جان اف کندی؛ مرگ در راه افشای بزرگترین راز بشریت؟!

به گزارش اخذ ویزا، 103 سال پیش در چنین روزی، جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به جهان آمد. کندی یکی از جالب ترین، محبوب ترین و رازآلود ترین سیاستمداران تاریخ ایالات متحده آمریکا بود که بخش اعظمی از این ویژگی ها را مدیون کشته شدن اسرار آمیزش در سال 1963 است. اما آیا واقعاً کندی تنها به خاطر قتلش مشهور شد و یا اینکه در حدود سه سال ریاست جمهوری خود کار های خارق العاده ای نموده است؟

جان اف کندی؛ مرگ در راه افشای بزرگترین راز بشریت؟!

از سرباز قهرمان تا رئیس جمهور محبوب

جان فیتز جرالد کِنِدی (سی و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا)، در تاریخ 29 مه سال 1917 در شهر در بروکلاین از ایالت ماساچوست متولد شد. او در خانواده ای مرفه و ثروتمند متولد شد و پدر او سفیر ایالات متحده در بریتانیا بود. همین شرایط رفاه باعث شد تا کندی از بهترین شرایط برای تحصیل خود بهره مند شود و دوران آموزش خود را در بهترین مدارس و کاج های سپری کند. اما زمانه کندی جوان، زمانه جنگ بود و نه تحصیل، دوره ای که شبح جنگ به سرعت از آسمان اروپا به سرتاسر دنیا گسترده می شد.

در بهار 1941، کندی داوطلب خدمت در ارتش آمریکا شد، اما تقاضای او به علت مسائل پزشکی اش رد شد، اما در سپتامبر همان سال او به واسطه نفوذ پدرش توانست در نیروی دریایی آمریکا استخدام شود. در زمانی که پرل هاربر مورد حمله هواپیما های ژاپنی نهاده شد، کندی در حال گذراندن دوره های مرکز آموزشی اسکادران قایق های پی تی بود و پس از آن به پاناما و جبهه اقیانوس آرام در جنگ اعزام شد. او در جبهه اقیانوس آرام در چندین نبرد شرکت کرد، به درجه ستوانی و فرماندهی یک قایق پی تی رسید.

کندی در زمان جنگ دنیای دوم سوار بر یک کشتی پی تی

در 2 اوت 1943 قایق کندی، پی تی 109، در نزدیکی های نیو جورجیا (نزدیکی جزایر سلیمان) مشغول انجام عملیاتی نظامی بود که توسط یک ناو ژاپنی نابود شد. در این حادثه کمر کندی که از قبل نیز دچار مسائلی بود بیشتر مصدوم شد. با این حال و با همین کمر آسیب دیده کندی یک مرد زخمی دیگر را نیز به دوش کشید و سه مایل در اقیانوس شنا کرد تا به جزیره ای برسد. به خاطر این اقدام او مدال نیروی دریایی را دریافت کرد. او در زمان خدمت در جنگ دنیای دوم همچنین نشان های قلب ارغوانی، مدال کمپین آسیا-اقیانوس آرام و مدال پیروزی جنگ دنیای دوم را کسب کرد. او در اوایل سال 1945، چند ماه پیش از تسلیم ژاپن از خدمت مرخص شد.

مدال های کندی در جنگ دنیای دوم به پاس شجاعت های او

اما این انتها خوش یک سرباز قهرمان به معنای انتها کار کندی نبود، او در خانواده ای سیاسی چشم به دنیا گشوده بود و همین امر سبب شد تا پای در پیشه خانوادگی خود، یعنی سیاست نهد. این امر تا حدودی به علت پر کردن جای خالی برادرش، جوزف پ. کندی نیز بود که علی رغم امید های زیادی که خانواده به او بسته بود، در جنگ کشته شده بود. جان کندی پس از یک کوشش ناموفق در انتخابات فرمانداری توانست در سال 1952 در انتخابات مجلس سنا و به نمایندگی از حزب دموکرات، در ایالت ماساچوست پیروز شود و توانست این پیروزی را در چندین دوره تکرار کند.

دوران سناتوری کندی در مجلس سنا

رقابت های انتخاباتی سال 1960 سرشروع شروع فعالیت های جدی کندی در بالاترین سطح عرصه سیاسی آمریکا بود؛ او ابتدا با یک انتخابات درون حزبی فشرده در حزب دموکرات آمریکا روبرو شد و توانست آن را با موفقیت پشت سر بگذارد. رقیب اصلی او در این انتخابات درون حزبی، لیندون جانسون، سناتور ایالت تگزاس بود. کندی در این انتخابات به عنوان یک فرد جوان همراه با ایده هایی جدید ظاهر شد و توانست مورد اقبال رأی دهندگان دموکرات واقع شود. همکاری او با رقیبش لیندون جانسون پس از پیروزی در انتخابات درون حزبی نیز ادامه یافت و کندی او را به عنوان نامزد پست معاونت ریاست جمهوری در دولت احتاقتصادی خود معرفی کرد.

در بیرون از حزب دموکرات، معاون رئیس جمهور وقت یعنی ریچارد نیکسون به عنوان فردی باتجربه از حزب جمهوری خواه، در برابر کندی نهاده شد. نیکسون چهره ای بسیار پر نفوذ و شناخته شده بود و به نظر می رسید که یک سناتور تازه کار و جوان یعنی کندی مقابل او هیچ شانسی برای پیروزی نداشته باشد. رقابت های انتخاباتی سال 1960، اما یک ویژگی جدید داشت؛ در این انتخابات برای اولین بار رقیبان در مناظرات تلویزیونی شرکت کردند. مناظرات تلویزیونی و حضور پر رنگ کندی در آن ها تمام تحلیل ها پیرامون او را تغییر داد. جان اف کندی مقابل دوربین و در برنامه زنده ای که چند ده میلیون آمریکایی آن را تماشا می کردند بسیار مسلط، روان و شیوا مناظره می کرد، اما رقیب با سابقه او یعنی ریچارد نیکسون بسیار عصبی ظاهر شد و نتوانست چهره ای مسلط از خود را در این مناظرات ارائه کند. به دنبال برگزاری انتخابات و پس از شمارش آرا یکی از نزدیکترین نتایج انتخابات در آمریکا رقم خورد و آقای کندی توانست با حدود 100 هزار رأی بیشتر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده و به عنوان سی و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب شود. جان اف کندی در عین حال اولین رئیس جمهور کاتولیک مذهب، اولین رئیس جمهور متولد قرن بیستم و جوان ترین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تا آن موقع شناخته می شد.

کندی و نیکسون، پیش از شروع یکی از مناظره های تلویزیونی

از درون سیستم، در برابر سیستم؟!

روی کار آمدن جان اف کندی بر مسند ریاست جمهوری ایالات متحده، همزمان با تحولات داخلی و خارجی عظیمی بود. در امور داخلی این کشور با ظهور جنبش های مدنی و همچنین مسائل اقتصادی روبه رو بود و در زمینه خارجی، انقلاب کوبا اتفاق افتاده بود و تضاد با شوروی به بالاترین حد خود رسیده بود. به سخن ساده کندی در دوره پرچالش و خطرناکی به ریاست جمهوری آمریکا رسیده بود که هر اقدام و تصمیم وی می توانست پیغامد های عظیمی به دنبال داشته باشد.

15 سال زمان مناسبی برای خروج از بحران جنگ دنیای دوم، به ویژه در آمریکا بود که آسیب کمتری از جنگ دیده بود. در واقع، به ظاهر کندی پس از دوران بازسازی جنگ دنیای دوم و در دوره آمریکای تثبیت شده به قدرت رسیده بود، اما همین دوره زمانی، دوره بیدار شدن جنبش های مدنی و کوشش برای به کرسی نشاندن حقوق شهفرایندی در برابر نظام های سیاسی قدرتگرا بود. یکی از نخستین مسائلی که دولت کندی با آن روبرو شد، همین حرکت های مدنی برای کسب حقوق مدنی بود.

این بحث به دنبال حمایت های کندی از مطالبات سیاه پوستان و ارتباطات او با مارتین لوترکینگ به وجود آمد. جان اف کندی در این دوران سخنرانی هایی را به منظور حمایت از حقوق سیاه پوستان انجام داد و با آن به جنبش حقوق مدنی سرعت بخشید. سرعت بخشی به مطالبات جنبش حقوق مدنی اگرچه نقطه قوتی برای شخص رئیس جمهور شناخته شد، اما شکاف هایی جدی را در حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا به وجود آورد. موضوع این شکاف ها به اعضای دموکرات نواحی جنوبی باز می شود. این نواحی از دوران لغو برده داری در مباحث جنبش حقوق مدنی دارای اختلاف نظر بودند و حمایت های جان اف کندی و پس از او لیندون جانسون از حقوق مدنی سیاه پوستان سبب شد تا ایالت های جنوبی به جمهوری خواستار واگذار شوند و از آن دوران به بعد در نقشه سیاسی ایالات متحده آمریکا تغییراتی صورت گرفت و در پی آن منطقه جنوبی که همواره در اختیار حزب دموکرات قرار داشت به رقبای جمهوری خواه واگذار شد.

ملاقات کندی با نمایندگان جنبش سیاه پوستان آمریکا و مارتین لوتر کینگ

اگرچه حمایت یک رئیس جمهور از جنبش های مدنی را می توان یک عکس العمل عادی تلقی کرد، اما قرار دریافت این اقدام کندی در زمینه تحولات دیگر اتفاق افتاده در زمان دولت او، می تواند پرده از مسائل دیگری نیز بردارد. دوران کندی اوج رقابت و تنش با شوروی بود که وقایعی همچون خلیج خوک ها، بحران موشکی کوبا، بحرات تسلیحات اتمی و شروع تنش در ویتنام، دلایلی محکم بر این مدعا هستند. با این حال این مسئل مواردی بود که همه بدان توجه داشتند و تا حدودی از کم و کیف آن با خبر بودند. در این میان مسئله ای نیز بود که چندان مورد توجه قرار نگرفت.

در تابستان داغ سال 1952، درست در زمانی که کندی برای اولین بار وارد مجلس سنا شد، یک سری تحرکات اسرار آمیز در رادار های نزدیک فرودگاه ملی واشنگتن رخ داد و بعضی نیز خاطرنشان کردند که اشیای ناشناسی را در آسمان نزدیک فرودگاه مشاهده کردند. مقامات رسمی اگرچه این وقایع به وارونگی دما در هوای بالای شهر نسبت دادند، اما همه با این شرح قانع نشدند. در این زمان، رکورد تعداد گزارش های مربوط به مشاهده یوفوها، به بالاترین حد خود رسیده بود.

این امر باعث شد تا آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، دولت این کشور را وادار کند که هیئت علمی از دانشمندان را برای آنالیز این پدیده ها تأسیس کند. این هیئت موسوم به پنل رابرتسون، به سرپرستی اچ. پی. رابرتسون، فیزیکدان انستیتوی فناوری کالیفرنیا و سایر فیزیکدانان، اخترشناس و مهندیس صنایع موشکی آمریکا، تشکیل شد. این هیئت به مدت سه روز در سال 1953 با افسران نظامی و رئیس پروژه کتاب آبی مصاحبه کردند و فیلم ها و عکس های مربوط به یوفو ها را آنالیز کردند.

نتیجه گیری آن ها این بود که (1) 90 درصد از رؤیت ها را می توان به راحتی به پدیده های نجومی و هواشناسی (مثل سیارات و ستاره های روشن، شهاب سنگ ها، شفق های هوایی، ابر های یونی) یا به اشیاء زمینی مانند هواپیما، بالون، پرنده و چراغ های جستجو نسبت داد. (2) هیچ تهدید امنیتی آشکاری برای زمین وجود ندارد و (3) هیچ مدرکی برای تأیید وجود موجودات فرا زمینی، در دست نیست. بخش هایی از گزارش پنل رابرتسون در زمان دولت هری ترومن، تا سال 1979 جزو اسناد طبقه بندی شده نهاده شد و این دوره طولانی محرمانه بودن باعث شد بسیاری دولت را به پنهانکاری در این زمینه متهم نمایند.

جان اف کندی اولین رئیس جمهور آمریکا بود که کوشش کرد ماجرای یوفو ها را به نحوی حل بکند و حتی یک سخنرانی نیز در این زمینه انجام داد. بعضی از کارشناسان معتقد هستند کندی قصد داشت تا مطالب مهمی را در این زمینه به اطلاع مردم برساند که این امر چندان خوشایند سازمان های قدرت در آمریکا و شوروی نبود. این ادعا از آنجا نشأت می گیرد که سال ها پس از قتل کندی، اسنادی نیمه سوخته و با منشأی ناشناس منتشر شد که مدعی بود سازمان سیا و کا گ ب شوروی به این دلیل که کندی قصد داشت اسراری را درباره یوفو ها به اطلاع مردم برساند، تصمیم به حذف او گرفته بودند. در بخش هایی از این اسناد آمده است که اگر شخص لنسر (احتمالاً منظور کندی است) از کار های خود دست برندارد، خیس خواهد شد که به معنای در خون غلتیدن است.

یکی از اسناد نیمه سوخته در خصوص ارتباط قتل کندی با انتشار اطلاعات یوفوها و بیگانگان

به نظر می رسد این اطلاعات (البته رسماً تایید نشده) نشان می دهد که کندی در درون سیستم قدرت ایالات متحده و یا شاید حتی ساختار قدرت دنیای (اگر باور به چنین چیزی داشته باشیم)، با تضاد و مسائلی روبروه شده است. به عبارت بهتر در این دیدگاه کندی فردی در درون سیستم به تصویر کشیده شده است که میخواهد همچون یک قهرمان با مظاهر سلطه گر آن مبارزه کند. در مصاحبه ای جالب مربوط به سال 2015، یکی از اعضای سابق سازمان سیا و عضو حزب جمهوری خواه ایالات متحده به نام داگلاس کنی مدعی شد که در سال 1970 درباره علت قتل کندی از یکی از مهره های سرشناس سازمان سیا سوال نموده و وی پاسخ داده است که کندی می خواست اطلاعات یوفو ها و بیگانگان را به شوروی و رسانه های عمومی بدهد و این به معنای افشای عظیمترین راز بشریت بود. چنین ادعایی به سرعت با در ارتباط بودن حاکمان عظیم دنیا با موجودات فرازمینی و حتی خدمت این حاکمان به آن ها همراه شد.

خود کندی نیز طی یک سخنرانی 40 دقیقه ای، اشاراتی مستقیمی به موضوع یوفو ها و بیگانگان کرد و به شدت وجود و عملکرد سازمان ها و انجمن های مخفی در سطح دنیا را مورد انتقاد قرار داد. وی در بخشی از این سخنرانی گفت: واژه محرمانه با ماهیت یک جامعه باز و آزاد، در تضاد است و ما به عنوان شهفرایندان عادی به صورت ذاتی و تاریخی از این گرو ها ها و سازمان های مخفی بیزاریم. ما همواره از قوانین، برنامه ها و رویکرد های محرمانه نفرت داشته ایم. ما مدت ها قبل تصمیم به پذیرش خطر مخفی کردن اطلاعات مهم و حیاتی گرفته ایم. ما و مردم سراسر دنیا بر ضد توطئه های ترسناکی هستیم که در مفاهیمی محرمانه به جلو می فرایند، مفاهیمی که ساختار آن ها بر اساس نفوذ به جای تهاجم، براندازی به جای انتخابات آزاد و تهدید به جای اختیار بوده است. این ساختاری است که انسان ها و منابع اقتصادی بی حدی را در اختیار گرفته تا ماشینی عظیم و بی نقص بسازد که مجموعه ای از عملیات های نظامی، اقتصادی، اجتماعی، اطلاعاتی، و سیاسی را شامل می شود. آماده سازی این سیستم همواره به صورت مخفیانه است و نه علنی، اشتباهاتش نیز پوشانده می شود و نه نقد و مخالفانش ساکت می شوند و نه معروف. این سیستمی است که در آن هیچ رسیدی برای هزینه ها نیست، هیچ جمله ای برای شایعات نیست و هیچ افشاگری برای اسرار نیست. اما من می خواهم به مردم آمریکا هشدار و آگاهی بدهم و اطمینان دارم که با یاری شما انسان به چیزی تبدیل خواهد شد که برای آن آفریده شده است؛ آزاد و مستقل.

راز های سر به مهر مانده!

کندی در روز آدینه 22 نوامبر 1963 در ساعت 12:30 بعد از ظهر در جریان سفر به شهر دالاس در ایالت تگزاس به قتل رسید. لی هاروی اسوالد در ساعت 7 بعد از ظهر همان روز به جرم قتل یک مأمور پلیس دالاس مجرم شناخته شد و در ساعت 11:30 شب به عنوان قاتل رئیس جمهور نیز معرفی گردید. اسوالد تنها دو روز بعد در جریان انتقال به زندان، در برابر ساختمان پلیس دالاس توسط صاحب یک کلوپ شبانه به نام جک روبی به قتل رسید. اسوالد هیچگاه تیراندزی به هیچ فردی را نپذیرفت و مدعی شد که دارند از او به عنوان طعمه استفاده می نمایند. او همچنین عکسی که او را با سلاح قتاله نشان می داد را جعلی خواند و خاطرنشان کرد که صورت او را به بدن فرد دیگری چسبانده اند. به دلیل مرگ او، بیگناهی یا مجرمی اش هرگز در هیچ دادگاهی اثبات نشد.

لی هاروی اسوالد

در روز پنجشنبه 25 اکتبر سال 2017، تاریخ قانونی برای محرمانه بودن اسناد ترور که معمولا رییس جمهوی آمریکا می تواند محرمانه بودن آن ها را تمدید کند، به انتها رسید. این اسناد که بخش نهایی تحقیقات درباره قتل جان اف کندی است، مدارک اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) و سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را در این باره شامل می شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، یک روز پیش از این تاریخ در یک پیغام که در حساب توییتر خود منتشر کرد، نوشت: انتظار طولانی برای انتشار مدارک جان اف کندی فردا به انتها می رسد. بسیار جالب. و خاتمه پس از گذشت بیش از نیم قرن از ترور کندی، سی و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خاتمه دولت این کشور تصمیم گرفت هزاران سند و مدرک محرمانه درباره قتل وی را منتشر کند.

لحظه قتل اسوالد در خروجی ساختمان پلیس دالاس

با این حال اگرچه پیش از این از وجود 3100 فایل محرمانه در این باره خبر داده شده بود، اما درنهایت آرشیو ملی آمریکا 2891 سند را روی وب سایت خود منتشر کرد. دونالد ترامپ بنا بر درخواست سیا، سازمان اطلاعاتی آمریکا و اف بی آی، پلیس فدرال این کشور موافقت کرد که حدود 200 سند همچنان در طبقه بندی اسناد محرمانه حفظ شوند. ترامپ در نامه ای در این باره خاطرنشان کرد که محتمل است انتشار این 200 سند، صدمه غیرقابل برگشتی به امنیت ملی و یا روابط خارجی این کشور وارد کند.

عدم انتشار کامل اسناد ترور کندی در زمان دونالد ترامپ نیز به این استدلال یاری کرد که بخشی در بدنه قدرت ایالات متحده از همان ابتدا قصد نداشت تا واقعیت قتل کندی برملا شود. نکته جالب این است که بسیاری از کارشناسان کاخ سفید مدعی هستند که ترامپ، عدم انتشار کامل اسناد ترور کندی را با نارضایتی پذیرفته است و برای همین است که در متن پیغامش نوشته شده: من امروز چاره ای ندارم جز اینکه با آنالیز دوباره موافقت کنم تا آنکه اجازه دهم صدمات غیرقابل جبرانی به امنیت ملی ما وارد شود.

پس از سال ها جان اف کندی هنوز در هاله ای از مرگ اسرار آمیز خود فرو رفته است و یافتن پاسخی برای علت قتل او به یک بازی فکری هیجان انگیز تبدیل شده است. هنوز راز قتل او سر به مهر باقی مانده است، اما آیا خود او نیز قربانی همین راز های سر به مهر مانده است؟ ادعا هایی وجود دارد که او را در کوشش برای هشدار دادن به مردم دنیا و یا دست کم ملت آمریکا، درباره سازمان ها و انجمن های سری نشان می دهد که در پشت پرده، نظم خودساخته (و یا دیکته شده از سوی بیگانگان) را به دنیا تحمیل می نمایند. اما رد یا پذیرش این ادعا خود احتیاج به شکسته شدن راز قتل کندی دارد که شاید هیچگاه محقق نشود.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1022

به "جان اف کندی؛ مرگ در راه افشای بزرگترین راز بشریت؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان اف کندی؛ مرگ در راه افشای بزرگترین راز بشریت؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید