومان است. حالا شما محاسبه کنید تعداد مجلدات بیشتر از یک کتاب را. در صورت افزایش تعداد جلدهای یک کتاب وزن هم افزایش داشته و هزینه ها بیشتر خواهد شد .

ناچار به اعمال قیمت های جدید هستیم؛ این مصوبه شرکت پست است

نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب هم در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس به نامه ارسال شده از شرکت پست طی هفته گذشته در راستای افزایش تعرفه اشاره و گفت: این نامه هفته گذشته به خانه کتاب آمد و ما در حال رایزنی هستیم. مکاتبات آغاز شده و تلاش داریم دغدغه ناشران و کتابفروشان را کاهش دهیم .

وی ابراز داشت: قرارداد 500 ناشر منعقد شده و امورشان در حال انجام است و به سامانه پیوسته اند. فکر می کنم از یک تا 25 کیلو با تخفیف متفاوت خدمات ارائه می گردد، اما طی هفته گذشته در راستای تغییرات تعرفه ها نامه ای واصل شد، ولی افزایش محدود بود. در حال رایزنی هستیم تا این افزایش ها در حوزه فرهنگ و هنر اجرایی نگردد؛ اگرچه این مسأله مصوبه هیأت مدیره شرکت پست است و احتمالاً ناچار به اعمال باشیم. نامه ای آماده شده که به زودی به شرکت پست ارسال خواهد شد .

تصویر نامه موسسه خانه کتاب به شرکت پست در پی افزایش نرخ ها

متن کامل این نامه را در ادامه بخوانید؛

جناب آقای دکتر حسین غضنفری

معاونت محترم فنی و بازرگانی شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران

باسلام

احتراماً؛ همانگونه که استحضار دارید در سال گذشته بر پایه تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرکت پست، نرخ نامه ای برای ارسال و مراسلات کتاب مشخص شد که طبق قرارداد شماره 7913، 400 مورخ 30، 8، 1397 ، فی مابین خانه کتاب با شرکت پست، عملیاتی شد .

فرآیند راه اندازی و معرفی سامانه پست کتاب و متقاعد کردن ذینفعان و هماهنگی با دفاتر پستی تا انتها سال گذشته به طول انجامید و از ابتدای سال 1398 به تدریج بر تعداد متقاضیان و استفاده کنندگان از سامانه اضافه نموده شد و اکنون به تراکنش قابل قبولی رسیده و مورد استقبال قرار گرفته است. البته این در حالی است که علیرغم یک نوبت واریز پول، هنوز امکان دریافت صورت حساب از سامانه گیت وی شرکت پست فراهم نشده و متاسفانه پیگیری ها و درخواست های مکرر ما تا به امروز به نتیجه نرسیده است .

با وجودی که در حال حاضر 450 فروشگاه کتاب در این سامانه فعال شده اند و بیش از 50 هزار مرسوله تا به امروز ارسال شده است که در مقیاس بازار نشر و کتاب، عدد قابل قبولی است، اما در کمال تعجب و تأسف در تاریخ 24 آذر 1398 ، نامه ای به امضای جناب آقای افروز، مدیرکل محترم بازاریابی و توسعه کسب و کار شرکت پست واصل شد که افزایش نرخنامه پست کتاب از تاریخ 23 آذر 1398 را بدون اطلاع قبلی به اطلاع ما رساند. از آنجا که این اقدام بدون اطلاع قبلی صورت گرفت، اعتراض استفاده کنندگان از سامانه پست کتاب و واکنش رسانه ها را در پی داشت .

از آنجا که اساساً طرح پست کتاب در راستای مسئولیت های اجتماعی شرکت پست راه اندازی شد و برخاسته از این نگاه مدیران دو نهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرکت پست بود که در حوزه فرهنگ مکتوب هرچه هزینه گردد، در حقیقت سرمایه¬گذاری برای نسل های آینده محسوب می گردد، با توجه به اینکه حوزه نشر اساساً اقتصادی نیست و فعالان و دست اندرکاران حوزه کتاب، از نویسندگان و اهل قلم تا ناشران و کتابفروشان و توزیع کنندگان در شرایط بسیار دشواری به سر می برند، لذا از جنابعالی تقاضا می گردد در صورت امکان از افزایش نرخ خدمات پستی در سامانه پست کتاب خودداری گردد .

این گزارش در انتها اضافه می کند: افزایش قیمت های پست موجب شده بسیاری از توزیع کنندگان کتاب به پیک های موتوری روی آورند. این در حالی است که با افزایش قیمت بنزین، نرخ این پیک ها نیز به واسطه مصرف بنزین فرایند روبه رشدی داشته است .

منبع:فارس

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 695

به "آخرین میخ بر تابوت کتابخوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین میخ بر تابوت کتابخوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید