بودجه 99 و حساب کتاب مالیاتی پزشکان، کارتخوان همچنان باید روی میز پزشک بنشیند

به گزارش اخذ ویزا، مطابق بند 2 تبصره 6 لایحه بودجه پزشکان باید از پایانه فروشگاهی استفاده کنند و 10 درصد درآمدشان به عنوان مالیات کسر شود.

بودجه 99 و حساب کتاب مالیاتی پزشکان، کارتخوان همچنان باید روی میز پزشک بنشیند

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار یکی از چالش های دولت ها در ادوار گذشته وابستگی بودجه دولت به نفت بوده است و اقتصاد دانش بنیان و اخذ مالیات از راهکارهای تغییر وابستگی بودجه به نفت محسوب می شود، اکنون در فصل بودجه ریزی هستیم و هر روز خبر جدیدی از دولتی ها و بهارستانی درباره بودجه منتشر می شود، یکی از موضوعاتی که دولت بر آن تکیه کرده است اخذ مالیات از مشاغل بوده و برای تحقق آن نصب کارتخوان متصل به امور مالیاتی کشور ضروری شده است.

مطابق بند ی تبصره لایحه بودجه 99 همه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می کند، باید در چهارچوب آیین نامه تبصره 2 ماده (169) قانون مالیات های مستقیم مصوب 4 /12/ 1366 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

همچنین براساس بندک تبصره6 لایحه بودجه، مراکز درمانی دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی، نیروهای مسلح، خیریه ها و شرکت های دولتی باید 10 درصد از حق الزحمه یا حق العمل پزشکی پزشکان به عنوان علی الحساب مالیات کسر کنند و به نام پزشک تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند و مالیات علی الحساب شامل درآمد حقوق و کارانه نخواهد بود.

محمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به موضوع مالیات پزشکان در بودجه 99 اظهار کرد: بودجه سال 99 که پایه آن بر اساس همراهی مردم بوده و بیشتر بر روی مالیات حساب شده است، یک بودجه بدون نفت محسوب می شود، از طرفی باید توجه داشت که کشور در شرایط تحریم به سر می برد و با عنایت به موانع اعمال شده همه باید به رشد و توسعه کشور کمک کنیم.

او ادامه داد: پرداخت مالیات باید عادلانه و برای همه اقشار جامعه باشد و ما هم در همین زمینه در روز گذشته سیاست ها و برنامه های سازمان امور مالیاتی را به جامعه پزشکی ابلاغ کرده ایم و از آنها درخواست کرده ایم تا با سازمان امور مالیاتی همراهی کنند و مالیات پزشکان شفاف سازی شود.

ثبت کارتخوان تنها 19 درصد پزشکان در سازمان مالیاتی/ پزشکان در شفاف سازی اقتصاد نمره خوبی دریافت نکرده اند

جهانگیری بیان نمود: البته باید توجه داشت که نباید تبعیضی بین صنوف مختلف ایجاد شود و به قول رئیس سازمان امور مالیاتی هر فردی که دارای درآمد است باید مالیاتش را بپردازد و ما هم اعتقاد به معافیت خاص در پرداخت مالیات و فرار مالیاتی نیستیم و اگر کسی که سودی به دست میاورد باید مالیات آن را پرداخت کند.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: درخواست ما از دولت و سازمان امور مالیاتی این است که با توجه به تنگنا ها و شرایط مالی و تورم همه هزینه ها را اعلام کنند تا بتوانند مطابق آن جوابگوی پرسنل و هزینه هایشان شوند.

او بیان نمود: در برخی از بیمارستان ها و مراکز درمانی بیش از یک هزار نفر مشغول فعالیت هستند و اما صندوق های بیمه گر در پرداخت مطالبات تاخیر چند ماهه دارند و به همین دلیل بیمارستان ها و پزشکان با چالش های مالی بسکمک رو به رو می شوند.

جهانگیری گفت: سازمان نظام پزشکی راهکار هایی مختلفی را با وزارت بهداشت و دیگر سازمان ها ذیربط بررسی کرده است و ما به سمتی می رویم که عدالت و شفافیت مالیاتی وجود داشته باشد از طرفی یکی از اهداف ما کاهش دغدغه های درمان مردم است و درخواست ما این است که اجازه بدهند تا جامعه پزشکی با تمام مشکلاتی که در حوزه های مختلف اجتماعی دارد با فراق بال به درمان بیماران بپردازند.

جهانگیری بیان نمود: استفاده از کارتخوان در قانون به صراحت آورده شده است و ما به جامعه پزشکی این مسئله را بخاطر رفاه حال بیماران و قانون بر این مسئله تاکید کردیم که در مجموع شفافیت باید وجود داشته باشد و تمام جامعه پزشکی باید از کارتخوان استفاده کنند و این کار به نفع خود پزشکان و مردم است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان مالیاتی به تمام اطلاعات مالی افراد دسترسی دارد و اگر پول به حساب کارتخوان واریز شود یا اگر از حساب دیگری وارد حساب افراد شود همه این اطلاعات در دسترس سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است و به همین دلیل باید به صورت شفاف درآمد ها را اعلام کنیم تا مالیات ها به درستی پرداخت شود و جامعه پزشکی باید کاری انجام دهد تا اعتماد مردم به ما بیشتر از قبل شود.

او ادامه داد: بخشی از درآمد های ما نقد نیست به طوری که بیمه مطالبات پزشکان را بعد از چند ماه پرداخت می کند، پزشکان باید جهت خرید تجهیزات و پرداخت حقوق پرسنل نقد هزینه کنند و در واقع همه هزینه ها باید نقدی حساب شود اما مطالبات با ماه ها تاخیر دریافت می شود.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به تغییر ویزیت در شمال و جنوب تهران اظهار کرد: در سال 98 حق ویزیت تعیین شده است که قسمتی از این مبالغ را صندوق های بیمه گر پوشش می دهند و مابقی را مردم پرداخت می کنند.

او اضافه کرد: تفاوت قیمت ویزیت در پایین شهر نسبت به بالای شهر شاید به دلیل این است که پزشکان با توجه به وسع مردم در جنوب شهر بخشی از ویزیت خود را از بیماران دریافت نکنند، اما به طور کلی افزایش حق ویزیت ها خارج از جداول ابلاغی ممنوع است و مورد پیگیری قرار داده می شود.

جهانگیری با اشاره به دادن شماره کارت به بیماران برای پرداخت ویزیت گفت: اگر پول به حساب پزشکان ریخته شود در دسترس مالی سازمان امور مالیاتی است، اما باید توجه داشت که دادن شماره حساب باعث بی اعتمادی مردم می شود و اگر کاری را قرار است انجام دهیم باید به طور کاملا شفاف و روشن باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 655

به "بودجه 99 و حساب کتاب مالیاتی پزشکان، کارتخوان همچنان باید روی میز پزشک بنشیند" امتیاز دهید

1 کاربر به "بودجه 99 و حساب کتاب مالیاتی پزشکان، کارتخوان همچنان باید روی میز پزشک بنشیند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه 99 و حساب کتاب مالیاتی پزشکان، کارتخوان همچنان باید روی میز پزشک بنشیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید