تعطیلی تنها برند دانش بنیان داخلی در حوزه ساخت شناورهای سبک به دلیل تحریم های داخلی و خارجی

به گزارش اخذ ویزا، یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک صنعتی پرند در حالی پیروز به طراحی و ساخت شناورهای سبک و صادرات آن شد که به دلیل اعمال تحریم ها علیه کشور و همچنین سیاست های حاکم در کشور به تعطیلی کشانده شده است و 60 نیروی انسانی شاغل در آن تعدیل شدند.

تعطیلی تنها برند دانش بنیان داخلی در حوزه ساخت شناورهای سبک به دلیل تحریم های داخلی و خارجی

به گزارش اخذ ویزا، یکی از شرکت های دانش بنیان، طراحی و فراوری شناورهای تخصصی سبک از جنس آلومینیوم و فولاد و تجهیزات مربوط به آن را در دستور کار قرار داده است و پس از سال ها فعالیت این مجموعه دارای یارد مجهز ساخت شناور و کارگاه های ساخت تجهیزات دریایی و همچنین اولین برند فراوریکننده تجهیزات دریایی در ایران به شمار می رود.

خدمات این شرکت شامل حوزه های بندری، ماهیگیری، حفاظت ساحلی، مسافربری، کشتی سازی های داخلی و خارجی، مالکان شناورها، صاحبان حوضچه ها و بنادر در بخش چراغ های ترافیک دریایی و همچنین صنایع فراساحل از قبیل سکوهای نفتی است و کلیه محصولات و خدمات آن با استانداردها و تأییدیه های بین المللی ارائه می شوند.

به گفته مسوولان این شرکت در حال حاضر این شرکت قادر به فراوری بیش از 9 مدل شناور سبک با کاربردهای متنوعی است، ضمن آنکه خدمات دیگری در حوزه هایی چون فراوری تجهیزات دریایی همچون چراغ های دریایی که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند، ارائه می دهد.

استاندارد بالای شناورهای سبک ساخت این شرکت موجب شد تا محصولات ساخت ایران راهی بازارهای جهانی گردد.

اینها در حالی است که بر اثر اعمال تحریم ها این شرکت به تعطیلی کشیده شده است، به گونه ای که به گفته مدیر عامل این شرکت تا 4 ماه گذشته بیش از 60 نفر نیروی انسانی متخصص در آن مشغول به فعالیت بودند، ولی به دلیل اعمال تحریم ها و سایر سیاست های حاکم بر کشور، این نیروها تعدیل شدند.

قصه این تعطیلی از آنجا شروع می گردد که به سفارش یکی از کشورها اقدام به ساخت شناور کاتاماران می گردد، ولی به دلیل تحریم علیه کشور، کشور سفارش دهنده از پرداخت هزینه های معین شده خودداری می نماید. شرکتی که قادر است سالی یک تا دو شناور را فراوری و عرضه کند، پس از آنکه 900 هزار یورو آن از سوی کشور سفارش دهنده پرداخت نشد، به تعطیلی کشانده شده است.

شناور کاتاماران که به سفارش یکی از کشورها ساخته شده، ولی به دلیل تحریم ها از پرداخت هزینه ها خودداری شد

شناورهای کاتاماران برای سرویس دهی حوزه ماهیگیری و همچنین مزارع پرورش ماهی در قفس ها کاربرد دارد. جنس بدنه این شناور از آلومینیوم گرید دریایی است و از آن برای انتقال بچه ماهیان و پاکسازی تورهای پرورش ماهی استفاده می گردد.

حسن پور ضیایی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با اخذ ویزا، تمرکز فعالیت های این شرکت را فراوری تجهیزات دریایی ذکر کرد و گفت: این شرکت تنها برند فراوریکننده تجهیزات دریایی در کشور است و یکی از 5 فراوریکننده شناورهای سبک در کشور به شمار می رود.

وی با بیان اینکه در بین 5 فراوریکننده شناورهای سبک دولتی هستیم، اظهار کرد: از این رو ما جزو معدود شرکت های خصوصی هستیم که طی 21 سال تمرکز مطالعاتی ما بر روی شناورهای سبک بوده است.

مجری طرح با اشاره به محصولات این شرکت، خاطر نشان کرد: تاکنون پروژه های بسیاری را در این زمینه تحویل دادیم و از این جهت در رده شرکت های پیروز در وندور لیست (لیست سازندگان و تامین کنندگان مجاز و مورد تایید شرکت های بالادستی) سازمان بنادر و کشتیرانی و شرکت های بزرگ نفتی هستیم.

پور ضیایی، طراحی سیستم های الکتریکال، نصب سیستم های الکتریکی و ایمنی را از جمله خدمات ارائه شده از سوی این شرکت نام برد و اظهار کرد: ما تنها شرکتی هستیم که در بخش خصوصی صنعت دریایی، مرکز تحقیقات مستقل داریم و در حال حاضر کلیه گواهینامه های تحقیق و فنی و مهندسی را از مراجع ذی صلاح دریافت نموده ایم، ضمن آنکه جزو شرکت های منتخب برای استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس هستیم.

این محقق حوزه ساخت تجهیزات دریایی از پیروزیت این شرکت در صادرات محصولات فراوریی اطلاع داد و یادآور شد: در این شرکت توانایی ساخت بیش از 9 مدل شناور سبک ایجاد شده است و برای اولین بار توانستیم شناور ساخت ایران را به یکی از کشورها صادر کنیم.

وی با اشاره به اثرات اعمال تحریم ها علیه کشور، گفت: اعمال این تحریم ها منجر شد تا کارگاه ما به تعطیلی کشیده گردد، به گونه ای که تا 4 ماه گذشته 60 نفر نیروی انسانی در آن مشغول به کار بودند، ولی به دلیل اثرات تحریم و مسائل ایجاد شده، اقدام به تعدیل نیرو کردیم. این افراد از کسانی بودند که 10 سال تحت آموزش های ما قرار داشتند و به عنوان افراد متخصص این حوزه هستند.

وی رونق این صنعت را در گرو خواست مسؤولان برای استفاده از محصولات ساخت داخل دانست و یادآور شد: به یک باره 65 قرارداد معین شده سازمان برنامه که قرار بود از توان شرکت های خصوصی این حوزه استفاده کند، به صنایع دفاع واگذار شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 373

به "تعطیلی تنها برند دانش بنیان داخلی در حوزه ساخت شناورهای سبک به دلیل تحریم های داخلی و خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی تنها برند دانش بنیان داخلی در حوزه ساخت شناورهای سبک به دلیل تحریم های داخلی و خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید