تکیه بر سرمایه و حمایت دولتی ضمانتی برای صندوق های پژوهش و فناوری نیست

وزیر علوم گفت: با توجه به اینکه سرمایه و حمایت دولتی نمی تواند ضمانتی برای صندوق های پژوهش و فناوری باشد، باید به بخش خصوصی تاثیرگذار توجه گردد.

تکیه بر سرمایه و حمایت دولتی ضمانتی برای صندوق های پژوهش و فناوری نیست

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در مراسم افتتاح دفاتر صندوق های پژوهش و فناوری سراسر کشور که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید، گفت: امروز توجه به صندوق های پژوهش و فناوری یک فرصت است و تکیه به سرمایه و حمایت های دولتی ضمانتی برای صندوق ها به حساب نمی آید و باید به بخش خصوصی تاثیرگذار و امیدبخش توجه ویژه گردد.

غلامی ادامه داد: اینکه ما بخواهیم برای هر صندوقی شکل ظاهری آن را تامین کنیم، اما اثرگذاری لازم آن را نبینیم، فایده ای ندارد و باید مورد آنالیز قرار گیرند.

وی توضیح داد: قرار نیست صندوق های پژوهش و فناوری در یک بازه زمانی معین کار کنند، زیرا کار در حوزه علم و فناوری زمان ندارد و با توجه به اینکه امروز عمده فعالیت ما در این حوزه است، باید به زیست بوم فناوری توجه ویژه گردد.

وزیر علوم اضافه نمود: صندوق های پژوهش و فناوری نیازمند حمایت های اقتصادی و حقوقی مناسب هستند و این برعهده صندوق نوآوری و شکوفایی است که در این حوزه حمایت های لازم را انجام دهد.

غلامی با اشاره به اینکه محلی برای استقرار صندوق های پژوهش و فناوری در ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شده است، گفت: خوب است که در این ساختمان فضایی برای صندوق ها در نظر گرفته شده و این می تواند یک فرصت مناسب برای همه صندوق ها باشد، زیرا در کنار یکدیگر قرار دارند و به راحتی می توانند ارتباط گیری کنند و از سوی دیگر کنندگان وزارتخانه ها و بانک های دیگر در اینجا حضور دارند و قطعا خط سیر دریافت تسهیلات و یا اطلاع از نحوه پرداخت ها با سهولت بیشتری انجام می گردد.

وی به اهمیت نظارت و بازرسی از عملکرد صندوق ها نیز اشاره نمود و گفت: صندوق های پژوهش و فناوری باید برای بالا بردن اعتبار خودشان حتما به مسئله ارزیابی و نظارت توجه داشته باشند، زیرا این نظارت ها در بحث حمایت از عملکردشان موثر است.

وزیر علوم توضیح داد: امیدواریم این ساختار های شکل گرفته و حمایت های قانونی تثبیت گردد و همچنین به سمت ظرفیت های جدید حرکت کنیم و خود صندوق های پژوهش و فناوری می توانند این جریان را شتاب دهند و این نکته مهم است که تا خودشان به این نتیجه نرسند بقیه نهاد ها خیلی رغبتی به حمایت نخواهند داشت.

غلامی اعلام نمود: در حال حاضر پارک ها و مراکز فناوری مورد حمایت قرار می گیرند، اما نباید به همین میزان قانع باشیم و امیدوارم که در این دو سالی که از مدت زمان دولت باقی مانده فرصت این را داشته باشیم که شرایط امروز را تثبیت کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 8 آبان 1398 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 435

به "تکیه بر سرمایه و حمایت دولتی ضمانتی برای صندوق های پژوهش و فناوری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکیه بر سرمایه و حمایت دولتی ضمانتی برای صندوق های پژوهش و فناوری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید