شوقِ سفر به قیمتِ مرگ!

به گزارش اخذ ویزا، خبرنگاران/بوشهر سال گذشته اولین تجربه نوروزی ایرانیان در برخورد با بیماری کرونا بود و بیشتر پیغام های تبریک این مضمون را گوشزد می کرد که خانه امن ترین مکان برای در امان ماندن از کووید19 است. طولی نکشید تا پی بردیم حفظ سلامتی از دید و بازدید عید مهم تر است و برای تجدید ملاقات از فضای مجازی هم یاری گرفتیم.

شوقِ سفر به قیمتِ مرگ!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

اکنون نیز در دومین بهار و عید ویروسی باید سعی کنیم بی خیال نباشیم و با یادآوری تجربیات پیروز در قطع زنجیره انتقال بیماری، به این تعطیلات آگاهانه تر بنگریم و عیدمان را هشیارتر برگزار کنیم، چون سرنوشت همه ما به یکدیگر گره خورده است.

آمارهای تلخ ویروس کشنده مرموز

تا به امروز آمار مبتلایان به کووید19 در جهان به بیش از 124 میلیون نفر رسیده و فوتی های ناشی از این ویروس کشنده با رشد 7 هزار و 21 نفری در یک روز به تعداد 2 میلیون و 735 هزار و 231 افزایش یافته است.

به گفته مسئولین وزارت بهداشت نیز بر اساس آمارهای رسمی از ابتدای همه گیری تا این لحظه یک میلیون و 815 هزار و 712 نفر از هموطنان به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد متأسفانه 61 هزار و 951 نفر قطعاً به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست رفته اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز با ذکر افزایش موارد بستری در بخش های ویژه بیمارستان ها عنوان نموده است: تعداد بیماران بستری در بخش های کرونایی تا سوم فروردین ماه 1400 به عدد 114 نفر رسید.

سعید کشمیری همچنین با اشاره به ابتلای 21هزار و 923 نفر در استان بوشهر به کووید 19 بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر تا به امروز 910 نفر جان خود را از دست داده اند.

شرایط شکننده استان های مسافرپذیر

سفر یک احتیاج است به خصوص برای مردم جامعه ای که شرایط اجتماعی و مالی آنها را تحت تاثیر قرار داده باشد اما بر اساس تحقیقات، بین افزایش سفر و گسترش کووید19 رابطه مستقیمی وجود دارد و پس از چند روز آمارها فرایند صعودی از تعداد مبتلایان نشان داده اند و هر زمان سفر جایگزین در خانه ماندن شده کرونا در سطح وسیع تری خود را نمایان نموده است.

رنگ بندی بر اساس آخرین شرایط شیوع بیماری در یک شهرستان و در سطح ملی انجام می شود و کلیاتی را درباره خطر انتقال بیماری در شرایط فعلی نشان می دهد. بنا بر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت هم اکنون 12 شهرستان قرمز و 39 شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت از و به شهرهای با شرایط قرمز و نارنجی، ممنوع است.

به گفته ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز میزان رعایت پروتکل های بهداشتی امروز فاجعه است به طوری که از 83 درصد به 59 درصد رسیده و نتیجه رعایت نکردن، به طور قطع افزایش بیماری و مرگ ومیر است.

کارشناسان معتقدند آنچه که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد رعایت مداوم دستورالعمل های مقابله با کروناست چون ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، تقریبا در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. بنابراین انتظار می رود که در همه شهرستان ها تمامی توصیه های بهداشتی از جمله پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و حضور در تجمعات رعایت شود تا مناطق با شیوع کمتر بتوانند شرایط خوب خود را حفظ کنند و شهرستان های با شرایط بدتر تغییرات لازم را ایجاد نموده و به سمت بهبودی پیش فرایند.

معاون وزارت بهداشت نیز از صعودی بودن فرایند موارد ابتلا و بستری در بعضی شهرها از جمله تهران، ارومیه و بعضی شهرهای استان بوشهر، ایلام و اصفهان خبر داده است.

علیرضا رئیسی با اعلام فرایند صعودی کرونا در بعضی نقاط عنوان نموده است: فرایند بستری کرونا در آذربایجان غربی و شهر ارومیه در حال افزایش است و احتمال قرمز شدن ارومیه وجود دارد.

عامل انسانی گسترش ویروس نباشیم!

ایران پانزدهمین کشور جهان با بیشترین آمار مبتلایان و یازدهمین کشور از نظر تعداد فوتی های کرونا در جهان است که به گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکیددر حال حاضر گرفتار ویروس جهش یافته کرونا نیز شده است.

وی از مردم تقاضا نموده کسانی که به سفر رفته اند آن را کوتاه نموده و به شهرهای خود بازگردند تا نگرانی های شیوع ویروس جهش یافته کاهش پیدا کند.

گزارشها حاکی از آن است که ویروس جهش یافته کرونا هم در گردش است و با توجه به اینکه این گونه مهاجم تر و شدیدتر است در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی به ویژه در ایام نوروز؛ ویروس جهش یافته می تواند مناطق بسیار بیشتری را درگیر کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در این خصوص به خبرنگاران گفت: مردم تمام جهان هم تحت تاثیر پاندمی کووید 19 و محدودیت های ناشی از آن قرار گرفته اند، و هر کشوری با سنجیدن شرایطش برای جشن های سال نو مقرراتی وضع کرد که یکی از آنها محدود کردن مسافرت ها بود. انسان ها نیز همیشه ثابت نموده اند که توانایی سازش با هر شرایطی دارند و این اتفاق احتیاج است در دوران کرونایی نیز خود را بروز دهد و تا آغاز واکسیناسیون، کماکان شکیبا مانده و برای حفظ سلامت خود این کنترل ها را تحمل کنند.

عبدالمحمد خواجه ئیان به مردم توصیه کرد: تنها بر روی اقدامات پیشگیرانه شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی از یکدیگر، پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و رعایت بهداشت دست ها تمرکز کنند تا احتمال ابتلایشان به بیماری کاهش یابد و بدون داشتن تسلط علمی کافی، از به اشتراک گذاری اخبار یا ویدئو کلیپ هایی که افراد مختلف تهیه و در فضای مجازی نشر می دهند، خودداری کنند.

از راه های سخت و آسان تا روش غیر علمی کنترل ویروس

شاید اگر روزی به ما گفته می شد که در کنار تمام سبک های زندگی سالم، شستن دست ها و استفاده از ماسک هم می تواند جانمان را از خطر مرگ حفظ می نماید تنها لبخندی از روی ناباوری بر لبمان می نشست اما در طی سال اخیر همین کارهای ساده جان میلیون ها نفر را نجات داده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می گوید: به علت نوپدید بودن بیماری کووید19، متاسفانه اطلاعات گوناگونی از منابع مختلف غیرعلمی به سمت مردم کنجکاو سرازیر شد که سبب انحراف اذهان عمومی از توصیه های اصلی و معتبر شد و با توجه به اینکه همه مردم تخصص کافی برای تشخیص اعتبار این اطلاعات را نداشتند نوعی سردرگمی در آنها ایجاد گشت.

به گفته خواجه ئیان قرنطینه هوشمند که در آن می بایست افراد در تماس با یک فرد مبتلا به کرونا، حداقل به مدت 10 روز در مکان های عمومی حضور نداشته باشند، با توجه به زیاد بودن تعداد موارد مثبت بیماری، افراد نزدیک آنها و اعمال نظارت 24 ساعته سیستم بهداشت و درمان بر عدم خروج این افراد از منزل، غیر ممکن است.

وی ادامه داد: از آنجا که سلامت حق همه مردم است، همگی ما باید بیشترین سعی خود را برای رعایت اصول بهداشتی داشته باشیم و از انجام آنها خسته نشده وهمان چند توصیه ساده پیشگیرانه را مرتبا به اعضای خانواده، همکاران و سایر اطرافیان خود یادآور کنیم و چنانچه اطرافیان یک فرد بیمار را در بین خانواده و بستگان می شناسیم، آنها را تشویق به رعایت بهداشت و شکیبای در رعایت محدودیت های مربوط به آن نماییم.

بارها در کلام آسمانی مان و یا از گذشتگان خود شنیده ایم که پس از تحمل هر سختی، رفاه و آسایش در راه است. پس باید باور داشته باشیم که با پشت سر گذاشتن این روزهای توام با تهدید جان، قطعا بهارهای دلنشینی در انتظار همه ماست. پس چه خوب می شود اگر همه ما این عید را نیز با رعایت هشدارهای مسئولان و متخصصان و کارشناسان از سفر حتی از نوع درون شهری پرهیز کنیم تا در آینده با تامین واکسن برای عموم مردم، با خیال راحت از گشت و گذارهای نوروزی یاد کنیم.

پس با رعایت محدودیت ها و عمل به توصیه های بهداشتی به مدافعان سلامت کشور یاری کنیم تا شاهد هفت رقمی شدن تعداد جان باختگان، سخت شدن کار کادر درمان و بازگشت محدودیت ها نباشیم و دست به دست هم دهیم تا همه در کنار هم، روزهای خوب را ببینیم.

گزارش از: مریم یمین، خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1730

به "شوقِ سفر به قیمتِ مرگ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوقِ سفر به قیمتِ مرگ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید