درباره ویروس کرونا؛ علائم، روش های پیشگیری و راه های درمان

به گزارش اخذ ویزا، خبرنگاران: نسل تازه ای از ویروس کرونا یا کرونا ویروس در منطقه ای از چین شیوع پیدا نموده که تا کنون جان بسیاری را گرفته است. از روز گذشته هم خبر ورود این ویروس به ایران گزارش شده و حالا بیش از هر زمان دیگری به ما نزدیک است.

درباره ویروس کرونا؛ علائم، روش های پیشگیری و راه های درمان

تا کنون ابتلای ده ها هزار نفر به این ویروس گزارش شده است. به غیر از چین مواردی دیگری از ابتلا به این بیماری، که نام رسمی آن کُووید-19 است، در چندین کشور، از جمله تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا و آمریکا هم مشاهده شده است.

کارشناسان سازمان دنیای بهداشت در حال آنالیز این موضوع هستند که آیا بیماری جدید تهدیدی در سطح دنیای است و آیا سرعت و سهولت گسترش این بیماری در حدی است که اعلام شرایط اضطراری و محدودیت سفر های بین المللی را موجه جلوه دهد یا نه.

موارد بیماری عمدتا در چین است و مرکز بیماری شهر ووهان با تقریبا 9 میلیون نفر جمعیت بوده است. شمار مبتلایان در چین تا 18 فوریه، بیش از 74 هزار نفر بوده است.

با شیوع بیماری فرودگاه و ایستگاه های قطار این شهر به روی مسافران خروجی بسته و شبکه های اتوبوس رانی، مترو، قایق ها و سایر وسایل حمل و نقل راه دور نیز تعطیل شد.

پیشتر به ساکنان ووهان توصیه شد از محل های پرجمعیت پرهیز نمایند و تجمع های عمومی را به حداقل برسانند.

دکتر تدروس قبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت دنیای، گفت که این ها اقداماتی خیلی قوی است که نه فقط شیوع را کنترل می نماید، بلکه انتشار ویروس در سطح بین المللی را به حداقل می رساند.

درباره ویروس جدید چه می دانیم؟

پژوهشی که در چین درباره این بیماری اجرا شده و طی آن پرونده 44 هزار بیمار آنالیز شده، نشان می دهد که بیش از 80 درصد بیماران نشانه های خفیفی از بیماری داشتند، در حالی که سالمندان، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و کادر پزشکی بیشتر در معرض خطر بوده اند.

طبق داده های مرکز کنترل و پشگیری از بیماری های چین (سی سی دی سی)، 4/7 درصد از موارد بیماری حاد بوده است. این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می گردد.

سارس در سال 2002 در چین باعث ابتلای بیش از هشت هزار نفر و مرگ 774 نفر از آن ها در دنیا شد.

علائم ویروس جدید چیست؟

در معمولی ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می گردد، اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان سارس می گردد. نشانه های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است.

راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری

ویروس چقدر خطرناک است؟

به گفته مقامات چینی ویروس کرونا در دوره نهفتگی یعنی قبل از بروز نشانه های بیماری، می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد. تا 19 ژانویه 2020، تعداد افراد بیمار بیش از 70 هزار نفر گزارش شده و بیش از دو هزار نفر جان خود را از دست داده اند. به نظر می رسد دوره درمان عفونت ناشی از این ویروس طولانی است به همین دلیل محتمل است که بیماران بیشتری جان خود را از دست بدهند.

البته شمار دقیق مبتلایان به این ویروس معین نیست.

این ویروس از کجا آمده است؟

ویروس های تازه ای که کشف شده اند، معمولا از حیوان به انسان منتقل شده اند. مثلا منشا ویروس های کرونا که در گذشته همه گیر شده بود، در حیوانات بود. ویروس سارس اول در خفاش آغاز شد و بعد به گربه های ولگرد منتقل شد و بعد هم به انسان رسید.

از سال 2014 تا کنون که ویروس مرس در خاورمیانه موجب مرگ 858 نفر از 2494 بیمار مبتلا شد، از شتر به انسان رسیده بود. محل انتقال این ویروس بازار غذای دریایی در شهر ووهان اعلام شده است، با اینکه پستانداران دریایی مانند نهنگ سفید می توانند ناقل این ویروس باشند، اما احتمال اینکه این ویروس از حیوانات زنده دیگر این بازار مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار منتقل شده باشد بیشتر است.

سرایت این ویروس بین انسان ها چقدر آسان است؟

در همان ابتدای ماه دسامبر سال گذشته میلادی که این ویروس در انسان شناسایی شد، مقامات چینی گفتند این ویروس از انسان به انسان منتقل نمی گردد. اما در حال حاضر مواردی از انتقال این ویروس از انسان به انسان، شناسایی شده است.

پیتر هوربی، استاد از دانشگاه آکسفورد، می گوید: واضح است که این بیماری از انسان به انسان منتقل می گردد. اما سوال حیاتی این است که چقدر انتقال آن آسان است. ویروس سارس را انسان ها به هم می دهند، اما ویروس مرس به سختی از انسان به انسان منتقل می گردد و تنها از راه تماس مستقیم.

ویروس جدید موجب عفونت ریه می گردد و با سرفه و عطسه همراه است و احتمالا از همین راه هم سرایت می نماید. کشف این موضوع هم بسیار مهم است که کدام افراد در برابر این ویروس آسیب پذیرتر هستند.

هنوز معین نیست که این ویروس در چه دوره ای بعد از انتقال، موجب عفونت می گردد، قبل از بروز علائم آن در بدن یا هنگامی که علائمش در بدن شدید شد.

سرعت انتقال این ویروس چقدر است؟

به نظر می آید شمار مبتلایان به این ویروس در مدت چند روز به به هزاران نفر است. اما در حقیقت بسیاری از موارد تازه مبتلا به این ویروس، از چند روز قبل بیمار شده بودند و با تاخیر شناسایی شدند.

اطلاعات کمی درباره نرخ رشد این اپیدمی وجود دارد. اما متخصصان معتقدند که شمار بیماران مبتلا به این ویروس احتمالا بالاتر از موارد ثبت شده است. تا کنون مواردی از ابتلای به این بیماری در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا و ایالات متحده هم مشاهده شده است.

این بیماری نخستین بار در شهر ووهان چین بروز کرد و تمام مبتلایان به آن در کشور های مختلف کسانی بوده اند که پیشتر به این شهر سفر نموده بودند. اما این نگرانی وجود دارد که این ویروس توسط میلیون ها نفر که برای جشن سال نو میلادی در چین سفر می نمایند، در اواخر ماه جاری میلادی، همه گیر گردد.

آیا محتمل است که ویروس جهش پیدا کند؟

ویروس ها همواره در حال تغییر و جهش هستند. اما اینکه به چه صورتی تغییر می نمایند ناشناخته است. خانواده ویروس کرونا همواره از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده است. این ویروس برای انتقال آسان تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت تری گردد. دانشمندان در حال تحقیق درباره این موضوع هستند.

این ویروس چطور متوقف می گردد؟

واکسنی برای این ویروس وجود ندارد؛ بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است. باید به دنبال افرادی گشت که با بیماران این ویروس در تماس بوده اند و آن ها را زیر نظر گرفت. در قدم بعدی باید محدودیت های مسافرتی ایجاد کرد و از گردهمایی های عمومی جلوگیری کرد.

منبع: bbc

منبع: برترین ها
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1122

به "درباره ویروس کرونا؛ علائم، روش های پیشگیری و راه های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره ویروس کرونا؛ علائم، روش های پیشگیری و راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید