آرشیو روایت فتح متعلق به همه فیلمسازان است نه چند طیف محدود!

به گزارش اخذ ویزا، تهران (پانا) - مسئول گروه مستندسازی روایت فتح گفت آرشیو روایت فتح متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و همه فیلمسازان و شرکت های معتبر سینمایی می توانند از امکانات این مجموعه استفاده نمایند و منحصر به چند طیف خاص و محدود نیست.

آرشیو روایت فتح متعلق به همه فیلمسازان است نه چند طیف محدود!

به گزارش روابط عمومی برنامه، روح الله رفیعی مسئول گروه مستندسازی روایت فتح در برنامه تلویزیونی افق سینما ویژه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت که روز سه شنبه چهارم آذر ماه با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت در مورد مکتب مستندسازی روایت فتح و ضرورت زایش فکری در جوانان گفت: یکی از دلایل گرایش مردم به مستند روایت فتح در دهه شصت فراوری اثر به وقت خود به مفهوم زمانه شناسی شهید اوینی و همچین محدودیت در پخش بود چرا که آن موقع فقط دو شبکه وجود داشت و مردم را مشتاق تر به دیدن روایت فتح می کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: شهید مرتضی آوینی بیش از یک هنرمند، اندیشمندی بود که با مطالعات کتب و مکاتب نسبت به جامعه آرمانی خود نظریه داشته است و در جهت توفیق آن کوشش می کرد.

رفیعی به خصوصیات شهید آوینی اشاره نمود و گفت: سید مرتضی آوینی فرزند زمانه خودش بود و شناخت دقیقی از زمان خودش داشت و این موضوع عامل موفقیت آثار وی در روایت فتح بود .

این مدیر فرهنگی در ادامه اضافه کرد: روایت فتح یک دانش نامه مدون از سید مرتضی آوینی بود که گروهی از مستندسازان با تسلط بر تجارب زیستی مبادرت به فراوری فیلم کردند و نگاه جدیدی نیز به انقلاب داشتند.

وی در ادامه صحبتهایش گفت: اگر اندیشمندی در صندلی یک فیلمساز بداند که چه محتوایی را می خواهد به مخاطب ارائه بدهد و آن را مبتنی بر عقیده خود بسازد می تواند اثر را ماندگار کند و در بین مخاطب صندلی خودش را به دست اورد.

رفیعی با ارائه سیاست جدید گروه مستندسازی بنیاد روایت فتح گفت: در گروه روایت فتح اگر چه ماموریت ما ثبت تاریخ آثار انقلاب و دفاع مقدس است اما در کوششیم مستندهای جنگی را فراوری و ارائه بدهیم که به درد مردم بخورد و به نوعی غرور ملی و فرهنگ مقاومت در برابر سختی ها را در آحاد جامعه افزایش دهد.

وی اضافه کرد: متاسفانه در طول این سالها غیر از دو مورد محدود، هیچ مطالعه دقیق و دانشگاهی در مورد مکتب مستندسازی آقا مرتضی آوینی اتفاق نیفتاده است و ما خلا جدی در حوزه نظریه پردازی درخصوص مستندسازی با الگوی روایت فتح در سطح دانشگاه ها داریم، لذا باید از روش فیلمسازی شهید آوینی به عنوان فرمول فیلمسازی جنگ و دفاع مقدس استفاده کنیم .

این مدیر فرهنگی در ادامه برنامه افق سینما گفت: فیملسازان در گذشته با 20 هزار حلقه آرشیو از فیلم های دفاع مقدس روبرو بودند که ما سعی کردیم این مجموعه را تجمیع و تسهیل گری کنیم برای فیلمسازان که از این آرشیو گرانبها استفاده نمایند.

مسئول گروه مستندسازی روایت فتح با اشاره به آرشیو دفاع مقدس در مجموعه روایت فتح گفت: آنچه که ما در گروه روایت فتح به عنوان گنجینه نگهداری کردیم متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و همه فیلمسازان و مجموعه ها و شرکت های معتبر سینمایی می توانند از امکانات این مجموعه استفاده نمایند و منحصر به چند طیف خاص و محدود نیست.

وی در دامه گفت: چیزی به نام حبس ارشیو دیگر معنی ندارد و به زودی گروه روایت فتح شرایط واگذاری آرشیو را فراهم می نماید و از دانشمندانی که مباردت به فراوری دانش در این حوزه بنمایند دعوت می کنیم و آرشیو را در اختیارشان قرار می دهیم.

وی اضافه کرد: بخشی از آرشیو روایت فتح در مورد سیره تربیتی شهداست و مبتنی با مصاحبه با پدر و مادران شهداست و در این خصوص مجموعه ای را با عنوان راه مادری فراوری کردیم که از صدا و سیما پخش شد و در ادامه آثار دیگری نیز با این موضوع در حال فراوری داریم.

رفیعی درپایان خاطرنشان ساخت: طبق آمار سالانه ما 800 پدر و مادر شهید را از دست می دهیم و عدم حضور این عزیزان مستندهای ما را در آینده با چالش روبرو می نماید. ما 3000 سوژه درححوزه دفاع مقدس داریم که با وجود این تعداد سوژه، مجموعه فراوریاتی که در طول 40 سال فراوری شده است فقط 20 درصد از این تعداد را در بر می گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1344

به "آرشیو روایت فتح متعلق به همه فیلمسازان است نه چند طیف محدود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرشیو روایت فتح متعلق به همه فیلمسازان است نه چند طیف محدود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید