آیا عصاره اسفناج به لاغری یاری می نماید؟

به گزارش اخذ ویزا، هرآنچه باید درمورد خواص، عوارض جانبی و نحوه مصرف عصاره اسفناج بدانید

عصاره اسفناج یکی از مکمل هایی است که برای کاهش وزن توصیه می گردد. اما، آیا این مکمل، تأثیری در کاهش وزن دارد؟ چه عاملی باعث می گردد که مکمل عصاره اسفناج، بر کاهش وزن مؤثر باشد؟

آیا عصاره اسفناج به لاغری یاری می نماید؟
افرادی که قصد کاهش وزن دارند، معمولا به مکمل ها روی می آورند و در پی راه چاره ساده برای کاهش وزن هستند. با وجود این، نتیجه مصرف بیشتر این مکمل ها، معمولا ناامیدنماینده است.

یکی از مکمل های کاهش وزن که اخیرا وارد بازار شده، عصاره اسفناج است. فراورینمایندگان عصاره اسفناج ادعا می نمایند که این مکمل می تواند با کاهش اشتها و میل انسان به غذا خوردن، به کاهش وزن یاری کند.

در ادامه، این مکمل نو را با جزئیات آنالیز می کنیم تا دریابیم آیا این ادعا صحت دارد یا خیر.

عصاره اسفناج چیست؟عصاره اسفناج مکملی خوراکی برای کاهش وزن است که از برگ های اسفناج تهیه می گردد.

عصاره اسفناج، پودر سبزرنگی است که می توان آن را با آب یا انواع اسموتی ترکیب و مصرف کرد. عصاره اسفناج به شکل های مختلفی از جمله کپسول هم عرضه می گردد.

این پودر حاوی کنسانتره تیلاکوئیدهای برگ اسفناج است. تیلاکوئید، ساختارهای میکروسکوپی موجود در کلروپلاست سلول های گیاهان سبز است.

نقش اصلی تیلاکوئید در ساختار گیاهان، جذب نور خورشید است؛ فرایندی که به آن فتوسنتر می گویند. این فرایند، برای گیاهان، انرژی لازم برای فراوری کربوهیدرات را فراهم می نماید.

تیلاکوئید از 70 درصد پروتئین، آنتی اکسیدان و کلروفیل تشکیل شده و 30 درصد بقیه آن غالبا شامل چربی است. تیلاکوئید فقط مختص برگ های اسفناج نیست. در واقع در برگ همه گیاهانِ سبز وجود دارد. مشابه این مکمل را می توان از سایر گیاهان هم تهیه کرد.

عملکرد مکمل عصاره اسفناجتیلاکوئید موجود در عصاره اسفناج، فعالیت لیپاز را مختل می نماید. لیپاز، آنزیمی است که چربی را هضم می نماید. این فرایند، باعث به تأخیر افتادن هضم چربی می گردد. در نتیجه، هورمون های کاهش اشتها افزایش پیدا می نمایند.

بعلاوه سطح هورمون گرلین یا هورمون گرسنگی را کاهش می دهد.

برخلاف داروهای شیمیایی کاهش وزن، تیلاکوئید، باعث تأخیر موقتی هضم چربی می گردد و به طور کلی، از آن جلوگیری نمی نماید. در نتیجه، عصاره اسفناج، عوارض جانبی ناخوشایند داروهای مهارنمایندهٔ لیپاز را ندارد. از جمله این عوارض می توان به دفع چربی در مدفوع و دردهای شکمی اشاره نمود.

هنوز به طور دقیق معین نیست که کدام بخش از تیلاکوئید مسئول ایجاد این تأثیر است. ولی ممکن است به خاطر وجود برخی پروتئین ها و چربی های موجود در آن، موسوم به گالاکتولیپید باشد.

خواص عصاره اسفناج

1. یاری به کاهش وزن با عصاره اسفناج
تحقیقات صورت گرفته روی نمونه های جانوری نشان می دهد که مصرف عصاره اسفناج غنی از تیلاکوئید می تواند چربی بدن و در نتیجه، وزن را کاهش دهد.

تحقیقات صورت گرفته روی بزرگسالان دارای اضافه وزن نشان داده است که اضافه کردن 3/7 تا 5 گرم عصاره اسفناج به وعده های غذایی، اشتها را برای چند ساعت کاهش می دهد.

با کاهش اشتها، عصاره اسفناج منجر به کاهش وزن می گردد؛ در صورتی که چند ماه، مرتب استفاده گردد.

تحقیقی که روی زنان دارای اضافه وزن انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه 5 گرم از عصاره اسفناج به عنوان بخشی از یک برنامهٔ سه ماههٔ کاهش وزن، 43 درصد نتایج بهتری نسبت به مصرف دارونما دارد.

شاخص توده بدنی (BMI) هم در این آزمایش کاهش پیدا کرد؛ ولی تفاوت بین گروه های مختلف چشمگیر بود. بعلاوه، برخی از این گروه های تحقیقاتی، با شرکت های سازنده ٔ مکمل ها، ارتباط اقتصادی داشتند. در نتیجه نمی توان تأیید کرد که نتایج آنها کاملا درست است. گروه های تحقیقات مستقل هم باید این نتایج را آنالیز نمایند.

2. کاهش میل به غذا با عصاره اسفناجعصاره اسفناج ممکن است بر سیستم پاداش مغز تأثیر بگذارد و میل به غذا خوردن را کاهش دهد.

وقتی زنان دارای اضافه وزن، روزانه 5 گرم عصاره اسفناج مصرف می کردند، تمایل آنها برای مصرف شیرینی و شکلات به ترتیب 95 درصد و 87 درصد، کاهش یافته بود.

تحقیق دیگری روی زنان انجام گرفت و نشان داد که مصرف 5 گرم عصاره اسفناج، میل به خوردن انواع اسنک را کاهش می دهد؛ از جمله انواع اسنک های شور، شیرین و چرب.

کاهش میل به غذا خوردن ممکن است به خاطر این باشد که عصاره اسفناج، انتشار پپتید شبه گلوکاگون 1 (GLP-1) را افزایش می دهد. این هورمون، بر سیستم پاداش مغز مرتبط با دریافت مواد غذایی تأثیر می گذارد.

عوارض جانبی عصاره اسفناجمصرف عصاره اسفناج، عوارض جانبی شدیدی را نشان نداده است. در افراد سالم، مصرف عصاره اسفناج ممکن است موقتا سطح انسولین را کاهش دهد و قند خون را بالا ببرد. با وجود این، به نظر می رسد که تأثیرات بلندمدتی بر کنترل سطح قند خون ندارد.

با این حال، تحقیقات بیشتری احتیاج است تا ثابت کند که مصرف عصاره اسفناج برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم عوارض خطرناکی ندارد.

میزان و نحوهٔ مصرف عصاره اسفناجمیزان مؤثر مصرف برای عصاره اسفناج، روزانه 4 تا 5 گرم همراه با وعده های غذایی است. البته برای اینکه نتایج مصرف آن را روی کاهش وزن خود متوجه شوید، باید چند ماه مصرف کنید.

ازآنجاکه عصاره اسفناج، هضم چربی و اشتها را برای چند ساعت کاهش می دهد، اگر قبل از وعده غذایی چرب مصرف گردد، نتیجه بهتری دارد.

البته نباید توقع داشته باشید که نتایج چشمگیری فقط با مصرف مکمل ببینید. این مکمل هم درست مثل هر مکمل کاهش وزن، باید با تغییرات سبک زندگی و داشتن یک سبک زندگی سالم همراه باشد.

نتیجه گیریمشاهدات نشان می دهد که عصاره اسفناج، مکملی است که می تواند بر کاهش وزن، تأثیرگذار باشد.

این مکمل، با به تأخیر انداختن هضم چربی، اشتها و میل به غذا را کاهش می دهد. این مکمل اگر با تغییرات سبک زندگی همراه باشد، می تواند نتایج چشمگیری در کاهش وزن داشته باشد.

با وجود این، صنعت و شرکت های فراورینماینده این محصولات بسیاری از تحقیقات صورت گرفته روی عصاره اسفناج را انجام داده اند. در نتیجه، به تحقیقات بیشتری احتیاج است که گروه های تحقیقاتی مستقل برای اثبات این شواهد آن را انجام بدهند.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2033

به "آیا عصاره اسفناج به لاغری یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا عصاره اسفناج به لاغری یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید