سامانه رادیوتلسکوپ فضایی به بهره برداری رسید

به گزارش اخذ ویزا، امید شکوفا در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه سامانه رادیو تلسکوپ فضایی با هدف پایش امواج رادیویی منابع کیهانی و کائنات توسط محققان پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده است، گفت: رادیو تلسکوپ یک گیرنده رادیویی است که امواج رادیویی منابع مختلف کیهانی مانند کهکشان ها، سحابی ها و اجرام مختلف را دریافت می نماید و برخلاف رصدهای اپتیک بدون محدودیت شرایط جوی، منابع مختلف رادیویی را پایش می نماید.

سامانه رادیوتلسکوپ فضایی به بهره برداری رسید

وی گفت: این سامانه هم اکنون در کشور به بهره برداری رسیده و فرآیند کالیبراسیون خود را طی می نماید. در واقع این سامانه در محل استقرار اولیه تکمیل شده است اما برای استقرار مکان نهایی و قرار گیری در مکانی که کارفرمای پروژه پیشنهاد می دهد احتیاجمند فرایند کالیبراسیون از نظر عملکرد اجزای مختلف است.

وی با بیان اینکه میزان دریافت شدت سیگنال و تفسیر داده ها از جمله فرآیندهای کالیبراسیون است، گفت: همانطور که ماهواره ها برای قرارگیری در مدار به چند فاز کالیبراسیون احتیاج دارند، رادیو تلسکوپ نیز برای قرار گیری در منطقه مورد نظر احتیاجمند کالیبراسیون و بهینه سازی است.

شکوفا در خصوص کاربرد این سامانه نیز گفت: تاکنون منجمان در حوزه نجوم از تلسکوپ های مرئی استفاده می کردند تا نوری که از ستاره ها و کهکشان ها و همچنین اجرام فضایی به ما می رسد را رصد و پایش نمایند، اما در رادیو تلسکوپ از طیف رادیو الکترومغناطیسی برای پایش فعل و انفعالات کهکشان ها، سحابی ها و اجرام مختلف فضایی استفاده می گردد.

وی گفت: برای مثال در زمان انفجار یک ستاره، رادیو تلسکوپ امواج رادیویی ساطع شده را دریافت نموده و با یکسری الگوریتم ها و پردازش ها تشخیص می دهد که وضعیت این ستاره چگونه بوده و یا کهکشانی در حال گسترش یا انقباض است.

رئیس مرکز تحقیقات فضایی با تاکید بر عملیاتی شدن سامانه رادیو تلکسوپ فضایی اعلام نمود: تا دو ماه آینده فرآیند کالیبراسیون و بهینه سازی این سامانه نهایی شده و برای استقرار در مکان مورد نظر کارفرما، تحویل داده می گردد تا در مکان نهایی برای همواره مستقر گردد.

به گفته شکوفا، سامانه رادیو تلسکوپ فرکانسی در حدود 100 کیلومتر یا 1.5 گیگاهرتز را اسکن می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 272

به "سامانه رادیوتلسکوپ فضایی به بهره برداری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه رادیوتلسکوپ فضایی به بهره برداری رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید