خبرنگاران کاهش تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است

به گزارش اخذ ویزا، ارومیه- خبرنگاران- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به آغاز فصل گرما و تبخیر بالای آب در حوضه آبریز این دریاچه، گفت: کاهش تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است و این کاهش تراز با آغاز فصل بارش، جبران می شود.

خبرنگاران کاهش تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است

فرهاد سرخوش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اخذ ویزا با بیان اینکه با وجود کاهش بارندگی ها، تراز دریاچه ارومیه شرایط مناسبی دارد و به یک هزار و 271 متر و 65 سانتی متر رسیده، گفت: وسعت این پهنه آبی هم اکنون به سه هزار و 61 کیلومتر مربع رسیده است.

وی با اعلام اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به چهار میلیارد و 470 میلیون مترمکعب رسیده است، افزود: کمتر شدن آب دریاچه از پنج میلیارد مترمکعب، به علت تبخیر بالای آب در فصل گرماست که همه ساله در تابستان رخ می دهد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره برداری می رسد، افزود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به این دریاچه دی ماه سال جاری همزمان با سفر رییس جمهوری به استان افتتاح می شود.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه فرایند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، فرایند خشک شدن آن متوقف شده است.

هرچند تراز هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز هزار و 272 متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از 95 درصد کانون های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال، از 1394 به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود 1.5 تا 2 سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1119

به "خبرنگاران کاهش تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید