سهم 65درصدی اجاره خانه در سبد خانوارهای تهرانی

به گزارش اخذ ویزا، خبرگزاری خبرنگاران-نخستین جلسه قرارگاه جهادی تأمین مسکن شهرداری تهران به ریاست حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با حضور مدیران ارشد حوزه شهرسازی و تعدادی از شهرداران منطقه ها به صورت ویدئو کنفرانس و حضوری برگزار گردید.

سهم 65درصدی اجاره خانه در سبد خانوارهای تهرانی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی معاون شهردار تهران در مورد این جلسه گفت: بر اساس دستوری که دکتر زاکانی برای تشکیل قرارگاه جهادی مسکن در شهرداری تهران به منظور زمینه سازی احداث 180 هزار واحد مسکونی تا سرانجام سال 1401 صادر کردند، ضرورت داشت تا نخستین جلسه را در این خصوص با اولویت منطقه های که ظرفیت اجرایی بیشتری برای احداث مسکن دارند، تشکیل دهیم تا هرچه سریع تر به سمت اجرای این مهم حرکت کنیم.

صارمی درباره ضرورت ورود شهرداری تهران به این موضوع، گفت: در بند 21 ماده 55 قانون شهرداری ها، به صراحت عنوان شده است که شهرداری ها موظف به اتخاذ تدابیر لازم به منظور احداث خانه های مقرون به صرفه قیمت برای افراد بی بضاعت ساکن شهر هستند؛ ضمن اینکه شهردار تهران به عنوان بالاترین مقام اجرایی شهر برای اقدام در این خصوص دستور داده اند و رئیس شورای اسلامی شهر نیز بر آن تأکید نموده اند.

وی توضیح داد: براساس گزارش های رسمی، حدود نیمی از خانواده های ساکن تهران اجاره نشین هستند و سهم اجاره در سبد خانوارهای تهرانی به طور میانگین به 65 درصد رسیده است؛ بدیهی است که افزایش سهم مسکن در سبد هزینه خانوار موجب کاهش سهم سایر مایحتاج زندگی می گردد.

بحران مسکن در شهر تهران

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه بحران مسکن مهمترین بحرانی است که ما سال جاری و سال آینده با آن روبرو هستیم، ادامه داد: در حال حاضر اتفاقات بدی در حوزه اجاره در حال وقوع است و به طور میانگین، شاخص دسترسی به مسکن برای خانوارها به 64 سال رسیده است.

احتیاج تهران به سالیانه 150 هزار واحد مسکونی

وی اضافه کرد: شهر تهران فقط برای اینکه بتواند احتیاجهای فعلی خود را در حوزه مسکن تأمین کند، به سالیانه 150 هزار واحد مسکونی احتیاج دارد؛ این در حالی است که از سال 93 تا به امروز، فراوری مسکن به طور میانگین 60 هزار واحد بوده و این، یعنی یک اختلاف سالیانه 90 هزار واحدی بین آنچه که مورد احتیاج است و آنچه فراوری می گردد، وجود دارد. ضمن اینکه با نگاهی به قیمت ها در می یابیم که از سال 90 تا به امروز، میانگین قیمت یک مترمربع مسکن، از یک میلیون و هشتصد هزار تومان به 32 میلیون تومان رسیده است. وقتی این شرایط را در کنار افزایش میانگین مساحت واحد مسکونی که از 80 مترمربع به حدود 105 مترمربع و در بافت های فرسوده از 55 مترمربع به 80 مترمربع رسیده است، قرار می دهیم، معین می گردد نه تنها مسکن به میزان مورد احتیاج تأمین نمی گردد، بلکه کاملاً از استطاعت دهک های پایین و میانه خارج شده و استیجار به 50 درصد رسیده است.

صارمی ادامه داد: ما برای یاری به برطرف این مشکل، باید دو اتفاق را رقم بزنیم: نخست، پوشش شکاف 90 هزار واحدی با توجه به عقب ماندگی های سال های گذشته و حرکت به سمت فراوری سالانه بیشتر از 150 هزار واحد مسکونی برای رسیدن به کف احتیاج شهر و دوم حرکت به سمت احداث مسکن استطاعت پذیر برای تأمین مسکن گروه های کم عایدی.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مورد تشکیل قرارگاه جهادی مسکن گفت: پس از دستور شهردار تهران، ما اقدامات لازم را شروع کردیم و جلساتی را با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، بانک پارسیان و تعداد دیگری از سرمایه گذاران داشتیم و به زودی تفاهم نامه هایی نیز در این راستا امضاء خواهد شد.

استفاده از زمین های ذخیره شهری برای احداث مسکن استطاعت پذیر

صارمی با اشاره به جلسه ای هم که با حضور تعدادی از شهرداران و معاونان شهرسازی منطقه ها برگزار گشت، گفت: در این جلسه درخصوص استفاده از زمین های ذخیره شهری، ظرفیت بافت فرسوده و زمین های متعلق به سازمان ها و نهادهای دولتی و شهرداری تهران، برای بهره گیری در احداث مسکن استطاعت پذیر، گفت و گو و تصمیم گیری شد. شهر تهران 4500 هکتار بافت فرسوده و 4500 هکتار عرصه های ناکارآمد و رها شده و متروکه دارد که به علت نگاه انقباضی برنامه های توسعه شهری، نتوانسته اند در خدمت توسعه شهر قرار بگیرند و این ها مهمترین فرصت های تأمین مسکن در شهر تهران هستند.

معاون شهردار تهران در مورد برنامه ای که برای احداث مسکن به وسیله سازمان نوسازی تهیه شده است، گفت: طی ماه های گذشته، مذاکراتی با فراورینمایندگان بزرگ مقیاس مسکن در شهر تهران انجام و فرصت ها و موانع اجرای مسکن استطاعت پذیر شناسایی شده است. مکاتباتی هم با شهرداری های منطقه ها اجرا شده تا هر منطقه ظرفیت های تأمین مسکن خود را شناسایی و به ما اعلام کند. باید بدانیم در هر منطقه چه اراضی وجود دارد تا به وسیله تهیه طرح توجیهی یا برنامه شهری و اخذ مصوبه از کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری برای تأمین مسکن اقدام کنیم.

حمیدرضا صارمی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در راستای تأمین مسکن استطاعت پذیر گفت: در تلاشیم از شهردار تهران مجوز بگیریم تا در پروژه هایی که دارای حداقل زیربنای 5 هزار مترمربع هستند، شهرداری به جای دریافت همه عوارض به صورت نقدی، بخشی از عوارض را به صورت قدرالسهم از پروژه بگیرد و آن را در راستای تحقق بند 21 ماده 55 قانون شهرداری برای تأمین مسکن استطاعت پذیر استفاده کند. اکنون دستورالعمل آن تدوین شده و بعد از گرفتن مجوز از شهردار تهران و شورای اسلامی شهر، ابلاغ خواهد شد.

وی اضافه کرد: ظرفیت مهم دیگری که در منطقه ها وجود دارد، پروژه هایی هستند که نیمه تمام رها شده اند و عمدتاً متعلق به تعاونی ها هستند. شهرداران منطقه ها باید این پروژه ها را شناسایی نمایند، عوامل توقف آن ها را آنالیز نموده و برای حل و فصل موانع ادامه پروژه از تمام ظرفیت خود استفاده نمایند تا این واحدهای مسکونی نیز در چرخه بهره برداری قرار گیرند. بعلاوه در نظر داریم برای پیشبرد این مهم، مدت زمان صدور مجوزها را برای پروژه هایی که به این فرآیند وارد می شوند، به حداکثر 2 ماه برسانیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2230

به "سهم 65درصدی اجاره خانه در سبد خانوارهای تهرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 65درصدی اجاره خانه در سبد خانوارهای تهرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید