سرنخ پرونده پیچیده جنایی، در دست شاهدان

به گزارش اخذ ویزا، شاهدان درگیری مرگ بار میان دو راننده تاکسی برای معین شدن واقعیت به دادگاه احضار شدند تا شرح دهند ضربه کشنده به مقتول چطور وارد شده است.

سرنخ پرونده پیچیده جنایی، در دست شاهدان

به گزارش شرق، این پرونده که به یک پرونده پیچیده قتل تبدیل شده است، چندین بار پیش از این مورد رسیدگی قرار گرفته، اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است. براساس محتویات پرونده اوایل پاییز سال 96 درگیری میان دو راننده تاکسی در یکی از خیابان های جنوب تهران به پلیس اعلام شد و مأموران بلافاصله رهسپار محل درگیری شدند. آنالیز ها نشان می داد هوشنگ 47 ساله که راننده تاکسی بود، پس از درگیری با راننده دیگر به نام جعفر زخمی و به بیمارستان منتقل شد، اما در بیمارستان جانش را از دست داد.

جسد هوشنگ با دستور قضائی به پزشکی قانونی منتقل شد و پلیس به تحقیق درباره این قتل پرداخت. در آنالیز ها روشن شد هوشنگ به خاطر خون ریزی شدید ناشی از بریدگی سفیدرانش جان باخته است. با شکایت اولیای دم، متهم به نام جعفر بازداشت شد. او درگیری با هوشنگ را قبول کرد؛ اما مدعی شد ضارب نیست.

وقتی مأموران شاهدان را مورد تحقیق قرار دادند، آن ها نیز داستان مشابهی را مطرح کردند. یکی از شاهدان گفت: درگیری را هوشنگ آغاز کرد و دعوا که بالا گرفت، جعفر فرار کرد، اما هوشنگ دست بردار نبود و مدام سمت او حمله می کرد. او خواست به جعفر ضربه بزند که جعفر قمه را بیرون آورد تا هوشنگ عقب بکشد؛ اما هوشنگ باز هم حمله کرد. کسی که حمله می کرد، جعفر نبود.

این شاهد در ادامه گفت: حتی ما سعی کردیم هوشنگ را بگیریم تا حمله نکند، اما زورمان نمی رسید. به طورکلی هوشنگ خیلی آدم حساسی بود. آن روز هم می خواست به هر طریقی شده، جعفر را بزند که این رخ داد؛ اما من ندیدم جعفر ضربه ای بزند. متهم در شعبه 11 دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد و هرچند قتل عمدی را رد کرد، اما با توجه به درخواست اولیای دم و مدارک به دست آمده هیئت قضات حکم بر قصاص او صادر کردند.

جعفر و وکیل مدافعش به این رأی اعتراض کردند. رأی صادره در دیوان عالی کشور آنالیز شد و قضات دیوان ادعای جعفر را قابل پیگیری عنوان و رأی صادره قصاص را نقض کردند. در نظر دیوان عالی کشور عنوان شد با توجه به اینکه جعفر مدعی است ضربه را نزده و ضربه مقتول به خودش برخورد نموده و شاهدان نیز می گویند ندیدند که کسی به هوشنگ ضربه بزند، ادعای جعفر قابل آنالیز است و حکم قصاص درست نیست؛ به این ترتیب رأی صادره نقض و شعبه هم عرض مسئول رسیدگی به پرونده است. این بار پرونده به شعبه 12 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد و متهم یک بار دیگر پای میز محاکمه رفت.

متهم این بار گفت: سال ها بود با رانندگی زندگی خودم و خانواده ام را اداره می کردم. من شخصیت آرامی دارم و همواره سعی می کنم با کسی درگیر نشوم. هوشنگ را هم که راننده تاکسی بود، از سال ها قبل می شناختم. آن روز هوا گرم بود و ماشینم را در سایه پارک نموده و منتظر مسافر بودم. چند مسافر آمدند و من سوارشان کردم؛ اما هوشنگ اعتراض کرد و گفت نوبت اوست که مسافر سوار کند و سر همین موضوع با من درگیر شد. متهم ادامه داد: هوشنگ به سمتم آمد و آغاز به فحاشی کرد. احساس کردم هوشنگ حال طبیعی ندارد. به همین دلیل سکوت کردم، اما او دست بردار نبود و مدام فحش می داد.

او می خواست با من دعوا کند، اما من به او بی اعتنایی کردم. در یک لحظه هوشنگ با قمه ای که از داخل ماشینش بیرون آورده بود، به سمتم حمله کرد. من هم برای دفاع از خودم قمه را از او گرفتم. بااین حال ضربه ای نزدم. هوشنگ می خواست به من ضربه بزند که من دستش را پس زدم و ضربه ای که می خواست به من بزند، به خودش برخورد کرد. قمه خون آلود هم متعلق به هوشنگ بود.

متهم در ادامه گفت: من راضی به مرگ هوشنگ نبودم. شاهدانی هم هستند که حرف هایم را تأیید می نمایند. من فقط می خواستم هر طور شده، دعوا تمام گردد. حتی فرار کردم و رفتم. افرادی هم آمدند تا جلوی هوشنگ را بگیرند. او هرچه ناسزا گفت من جواب ندادم تا اینکه از دست مردم فرار و به سمتم حمله کرد تا من را بزند. من مجبور شدم قمه بکشم، اما باز هم ضربه ای نزدم. فقط برای اینکه او را بترسانم قمه کشیدم. خواست به من ضربه بزند که قمه به خودش برخورد کرد. وقتی زخمی شد، همه برای یاری به او رفتند و او را به بیمارستان رساندند که متأسفانه فوت شد. من به خانواده اش تسلیت می گویم، اما قتل کار من نبود. با خاتمه گفته های متهم قضات شعبه 12 برای تصمیم گیری در این زمینه وارد شور شدند. آن ها تصمیم گرفتند یک بار دیگر جعفر را مورد تحقیق قرار دهند.

او دوباره احضار شد و به قضات گفت: مقتول حال خوبی نداشت. من از ابتدای تحقیقات در این باره گفته ام، ولی به حرف هایم توجهی نشده است. قضات به او گفتند آیا می تواند شاهدان درگیری را به دادگاه معرفی کند. متهم جواب داد: بله می توانم. آن ها همکاران من و مقتول بودند و مدت ها بود که ما را می شناختند. به این ترتیب متهم اسامی شاهدان و آدرس آن ها را به دادگاه ارائه داد و قضات برای تحقیق درباره ادعای متهم درباره اینکه مقتول با ضربه قمه خودش فوت شده شاهدان را احضار کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1771

به "سرنخ پرونده پیچیده جنایی، در دست شاهدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنخ پرونده پیچیده جنایی، در دست شاهدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید