ثبت ملی سینماهای لاله زار

به گزارش اخذ ویزا، به گفته مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سینماها و خیابان لاله زار ثبت ملی می شود.

ثبت ملی سینماهای لاله زار

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

به طور کلی خیابان لاله زار، نام و تاثیر شگرفی در آغاز دوره مدرن ایران داشته است. بسکمک از نویسندگان، شاعران، هنرمندان و روشنفکران اینجا مراوداتی داشتند و آثار فرهنگی و هنری خود را در این خیابان تولید کردند. لاله زار لوکیشن و محل فیلمبرداری فیلم های زیادی بوده و بسکمک از سینماها و تئاترهای ایران برای اولین بار اینجا تأسیس شده است.

وی به مناسبت فرارسیدن روز ملی سینما تاکید کرد که خیابان لاله زار یک فضای فرهنگی تمام عیار است که متأسفانه با گذر زمان، کاربرد آن دچار استحاله شده، لباس زیبای فرهنگ از تنش بیرون آمده و لباس تجاری به تن کرده است.

نظری با تاکید بر ضرورت حفظ و احیای فضای خاطره انگیز بافت فرهنگی لاله زار گفت:

این شأن و منزلت لاله زار است که سینماها، تئاترها، پاتوق های فرهنگی و کافه های آن باز شود تا سیما و منظر آن احیا و حتی می تواند پیاده راه شود. خوشبختانه اسناد تصویری زیادی از لاله زار قدیم به جای مانده که برای تحقق احیای آن به ما کمک می کند.

وی درباره پیگیری ثبت ملی سینماهای لاله زار اضافه کرد:

بهتر است متولیان اصلی یعنی خانه سینما جلو بیایند و با بهره گیری از معروفیت و جایگاه مردمی شان با مالکان خصوصی برای جلب رضایت یا علاقه مندی آن ها صحبت کنند؛ اما اگر آن ها چنین کاری نکنند ما برای ثبت ملی زنجیره ای سینماهای لاله زار اقدام می کنیم.

منبع: کجارو / دنیای اقتصاد
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2145

به "ثبت ملی سینماهای لاله زار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی سینماهای لاله زار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید