درمان خانگی سیاتیک (درمان درد سیاتیک با طب سنتی)

به گزارش اخذ ویزا، انجام حرکات کششی یوگا، ماساژ با روغن ، گرم نگه داشتن موضع درد، مصرف غذاها و ادویه های گرم، از راهکارهای درمان خانگی سیاتیک در طب سنتی است.

درمان خانگی سیاتیک (درمان درد سیاتیک با طب سنتی)

درد سیاتیک چیست؟

کمر درد یک ناراحتی بسیار شایع در سالهای اخیر است، آمار نشان می دهد که حدود 90 درصد افراد در طول زندگی خود کمردرد را تجربه می نمایند. درد پایین کمر که به پایین پاها در یک یا هر دو طرف بدن کشیده میگردد را درد سیاتیک میگویند. سایتیک نام طولانی ترین عصب بدن بوده که از لگن آغاز شده و تا پایین پاها ادامه دارد و در طول جهت خود به شاخههای عصبی متعدد تقسیم میگردد. هر گونه فشار و مشکل ایجاد شده بر روی این عصب، باعث ایجاد احساس درد در کل این عصب شده که در موارد شدید، درد سیاتیک از باسن تا پاشنه پاها امتداد مییابد. تحمل این درد بسیار سخت بوده و باعث میگردد فرد مبتلا در انجام بعضی کارهای روزمره خود با مشکل روبرو گردد. در ادامه این مطلب با شیوههای درمان خانگی سیاتیک و همچنین درمان درد سیاتیک با طب سنتی آشنا شوید.

دلایل ایجاد درد سیاتیک

به طور کلی فرایند افزایش سن همراه با عدم تحرک که خاصیت شیوه زندگیهای امروز است، از مهمترین دلایل ایجاد درد سیاتیک هستند، بعضی عوامل دیگر نیز بر بروز این درد تاثیر دارند که عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی: بعضی افراد درد سیاتیک را از پدر و مادر خود به ارث میبرند.
 • ناهنجاریهای مادرزادی: بعضی ناهنجاریهای مادرزادی مانند نقص در انحنای ستون مهرهها باعث ایجاد یک کمردرد و درد سیاتیک دائمی برای بعضی افراد است.
 • ضربه: ضربههای ناشی از تصادف یا انجام حرکات ورزشی سنگین میتواند از علل ایجاد این درد باشد.
 • عفونت: بعضی عفونتها موجب فشار روی ریشههای عصبی بدن شده که میتواند عصب سیاتیک را نیز درگیر نماید.
 • دیسک کمر: شکستگیهای دیسک غضروفی بین دو مهره یا آسیب به کنال مهرهای ستون فقرات و به طور کلی هرگونه آسیب به ستون فقرات و مهرههای کمر باعث فشار روی نخاع شده و باعث بروز کمردرد و درد سیاتیک میگردد.
 • بعضی بیماریها نظیر سل، زونا و عفونت ویروس هرپس زوستر
 • پوکی استخوان، نرمی استخوان و بعضی سرطانها
 • درد سیاتیک ناشی از افزایش وزن زیاد در زمان بارداری: در بارداری ماهیچههای شکمی و پشت کشیده میشوند و افزایش وزن نیز باعث فشار به کمر میگردد.
 • شغل افراد: افرادی که شغلشان احتیاج به چرخش مکرر کمر دارد، آنهایی که بارهای سنگین حمل می نمایند و کسانی که به مدت طولانی رانندگی می نمایند، بیش از سایر افراد دچار بیماری سیاتیک میشوند.

درمان خانگی سیاتیک

به منظور درمان سیاتیک توصیههای زیر پیشنهاد میگردد:

1- پرهیز از مصرف غذاهای با طبع سرد

افراد مبتلا به درد سیاتیک ضروری است از مصرف غذاهای با طبع سرد و مرطوب پرهیز نموده و یا خوردن آن را به حداقل برسانند. خوردن خوراکیهای گرم نظیر شیره انگور، گردو، بادام و ... در وعده صبحانه برای این افراد بسیار مفید است.

2- انجام حرکات ورزشی کششی و یوگا

یکی از بهترین پیشنهادات درمان خانگی سیاتیک، انجام حرکات ورزشی اصلاحی به ویژه انجام حرکات یوگا است که باعث کششهای بسیار خوب در ماهیچهها و اعصاب میگردد.

3- پیادهروی صبحگاهی

پیاده روی صبحگاهی و مستمر نیز یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری از بروز گرفتگی های سیاتیک است.

4- کاهش وزن

داشتن وزن ایدهال و متناسب برای افراد مبتلا به درد سیاتیک ضروری است. چاقی و اضافه وزن از عوامل تشدید نماینده درد سیاتیک میباشد.

5- ماساژ محل درد با روغن

از دیگر راهکارهای درمان خانگی سیاتیک، ماساژ با روغنهایی نظیر روغن زیتون، کنجد، منداب و ... و یا ترکیبی از این روغنها بوده که میتوان به آنها ادویههای گرمی نظیر دارچین و زنجبیل را اضافه کرد.

6- گرم نگه داشتن موضع درد و پوشیدن جوراب

دریافت یک دوش آب گرم، استفاده از یک پد گرم، پوشیدن جوراب در فصول سرد سال و نشستن در ارتفاع کم از دیگر توصیهها برای درمان خانگی سیاتیک بوده، باعث آرامش بدن و تسکین درد سیاتیک می گردد.

درمان خانگی سیاتیک با طب سنتی

به طور کلی انواع کمر درد، دیسک کمر و سیاتیک جزو دردهای سرد محسوب شده و اگر فرد سردی بخورد دردش افزایش مییابد. به منظور درمان درد سیاتیک با طب سنتی موارد زیر توصیه میگردد:

 • مالیدن روغن بادام تلخ به کمر، ساق و زانو به مدت 40 تا 120 روز
 • خوردن عسل در وعده صبحانه به صورت ناشتا
 • خوردن گرمیها در وعده شام
 • شب یک قاشق غذاخوری اسفند با آب ببلعند
 • استفاده از ترکیب فلفل سیاه + زنجیل + سیاهدانه + آویشن به مقدار مساوی که این مواد را کوبیده و با روغن زیتون مخلوط نموده و صبح و شب بر محل درد مالیده گردد.

گفتنی است درد سیاتیک خفیف بایستی با درمانهای خانگی و استراحت تسکین یابد ولی چنانچه بیماری شما با کارهایی که انجام دادید بهبود نیافت و یا آنکه درد بیش از 6 هفته طول کشید، باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1288

به "درمان خانگی سیاتیک (درمان درد سیاتیک با طب سنتی)" امتیاز دهید

2 کاربر به "درمان خانگی سیاتیک (درمان درد سیاتیک با طب سنتی)" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی سیاتیک (درمان درد سیاتیک با طب سنتی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید