نگاهی به زیباترین پارک های ملی آمریکا - گالری عکس

به گزارش اخذ ویزا، پارک ملی به محدوده ای از منابع طبیعی، از جمله جنگل، مرتع، بیشه های طبیعی، دشت، رودخانه، دریاچه و کوهستان اطلاق می شود که نمایان گر نمونه های برجسته ای از مظاهر طبیعی باشد. دولت ها به منظور حفظ همیشگی شرایط زیست بوم و همچنین ایجاد محیط مناسب برای تکثیر و پرورش جانوران وحشی و رشد گیاهان در خطر انقراض و برای جلوگیری از دخالت های مخرب انسانی، این مناطق را تحت حفاظت قرار می دهند.

نگاهی به زیباترین پارک های ملی آمریکا - گالری عکس

ایالات متحده آمریکا، اولین کشور و آغازگر سیاست حفظ طبیعت و تأسیس پارک های ملی بود. سیستم پارک های ملی توسط برخی تاریخ نویسان بهترین ایدهٔ آمریکا اطلاق شده.

در آمریکا 59 پارک ملی وجود دارد که با داشتن سالانه بیش از 300 میلیون نفر بازدیدکننده، یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری در جهان هستند. تصاویر زیر مربوط به شماری از زیباترین پارک های ملی آمریکاست.

تاریخی ترین پارک ملی

رشته کوه های سنگی پارک ملی گرند کنین (Grand Canyon) واقع در ایالت آریزونا، قدمتی به دارازی تاریخ دارند. لایه های سنگی این کوهها به لحاظ زمین شناسی تاریخی به میلیون ها سال پیش را بازمی شود.

قدیمی ترین پارک ملی در جهان

پارک ملی یلواستون (Yellowstone) نخستین پارک ملی ایالت آمریکا و نخستین پارک ملی در سطح جهان است که در سال 1872 توسط کنگره ایالت آمریکا بنا نهاده شد. در این پارک بیش از 4 تا 5 هزار حیوان خزدار زندگی می کنند. آنان در فصل زمستان برای گرم کردن خود به چشمه های آب گرم این پارک پناه می برند.

جدیدترین پارک ملی

پارک ملی پینکلز (Pinnacles Nationalpark) واقع در کالیفرنیا در سال 2013 تاسیس شده و به عنوان پارک ملی به ثبت رسیده است. در این منطقه حفاظت شده دیگر کمتر نشانی از نخستین انسان های ساکن در آن به چشم می خورد.

بزرگترین پارک ملی

پارک ملی رنگل سنت الیاس (Wrangell St. Elias) با وسعتی حدود 53 هزار کیلومتر مربع بزرگترین پارک ملی آمریکا محسوب می شود. این پارک با تمامی ذخایر طبیعی خود جزو میراث جهانی و یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده جهان است. این پارک در ایالت آلاسکا نهاده شده است.

مرتفع ترین پارک ملی

پارک ملی دنالی (Denali) در مرکز آلاسکا واقع است. دنالی نام کوهی است که در این پارک نهاده شده است و ارتفاع آن 6190 متر است. این پارک سالانه بیش از 400 هزار بازدیدکننده دارد.

میراث جهانی یونسکو

پارک ملی یوسیمیتی (Yosemite) واقع در کالیفرنیا، در سال 1984 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این پارک به دلیل سنگ های بزرگ گرانیت، آبشارها و رودخانه های زلال و نخل های غول پیکر و پایان تنوع زیستی از شهرت جهانی برخوردار است.

این منطقه حفاظت شده با 150 سال سابقه و بیش از 200 گونه گیاهی و جانوری، یکی دوست داشتنی ترین مقاصد برای گردشگران آمریکا است.

نوک تیزترین پارک ملی

پارک ملی برایس کنیون (Bryce Canyon) در جنوب غربی ایالت یوتا نهاده شده است. دلیل معین این منطقه به عنوان پارک ملی حفاظت از ستون های سنگی رنگارنگی است که در دل کوه های آن جای دارند. پارک ملی برایس کنیون در ارتفاع 2400 متری تا 2700 متری از سطح دریا نهاده شده است که بسیار بیش از ارتفاع پارک ملی گراند کنیون است. این پارک یکی از جاذبه های گردشگری آمریکاست و سالانه بیش از یک میلیون بازدیدکننده دارد.

خشک ترین پارک ملی

پارک ملی دیت ولی (Death Valley) یا دره مرگ گرم ترین و خشک ترین پارک ملی ایالت متحده آمریکا محسوب می شود. گرمای این منطقه در تابستان اغلب به بیش از 40 درجه می رسد. با این حال این پارک با 36 گونه حیوان خزنده و 307 گونه پرنده، محل زیست حیوانات بومی متعددی است. البته این پارک همیشه نیز چنین کسالت آور نیست. همین درختان خشک و تکیده با ریزش باران بهاری سرشار از شکوفه های رنگارنگ می شوند.

مرطوب ترین پارک ملی

تالاب های پارک ملی اورگلیدز (Everglades) از شمال به دریاچه اوکیچوبی (Okeechobee) در شمال و از جنوب به شبه جزیره فلوریدا محدود می شود. این پارک به دلیل تالاب ها و باتلاق های پوشیده از علف، به رودخانه باتلاقی نیز شهرت دارد. پارک ملی اورگلیدز در ایالت فلوریدا واقع است و به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است.

پرانفجارترین پارک ملی

پارک ملی آتشفشان هاوایی به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. کوه آتشفشان کیلاویا که در این منطقه نهاده شده است، از دهه 1980 بدینسو یکی از فعال ترین آتشفشان های جهان محسوب می شود. مواد مذاب این آتشفشان از اطراف آن جاری و با عبور از مناطق غیرمسکونی وارد اقیانوس آرام می شود.

سبزترین پارک ملی

پارک ملی ردوود (Redwood) کالیفرنیا دارای بلندترین درختان جهان است. ارتفاع درختان سکویا، یا ماموت گاه به بیش از 110 متر می رسد. برخی از این درختان غول پیکر، با تنه ای به قطر حدود 7 متر، به عمر هزار ساله خود می بالند.

منبع: یک پزشک
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1017

به "نگاهی به زیباترین پارک های ملی آمریکا - گالری عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به زیباترین پارک های ملی آمریکا - گالری عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید