اعلام ارسال دو پرونده از ایران به یونسکو برای ثبت در میراث جهانی

به گزارش اخذ ویزا، ایسنا/ براساس سخنان مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی میراث فرهنگی کشور، ارسال دو پرونده از ایران به یونسکو برای ثبت در میراث جهانی صورت گرفت.

اعلام ارسال دو پرونده از ایران به یونسکو برای ثبت در میراث جهانی

قضیه چیست؟

فرهاد عزیزی زلانی در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی اردستان اظهار کرد: در حال حاضر 24 اثر ثبت جهانی و 100 پایگاه ملی و پایگاه بافت تاریخی در کشور به صورت پراکنده وجود دارد.

وی با بیان اینکه تخت جمشید، میدان نقش جهان و چغازنبیل سه اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است، اضافه کرد: از سال 83 تا امروز این تعداد به 24 مرکز رسیده و ایران رتبه دهم جهان در ثبت آثار تاریخی را دارد و ارتقای این صندلی می تواند در توسعه گردشگری کشور بسیار تأثیرگذار باشد.

مدیرکل پایگاه های میراث فرهنگی کشور توضیح داد: پایگاه ملی زواره و پایگاه جهانی قنات اردستان از جمله پایگاه های ارزشمند کشور است که به عنوان ظرفیت های بسیار غنی در حوزه میراث فرهنگی شهرستان اردستان شناخته می گردد، اما در چند سال گذشته بخش مدیریت این دو پایگاه نتوانسته در احیای این فرصت ها پیروز عمل کند که امیدواریم با یک بازنگری در بخش مدیریت این دو پایگاه بتوانیم از ظرفیت های موجود به خوبی بهره ببریم و حتی پایگاه ملی زواره را برای ثبت جهانی آماده کنیم.

عزیزی با بیان اینکه پایگاه های ملی و جهانی سالانه بودجه های معین دارد، گفت: برای امسال دو پرونده ثبت جهانی اورامانات کرمانشاه و راه آهن شمال به جنوب آماده و برای سازمان یونسکو ارسال شده و تحقق این مهم در اولویت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1655

به "اعلام ارسال دو پرونده از ایران به یونسکو برای ثبت در میراث جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام ارسال دو پرونده از ایران به یونسکو برای ثبت در میراث جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید