شهاب سنگ 4 میلیارد ساله به آجر تبدیل شد

به گزارش اخذ ویزا، محققان آژانس فضایی اروپا با استفاده از گردوغبار شهاب سنگ 4.5میلیارد ساله آجری مشابه قطعه اسباب بازی لگو با چاپگر 3 بعدی ساختند تا روشی نوین برای ساخت سازه روی ماه و مریخ را آنالیز نمایند.

شهاب سنگ 4 میلیارد ساله به آجر تبدیل شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، براساس گزارش مهر، محققان آژانس فضایی اروپا(ESA) با الهام از آجرهای اسباب بازی لگو، پدها و سرپناه هایی برای فضانوردان در برنامه آرتمیس طراحی نموده اند. محققان برای آنالیز قابلیت اجرایی استفاده از این مواد فضایی جهت ساخت و ساز آجرهایی را با استفاده از غبار شهاب سنگ با چاپگر 3 بعدی ساختند که شباهت زیادی به بلوک های اسباب بازی لگو دارد. هدف از انجام این فرایند آزمایش امکان استفاده از مواد مذکور برای ساخت سازه هایی کوچک است.

محققان سازمان فضایی اروپا همراه ناسا فناوری های چاپ 3 بعدی مختلفی را برای ارزیابی ساخت قطعات با استفاده از مواد روی ماه یا مریخ آنالیز کردند. هرچند استریولیتوگرافی برای قطعات کوچک و فرمت های بزرگ ساختمان سازی با چاپگرهای 3 بعدی به کار رفته اما تا به امروز ساخت آجر آزمایش نشده بود.

هرچند ساخت آجر با ترکیبی از غبار در ماتریکس پلیمری فرایند تازه ای نیست، اما پیش بینی می گردد تست های پیش رو روی آجرها منظره ارزشمندی از ثبات و ماندگاری آنها در شرایط فضایی سخت فراهم کند.

هرچند سازه های واقعی روی ماه به تدریج با مواد موجود در محل ساخته می گردد اما چالش اصلی آن است که آیا مواد فضایی را می توان برای ساخت سازه در فضا به کار برد یاخیر.

ماده اولیه روی ماه رگولیت است که هرچند نمونه ای از آن روی زمین وجود دارد، اما بسیار محدود است و در مأموریت های آپولو به سیاره خاکی ارسال شده است.

بنابراین محققان از شهاب سنگ ها که یک ماده فضایی مشابه هستند استفاده کردند. آنها شهاب سنگ را به گرد وغبار تبدیل و با اندازه اندکی پلی لاکتید و رگولیت ترکیب کردند تا آجرهای 3 بعدی مشابه بلوک های لگو را چاپ نمایند. شهاب سنگ استفاده شده در این فرایند حدود 4.5 میلیارد سال قدمت دارد و در سال 2000 میلادی در شمال غرب آفریقا کشف شده بود.

این شهاب سنگ حاوی عناصر مختلفی از جمله دانه های فلزی و غیره است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 تیر 1403 بروزرسانی: 5 تیر 1403 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2500

به "شهاب سنگ 4 میلیارد ساله به آجر تبدیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهاب سنگ 4 میلیارد ساله به آجر تبدیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید