اعلام زمان تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش اخذ ویزا، خبرنگاران : تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا در اواخر خرداد ماه 1400 میسر خواهد شد.

اعلام زمان تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مصطفی قانعی درخصوص واکسن ایرانی کرونا، گفت: فعلا تغییرات خاصی نسبت به روزهای قبل رخ نداده است و سه شرکتی که نسبتا کارشان ادغام یافته است، برای اخذ مجوز انسانی در حال تکمیل مدارک در سازمان غذا و دارو هستند.

وی افزود: این سه واکسن تمام مراحل غیر انسانی و آزمایش روی حیوانات را پشت سر گذاشته اند و مدارک باید به حدی برسد که سازمان غذا و دارو آنها را به کمیته اخلاق بفرستد.

قانعی با اشاره به اینکه تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا در اواخر خرداد ماه 1400 میسر خواهد شد، اظهار کرد: این تولید صنعتی در حد واکسیناسیون همگانی خواهد بود.

وی درباره تاثیر تحریم ها بر تولید واکسن ایرانی کرونا، شرح داد: تحریم ها در وزارت خزانه داری آمریکا مدیریت شده است و مردم را هدف گرفته است. مثلا در مورد واکسن آنفلوآنزا این هدف گیری انسانی را دیدیم که در حالی که خرید واکسن صورت گرفت و وجه آن پرداخت شد، اما مانع رسیدن آن به مردم شدند. یا مثال دیگر پول ما در کره جنوبی است که از آنها کیت تشخیصی کرونا خواستیم و آمریکا نگذاشت به دست ما برسد.

قانعی تاکید کرد: هرجا که بفهمند می خواهیم به فناوری دست پیدا کنیم تا نیاز داخل را با تولید داخل مرتفع کنیم، جلوی آن را می گیرند. در تولید واکسن هم جاهایی که متوجه شدند، کارشکنی هایی کردند و مثلا نگذاشتند دستگاهی که در این راه نیاز داریم را وارد کنیم.

وی همچنین گفت: اگر این کارشکنی ها نبود می توانستیم به شکل اورژانسی تعدادی واکسن وارد کنیم تا مشکل گروه های پرخطر رفع شود.

وی درخصوص واردات واکسن خارجی کرونا، گفت: در این مورد هم وزارت بهداشت اقداماتی انجام داده است ولی کارشکنی هایی از سوی آمریکا و هم پیمانانش صورت می گیرد که ممکن است کارها را دچار اختلال کند. فعلا در لیست خرید ایران واکسن های کرونای فایرز و مدرنا اولویت ندارند، ما بر اساس زیرساخت ها، امکانات، قیمت و کشوری که قرار است از آن واکسن را خریداری کنیم تصمیم می گیریم که البته اختیارات این امر با سازمان غذا و دارو است.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا درباره قرارداد تولید مشترک واکسن کرونا با یکی از کشورها نیز، شرح داد: تا زمانی که قرارداد نهایی نشود اطلاعات بیشتر در این خصوص بیان نمی شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1410

به "اعلام زمان تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان تولید صنعتی واکسن ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید