اولین هفته بارداری، اصلا از بارداریتان خبر دارید؟!

وب سایت کودکت: در هفته اول بارداری چه اتفاقی می افتد؟ در این دوره فقط تخمک وجود دارد و باید امیدوار بود اسپرم بتواند تخمک را بارور کند. این هفته به دنبال آخرین پریود شما شروع می گردد و بدنتان آماده تخمک گذاری و بارداری است. در ادامه بیشتر با جزئیات این دوره آشنا می شوید.

اولین هفته بارداری، اصلا از بارداریتان خبر دارید؟!

تغییرات بدنی در هفته اول بارداری

متوسط چرخه قاعدگی حدود پنج تا هفت روز طول می کشد. خونی که در این دوره دست می دهید مربوط به ریزش بافت ها، مخاط و دیواره رحم (آندومتریوم) است. همان تغییرات هورمونی که قبلا باعث آغاز پریود در شما شده است، مغز را به فراوری هورمون لوتئینیزه (LH) و هورمون تحریک نماینده فولیکول (FSH) می نماید. هر دوی این هورمون ها موجب بارداری خواهد شد.

کودک شما در چه وضعیتی واقع شده است؟

هنوز هیچ کودکی وجود ندارد و نمی توانید کاملا مطمئن باشید که تخمک شما برای ماه آینده هم بارور خواهد ماند. متخصصان معمولا اولین روز آخرین پریود را به عنوان تاریخ آغاز بارداری شما در نظر می گیرند.

راه های تقویت سلامت جسمی و روانی برای بارداری

1ـ مصرف اسید فولیک:

برای جلوگیری از مبتلا شدن کودک در آینده به اسپینا بیفیدا (مهره شکاف) متخصصان مصرف اسید فولیک را سه ماه قبل از بارداری به خانم هایی که قصد بارداری دارند، توصیه می نمایند. تحقیقات نشان داده است مصرف حدود 300 میکروگرم اسید فولیک در روز، خطر نقص لوله عصبی (NTD) در نوزادان را تا 70 درصد کاهش می دهد.

2ـ رژیم بارداری مناسب:

رژیم غذایی سالم در دوران بارداری شما باید حاوی تمام مواد مغذی به ویژه روی باشد.

3ـ از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید:

خوردن یک فنجان قهوه آن هم نه در ابتدای صبح، خوب است؛ اما نباید بیشتر از سه فنجان قهوه در طول روز مصرف کنید.

4ـ قطع مصرف الکل و سیگار:

برای سلامتی خودتان و کودکی که در راه دارید، باید در سیگار کشیدن و نوشیدنی های الکلی احتیاط کنید.

5ـ برای استحمام از آب داغ استفاده نکنید:

ایستادن طولانی مدت زیر دوش آب داغ می تواند روی کیفیت اسپرم مردان تاثیر منفی بگذارد. همچنین در استفاده از لوازم الکترونیکی دقت کنید. چون گرمای لپ تاپ هم باعث اختلال در کیفیت اسپرم می گردد.

6ـ تحت نظر پزشک باشید:

حتی در صورتی که باردار نیستید و قصد باردار شدن در آینده را دارید، برنامه ای برای ملاقات با یک متخصص داشته باشید و درباره مصرف دارو ها و سایر خطراتی که می تواند در آینده کودک شما را تهدید کند، با او صحبت کنید.

7ـ کم کردن استرس:

می توانید اپلیکیشن یوگا را دانلود کنید یا کتابی برای انجام حرکات یوگا دانلود کنید. اگر استرس داشته باشید، مطمئنا این ناآرامی روی بارداری شما تاثیر خواهد گذاشت.

8ـ آگاهی از زمان دقیق تخمک گذاری:

دانستن زمان دقیق تخمک گذاری می تواند به بارداری شما در آینده یاری کند.

به طور معمول گفته می گردد که شما دو هفته بعد از اولین روز آخرین پریود خود، تخمک گذاری می کنید. تخمک شما به طور معمول در حدود 24 تا 36 ساعت پس از تخمک گذاری اولیه، قابل بارور شدن از طریق اسپرم است.

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 12 مرداد 1398 شناسه مطلب: 235

به "اولین هفته بارداری، اصلا از بارداریتان خبر دارید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین هفته بارداری، اصلا از بارداریتان خبر دارید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید