تهیه آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در کشور

به گزارش اخذ ویزا، روز جهانی و ملی زمین پاک فرصتی برای توجه دادن به موضوعات بسیار مهم زیست محیطی و راهکارهایی برای حفظ محیط زیست و فراوری کمتر کیسه های پلاستیکی در کشور است.

تهیه آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در کشور

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:

روز جهانی و ملی زمین پاک فرصتی است برای توجه دادن به موضوعات بسیار مهمی که به آینده کره زمین، خاک و تغییر اقلیم بستگی دارد، این که چطور می توانیم از زمین بیشتر محافظت کنیم و جلوی آلودگی ها و ضایعاتی را که آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد می نماید، بگیریم.

وی اضافه نمود:

در ایران در روز زمین پاک همیشه روی پسماندها تاکید می گردد، این که از مرحله برنامه ریزی برای اصلاح الگوی مصرف وارد مرحله اجرایی شویم و دولت اقداماتی را شروع نموده که مهم ترین آن آموزش است.

ابتکار بیان نمود که بعلاوه تفاهم نامه ای میان سازمان محیط زیست با استانداران شهرهای شمالی و البرز برای اجرای طرح راستا سبز-ساحل پاک منعقد شد که یکی از محورهای مهم آن داشتن برنامه مدیریت پسماند و جلب مشارکت تمام دستگاه های اجرایی، مردم و تشکل ها برای حل معضلات پسماند است.

وی اضافه نمود:

پسماند معضل بزرگی است به خصوص در منطقه ها شمالی کشور و با وجود تمام کوشش های انجام شده همچنان تا شرایط مطلوب فاصله داریم. برای همین سازمان حفاظت محیط زیست تذکر و نظارت های لازم را به دستگاه های مسئول و مجری مانند شهرداری ها داده و پیگیر موضوع است و اگر جایی کوتاهی شده باشد، برخورد می نماید.

وی گفت که در حال تهیه آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی هستیم و به زودی آنرا به دولت تحویل خواهیم داد، معتقدیم باید برای کیسه های پلاستیکی عوارض معین و مصرف آن به طور کامل کنترل گردد، در بسیاری از کشورها مصرف کیسه های پلاستیکی ممنوع شده است.

ابتکار اضافه نمود:

همیشه حجم زیادی از کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف در تمام جاده های کشور دیده می گردد، بیشتر پسماندها به مرور در طبیعت تجزیه می شوند هر چند آنها هم نباید در طبیعت رها شوند، اما پلاستیک قرن ها در طبیعت باقی می ماند و این امر آسیب زیادی به محیط زیست وارد می نماید، وارد چرخه آب می گردد و به آبزیان هم آسیب می زند.

وی اظهار کرد که دولت در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده و به زودی آیین نامه اجرایی کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی به دولت داده می گردد. امروزه پسماندهایی مانند شیشه، پلاستیک و کاغذ قابلیت ورود به بورس را دارند و خیلی از شهرها بورس این پسماندها را دارند، به عنوان مثال کاغذ A4 با کیفیت در صورت داشتن فناوری مناسب، قابلیت فراوری و استفاده تا 7 بار را دارد.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2134

به "تهیه آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید