جنجال قبض برق علی کریمی

به گزارش اخذ ویزا، قبض برق علی کریمی ستاره فوتبال حاشیه ساز شده و نقدها زیادی را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در پی داشته است.

جنجال قبض برق علی کریمی

به گزارش خبرنگاران، اخیرا علی کریمی ستاره فوتبال با انتشار قبض برق منزلش نسبت به اخطار سریع قطع برق اعتراض کرد. اما این اعتراض کمتر شنیده شد و موضوع دیگری جای آن را گرفت.

قبض برق کریمی و رقم درج شده در آن به سوژه رسانه ها و شبکه های اجتماعی تبدیل شد. مبلغ قبض برق علی کریمی بیش از چهارمیلیون و ششصد هزار تومان بود. رقمی که تعجب کاربران را در پی داشت.

بسیاری این سوال را مطرح کردند که علی کریمی چه چیزی در خانه اش روشن می کند؟ متراژ خانه اش چقدر است که اینقدر پول برق باید بدهد؟ برخی آن را با قبض کمتر از پنجاه هزار تومان منزل خود مقایسه کردند.

عده ای هم از او انتقاد کردند که چرا در این بی برقی تلاش نکرده است که مصرف برق منزلش را کاهش دهد.

در این بین برخی کارشناسان هم معتقد بودند که همین قبض برق نشان دهنده آن است که سیستم قیمت گذاری برق و ساماندهی مصرف انرژی در کشور مشکل دارد و علی کریمی از یارانه بالایی استفاده می کند، اما دیگران توان استفاده از این یارانه را ندارند.

کارشناسان می گویند تنها راه تغییر نظام قیمت گذاری است.

قبض برق علی کریمی

یارانه 52 میلیونی به علی کریمی؟

قبض برق کریمی توجه برخی رسانه ها را هم به خود جلب کرد. خبرگزاری فارس در این باره در گزارشی نوشت: در قبض مرتبط با آخرین دوره مصرف برق این مشترک، شاهد مصرف برق 6280 کیلوواتی وی هستیم. این در حالی است که حد مصرف بهینه در شهر تهران برابر 300 کیلووات است و این مشترک 21 برابر یک خانوار با رعایت حد مصرف بهینه برق مصرف می کند.

خبرگزاری فارس در ادامه نوشته است هزینه تمام شده تولید و توزیع هر کیلووات ساعت برق رقمی نزدیک به 30 درصد یک یورو در دنیا محاسبه می شود که با احتساب هر یورو 30 هزار تومان، قیمت واقعی برق معادل هر کیلووات ساعت 9 هزار تومان است.

این خبرگزاری هزینه واقعی مصرف برق کریمی را اینگونه محاسبه کرده است: هزینه واقعی برق مصرفی وی با احتساب هزینه انرژی تولید و توزیع معادل 56 میلیون و 520 هزار تومان برآورد می شود.

فارس همچنین مدعی وجود تخلفاتی در قبض برق کریمی شده است نکته قابل توجه در قبض برق این ورزشکار پرمصرف، نرخ تعرفه کم باری وی است که بر خلاف نرخ های تعیین شده برای عامه مردم معادل منفی 45 تومان تعیین شده است و با توجه به مصرف 2200 مگاواتی این مشترک دولت علاوه بر یارانه پرداختی، قبض وی را با تخفیف 100 هزار تومانی روبرو کرده است.

این خبرگزاری افزود: علاوه بر این با وجود اینکه این سلبریتی از برق 3 فاز استفاده می کند، اما در تخلفی آشکار تعرفه برق وی مشابه تعرفه مشترکان خانگی تعیین شده است.

لحن و ادبیات خبرگزاری فارس در این گزارش مورد انتقادهایی قرار گرفته است. برخی می گویند این خبرگزاری مدام با استفاده از کلمه سلبریتی و ورزشکار پرمصرف به نوعی به تحقیر این ستاره فوتبال پرداخته است.

اما در محاسبه دیگری محمد فاضلی جامعه شناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در یادداشتی محاسبه کرد و نوشت: مجموع هزینه برق منزل آقای کریمی برای اقتصاد ملی ایران 14617848 (چهارده میلیون و ششصد و هفده هزار و هشتصد و چهل و هشت) تومان شده است.

این تحلیلیگر در ادامه افزود: علی آقای کریمی مقصر این بی عدالتی نیست، او مثل هر شهروند دیگری طبق قوانین و رویه های موجود زندگی می کند. او زمانی با قواعد فیفا فوتبال بازی می کرد و حالا با قواعد این کشور برق مصرف می کند. ساختار دستوری قیمت گذاری انرژی است که از او می خواهد این میزان بپردازد و ماهی قریب به 10 میلیون تومان یارانه برق بگیرد.

او تاکید کرد: این ماجرا نباید به ابزاری برای حمله به سلبریتی هایی، چون علی کریمی تبدیل شود. آن ها مثل همه شهروندان خودشان را با قواعد تطبیق می دهند. نقد قبض برق علی کریمی، نقد ساختار اقتصادی دستوری، با مداخله حداکثری بی کیفیت دولت در اقتصاد، و پوپولیسم پنهان در پس این شرایط به نام عدالت است.

فاضلی تاکید کرد: سهم علی کریمی از رانت برق، با محاسبات فوق حداکثر سالی 120 میلیون تومان یارانه برق است. این رقم در میان رقم واقعی رانت هایی که ناعادلانه در اقتصاد انرژی ایران توزیع می شوند هیچ نیست. رقم واقعی به ده ها و صد ها هزار میلیارد تومان در اشکال مختلف از جمله شامل هدررفت، می رسد.

واکنش گلایه آمیز کریمی

نقدها از قبض برق کریمی با واکنش گلایه آمیز او روبه رو شد.

او در پستی اینستاگرامی و به کنایه نوشت: من عذر خواهی میکنم اگه پول برق من بالاست. نمیدونستم که دزدی ها و اختلاس های کشور از پول اب و برق من کمتره! اگه میدونستم حتما مبلغ فیشو هم منتشر نمیکردم؟! صادقانه مطلبی رو با شما دوستان به اشتراک گذاشتم.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1904

به "جنجال قبض برق علی کریمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال قبض برق علی کریمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید