بهترین مقالات گردشگری حیات وحش در خبرنگاران

به گزارش اخذ ویزا، به مناسبت فرارسیدن شب یلدا، تصمیم بر آن شد که بهترین مقالات از بخش های متنوع سایت را در قالب مقالات جمع بندی به شما تقدیم کنیم. با جمع بندی یلدایی خبرنگاران همراه باشید تا بهترین مطالب گردشگری حیات وحش خبرنگاران را مرور کنیم.

بهترین مقالات گردشگری حیات وحش در خبرنگاران

طولانی ترین شب سال، شب یلدا، بهانه ای است برای دور هم بودن و قدر لحظه به لحظه کنار هم بودن را دانستن. به همین مناسبت، تیم خبرنگاران میخواهد که در ابتدا از همراهی تک تک شما مخاطبان عزیز در کنار وب سایت خبرنگاران تشکر کند و سپس پربازدیدترین مقالات خود را برای شما عزیزان در یک جا جمع کند. امیدواریم که از مطالعه آن ها لذت ببرید.

مقالات گردشگری حیات وحش، ساعت 23:59 شب های شنبه و سه شنبه در خبرنگاران منتشر می شوند. در مقاله جمع بندی یلدایی خبرنگاران، بهترین های گردشگری حیات وحش را معرفی می کنیم. در هر بخش شرح کوتاهی از مقاله داده شده است و با کلیک روی عنوان هرکدام می توانید مقاله اصلی را مطالعه کنید.

اما پیش از مرور پربازدیدترین مقالات این بخش، سری می زنیم به مقاله معرفی گردشگری حیات وحش تا با جنبه های دقیق تعریف بخش مورد و نظر و درک دقیق جایگاهش در گردشگری بیشتر آشنا شویم.

1. گردشگری حیات وحش چیست؟

گردشگری حیات وحش (Wildlife Tourism)، شاخه ای از گردشگری است که طیف بسیار گسترده ای داشته و اهداف بسیار زیادی را دنبال می نماید. حمایت از حیوانات و آشنایی بیشتر با آن ها از هر نظر (که از مهم ترین آن ها می توان به محل زندگی و نوع رفتار اشاره نمود)، سفر کردن برای تماشا حیوانات و آشنایی بیشتر با حیات وحش منطقه ای خاص و حتی عکسبرداری از حیوانات مختلف و در یک کلام هر چیزی که به سفر در راستای آنالیز حیات وحش از هر لحاظ مربوط گردد، همه و همه در شاخه گردشگری حیات وحش قرار گرفته و همین عوامل باعث شده اند تا این حوزه از گردشگری بسیار وسیع و گسترده باشد.

برای آشنایی دقیق تر با تعریف، مفهوم و اهمیت گردشگری حیات وحش می توانید به مقاله اصلی مراجعه کنید.

2. کجا مورچه خوار ببینیم؟

مورچه خوار (Anteater)، پستانداری است که ظاهر عجیبش در نگاه اول ممکن است شما را شگفت زده کند. این جانور چهار گونه متفاوت دارد که در این بین، مورچه خوار غول آسا (Giant Anteater) بزرگترین عضو در این خانواده است. این پستاندار طولی بین 182 تا 217 سانتی متر و وزنی بین 33 تا 41 کیلوگرم دارد. مورچه خوارها به واسطه خرطوم دراز، دم پشمالو، پنجه های جلویی بلند و خز منحصر به فردشان شناسایی می شوند.

برای شناخت بیشتر مورچه خوارها و یافتن حقایقی عجیب از آن ها به مقاله اصلی مراجعه کنید.

3. آسلات چیست؟ پرونده گربه سانان

آسلات (Ocelot)، پستانداری است که از نظر ظاهری، مقدار ای معادل با دو برابر مقدار یک گربه خانگی دارد. این جانور طولی بین 70 تا 90 سانتی متر و وزنی بین 11 تا 16 کیلوگرم دارد. به این حیوانات لقب Dwarf Leopard یا پلنگ کوتوله داده اند و در فارسی غالبا آن ها را پلنگچه می نامند. آسلات ها پوستی صیقلی با طرحی منحصربه فرد دارند که ظاهر خاص طرح و نقش بدنشان، آن ها را به یکی از زیباترین گربه سانان بدل نموده است.

برای آشنایی بیشتر با این پستاندار بی نظیر، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

4. کجا روباه ببینیم؟

نام علمی روباه ها Vulpes vulpes است. روباه ها، سگ سانان گوشتخواری هستند که می توانند خود را با طیف وسیعی از غذاهای گوناگون وفق دهند و یکی از دلایل اصلی پراکندگی آن ها در منطقه ها مختلف کره زمین هم همین مسئله است. از نظر وزن و ابعاد بدنی، روباه ها در میان سگ سانان وزن و مقدار متوسطی دارند. یک روباه نر بین 4 تا 8 کیلوگرم و یک روباه ماده بین 4 تا 6 کیلوگرم وزن دارد. از نظر طولی (بدون محاسبه طول دم) روباه های نر طولی معادل 67 تا 72 سانتی متر و روباه های ماده طولی معادل 62 تا 68 سانتی متر دارند و طول دم روباه ها به تنهایی از 37 تا 44 سانتی متر متغیر است. روباه ها می توانند تا 14 سال هم عمر نمایند اما معمولا در حیات وحش بیشتر از دو سال عمر نمی نمایند!

برای آشنایی بیشتر با روباه و عادات طبیعی اش، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

5. کجا کوالا ببینیم؟

هیچ شکی در این نیست که کوالاها واقعا دوست داشتنی هستند و تماشا آن ها از نزدیک آرزوی بسیاری از گردشگران است. اگر قصد دارید تا این حیوانات را از نزدیک در طبیعت مشاهده کنید، نخست باید بدانید که این حیوانات دوست داشتنی تنها در حیات وحش استرالیا یافت می شوند. کوالاها رژیم غذایی مخصوص خود را دارند به طوری که تنها از برگ اکالیپتوس تغذیه می نمایند و این بدان معناست که خانه اصلی کوالاها، بوته زار و درختان استرالیاست. جالب است بدانید که محل خانه و رژیم غذایی، اهمیت بسیار زیادی برای کوالاها دارد.

برای آشنایی بیشتر با منطقه ها شاخص استرالیا برای مشاهده کوالاها به مقاله اصلی مراجعه کنید.

6. سمی ترین مارهای دنیا کدامند و در کجا یافت می شوند؟

شکی نیست که هرگاه اسمی از نیش، سم یا زهر می آید، یکی از اولین چیزهایی که به یاد می آوریم مارها هستند. خزندگان خونسردی که تا به امروز 3400 گونه از آن ها شناسایی شده است و تقریبا در بیشتر نقاط کره زمین یافت می شوند. بیشتر مارها زهر ندارند و سمی نیستند. بعلاوه دسته سمی و زهرآگین مارها اغلب اوقات از زهر خود برای شکار طعمه استفاده می نمایند تا دفاع شخصی.

برای آشنایی با سمی ترین مارهای دنیا، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

7. گربه شنی چیست؟ پرونده گربه سانان

گربه شنی بیشتر شبیه به گربه سانان آفریقایی است و این باور در خصوص این جانوران وجود دارد که آن ها اجداد گربه های خانگی امروزی هستند. نشانه ظاهری اصلی گربه های شنی، سر پهن و گوش های بزرگ آن است که فاصله بین دو گوش این جانور بسیار زیاد است. پاهای این جانور با موهای بسیار متراکم پوشیده شده است که به آن اجازه می دهد تا به راحتی در بیابان حرکت کند و در شن های بزرگ بیابان غرق نگردد!

برای آشنایی بیشتر با این گربه سان دوست داشتنی، مقاله اصلی را مطالعه کنید.

8. پلاتیپوس چیست؟

پلاتیپوس یکی از عجیب ترین و نامتعارف ترین حیواناتی است که در حیات وحش یافت می گردد. در واقع اولین دانشمندی که پلاتیپوس را از نزدیک دید با خود فکر کرد که در معرض یک شوخی عجیب قرار گرفته است! پلاتیپوس جانوری است که از نظر ظاهری ترکیبی از ویژگی های حیوانات مختلف را در خود جای داده است. این ظاهر عجیب شامل پاهای پره دار، نوکی شبیه اردک، دمی شبیه سگ آبی و بدنی پوشیده با خز همچون سمور می گردد!

برای شناخت بیشتر این حیوان عجیب و آشنایی با حقایق آن به مقاله اصلی مراجعه کنید.

9. اژدهای کومودو چیست؟

اژدهای کومودو به ظاهر شبیه موجودات افسانه ای است اما در واقع این خزنده تنها یک مارمولک بسیار بزرگ است. اژدهای کومودو جانوری است که قدمت بسیار زیادی دارد و از میلیون ها سال پیش روی زمین می زیسته است اما تنها 100 سال است که بشر این خزنده را کشف نموده است! اژدهای کومودو نام خود را از جزیره ای گرفته است که اولین بار در آنجا یافت شد (جزیره کومودو).

برای آشنایی با منطقه های که اژدهای کومودو در آن یافت می گردد، مقاله اصلی را مطالعه کنید.

10. پلنگ برفی چیست؟ پرونده گربه سانان

پلنگ برفی (Snow Leopard)، گربه سانی است که به علت ظاهر منحصربه فرد و زیبایش شناخته می گردد. خز سفید و متراکم بسیار زیبا، پوستی به رنگ زرد کم رنگ و خال های زرد و مشکی از ویژگی های ظاهری اصلی پلنگ های برفی به شمار می آید. پنجه های این جانوران بسیار قدرتمند بوده به طوری که می توانند تا 15 متر نیز بپرند! طول بدن پلنگ های برفی به 1/2 تا 1/5 متر می رسد و طول دم آن ها به تنهایی حدود 91 سانتی متر است. وزن این گربه سانان از 27 تا 54 کیلوگرم متغیر است.

برای آشنایی بیشتر با یکی از زیباترین گربه سانان دنیا، مقاله اصلی را مطالع کنید.

11. پاندای قرمز چیست؟

پانداهای سرخ، پستاندارانی هستند که در شرق هیمالیا و جنوب شرق چین یافت می شوند. بدن این جانوران رنگ قهوه ای مایل به قرمز داشته و دم بزرگشان در کنار رنگ بدن از شاخصه های اصلی این پستانداران به شمار می آید. پانداهای قرمز، حیواناتی هستند که به علت رژیم غذایی اصلی خود (بامبو)، نام خود را از پانداها قرض گرفته اند اما از نظر مقدار شباهتی به آن ها ندارند! این حیوانات در حال حاضر در دسته حیوانات در خطر انقراض قرار دارند چراکه جمعیت بالغ آن ها هم اکنون کمتر از 10,000 عدد است.

برای آشنایی بیشتر با پانداهای سرخ، به مطلب اصلی مراجعه کنید.

12. تنبل درختی چیست؟

تنبل های درختی (Sloth)، پستانداران نواحی گرمسیری هستند که غالبا در آمریکای جنوبی و مرکزی یافت می شوند. آن ها از پنجه های بلند خود برای آویزان شدن از شاخه های درختان بلند استفاده می نمایند و از برگ درختانی تغذیه می نمایند که رسیدن به آن ها از عهده هر حیوانی برنمی آید. برای تنبل های درختی، راه رفتن روی زمین به علت بلندی طول پنجه هایشان (که بین 8 تا 10 سانتی متر است) بسیار سخت و تا حدی غیرممکن است!

اگر مایلید تا این حیوانات دوست داشتنی را بیشتر بشناسید، به مقاله اصلی رجوع کنید.

13. کجا کرگدن ببینیم و چگونه با آن ها یاری کنیم؟

کرگدن ها در آفریقا در کنار فیل آفریقایی، شیر آفریقایی، پلنگ آفریقایی و بوفالو پنج حیوان برتر این قاره را تشکیل می دهند. قطعا تماشا کرگدن ها آن هم در دل حیات وحش آرزوی بسیاری از گردشگران حیات وحش است. کرگدن ها به صورت کلی پنج گونه هستند اما از نظر تاریخی گونه های بیشتری بوده اند که منقرض شده اند. آفریقا دو نوع از کرگدن ها را دارد: کرگدن سیاه و کرگدن سفید اما آسیا سه گونه از کرگدن ها را در خود جای داده است: کرگدن تک شاخ، کرگدن سوماترایی و کرگدن جوان.

اگر مشتاق به دریافت اطلاعات بیشتری از کرگدن ها هستید، مقاله اصلی را مطالعه کنید.

14. کجا زرافه ببینیم؟

زرافه ها همواره یکی از حیواناتی هستند که بیشترین تعداد بازدید در باغ وحش ها را دارند. از سوی دیگر، زرافه ها بلندترین حیوانات کره زمین هستند اما این ویژگی به هیچ وجه باعث نمی گردد که زرافه ها به شکار دیگر حیوانات تبدیل نشوند! زرافه ها گیاه خواران بسیار آرامی هستند و به راحتی با دیگر گیاه خواران بر سر اشتراک منابع غذایی کنار می آیند. زرافه ها به 4 گونه اصلی تقسیم می شوند.

در مقاله اصلی اطلاعات کاملی از زرافه ها وجود دارد که می توانید مطالعه کنید.

15. کجا پنگوئن ببینیم؟

مطمئنا برای بسیاری از افرادی که مشتاق به تماشا پنگوئن ها از نزدیک هستند، برنامه ریزی یک سفر در جهت تماشا این موجودات دوست داشتنی در اولویت خواهد بود. خبر خوب برای این دسته از افراد این است که پنگوئن ها روی خشکی هیچ شکارچی خاصی ندارند. بنابراین آن ها از تماشا انسان ها به هیچ وجه نمی ترسند. درست است؛ این بدان معناست که گرفتن یک عکس سلفی با پنگوئن ها کاملا ممکن خواهد بود!

اگر مشتاق به خواندن اطلاعات کامل تری از پنگوئن ها هستید، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

پیشاپیش یلدا مبارک

منبع: کجارو
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2153

به "بهترین مقالات گردشگری حیات وحش در خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین مقالات گردشگری حیات وحش در خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید