دارویی که به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد

به گزارش اخذ ویزا، نینا بونکمپ یکی از نویسندگان این مطالعه شرح داد: ما پیروز به ایجاد داروی بالقوه سرطان شدیم که عملکرد میتوکندری را بدون عوارض جانبی شدید و بدون آسیب رساندن به سلول های سالم هدف قرار دهد.

دارویی که به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد

دارو هایی که میتوکندری را هدف قرار می دهند، تا به امروز بسیار مخرب ظاهر شده اند و یک داروی جدید با حمله به نیروگاه سلول های سرطانی به آن ها گرسنگی می دهد تا پیروز به نابودی آن ها گردد. و به نقل از آی ای، میتوکندری اغلب انرژی شیمیایی مورد احتیاج برای تأمین انرژی واکنش های بیوشیمیایی سلول را فراوری می نماید؛ بنابراین آن ها به عنوان نیروگاه سلول ها شناخته می شوند.

در سال های اخیر کشف شده است که سلول های بنیادی سرطانی به این اندامک ها وابستگی زیادی دارند، اما تا به امروز دارو هایی که عملکرد های میتوکندری را هدف قرار می دادند، بسیار سمی بوده اند.

اکنون یک تیم بین المللی از محققان موسسه بیولوژی پیری ماکس پلانک در کلن آلمان، انستیتوی کارولینسکا در استکهلم سوئد و دانشگاه گوتنبرگ سوئد راهی مناسب را برای هدف قرار دادن میتوکندری و در واقع، گرسنگی دادن به سلول های سرطانی پیدا نموده اند.

نینا بونکمپ یکی از نویسندگان این مطالعه شرح داد: ما پیروز به ایجاد داروی بالقوه سرطان شدیم که عملکرد میتوکندری را بدون عوارض جانبی شدید و بدون آسیب رساندن به سلول های سالم هدف قرار دهد.

میتوکندری ها دارای مواد ژنتیکی خاص خود موسوم به mtDNA هستند که بیان آن ها توسط مجموعه ای از پروتئین ها کنترل می گردد. یکی از آن ها آنزیم RNA پلیمراز میتوکندریایی (POLRMT) است. این آنزیم خاص کلید کشف جدید این تیم تحقیقاتی است.

نیلز گوران لارسون رئیس این تیم تحقیقاتی گفت: یافته های قبلی گروه ما نشان داده است که سلول های در حال تکثیر سریع، مانند سلول های جنینی، نسبت به مهار بیان mtDNA بسیار حساس هستند. در حالی که بافت های تمایز یافته مانند عضله اسکلتی می توانند این شرایط را برای مدت زمان شگفت انگیزی تحمل نمایند.

ما استدلال کردیم که POLRMT به عنوان تنظیم نماینده کلیدی بیان mtDNA ممکن است یک هدف امیدوار نماینده را فراهم کند. این تیم سپس یک ترکیب شیمیایی را مهندسی کرد که POLRMT را مهار می نماید. معین شد که این ترکیب، رشد تومور را در موش ها کند می نماید و به خوبی در بدن تحمل می گردد.

بونکمپ اضافه نمود: داده های ما نشان می دهد که ما اساساً سلول های سرطانی را با این دارو، بدون عوارض جانبی و سمی بودن برای بدن و حداقل برای مدت زمانی معین گرسنگی می دهیم. این یک فرصت بالقوه برای درمان سرطان برای ما فراهم می نماید.

محققان می گویند همچنین می توان از این داروی مهار نماینده برای درک بیشتر اثرات سلولی اختلال عملکرد میتوکندری استفاده کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1463

به "دارویی که به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارویی که به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید