شکست دوباره می در مجلس و آینده نامعلوم برگزیت

به گزارش اخذ ویزا، لندن - خبرنگاران - آینده برگزیت، در پی مخالفت مجدد مجلس انگلیس با توافقنامه مد نظر ترزا می و ناتوانی دولت انگلیس در یافتن راه حلی برای رهایی از بن بست کنونی، بطور جدی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

شکست دوباره می در مجلس و آینده نامعلوم برگزیت

به گزارش خبرنگاران، ترزا می شامگاه سه شنبه با صدایی گرفته و خش دار اظهار کرد، همچنان معتقد است که خروج با توافق از اتحادیه اروپا بهترین گزینه است و توافقی که آذرماه گذشته به تائید شورای اروپا رساند بهترین و تنها توافق ممکن است.

نخست وزیر انگلیس به کنایه اظهار کرد: مجلس بایستی به این پرسش پاسخ دهد که آیا می خواهد برگزیت را متوقف کند؟ همه پرسی مجدد برگزار کند یا می خواهد با توافقی غیر از توافق موجود، اتحادیه اروپا را ترک کند؟

وی درحالی که از بن بست کنونی برگزیت شانه خالی می کرد، اضافه نمود: اینک نمایندگان مجلس به لطف رأی امشب، بایستی به سؤالات اتحادیه اروپا پاسخ دهند.

در همین حال جرمی کوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت انگلیس توضیح داد که توافق نخست وزیر مرده و حمایت مجلس را ندارد.

وی اظهار کرد که نخست وزیر نمی تواند با وقت کشی و ترساندن مجلس به خروج بی توافق از اتحادیه اروپا، نظر خود را به تائید برساند.

او هشدار داد که شاید اکنون زمان آن رسیده که انتخابات مجلسی برگزار گردد و مردم درباره آینده دولت و برگزیت تصمیم گیری نمایند.

هم زمان یک سخنگوی دونالد توسک رئیس شورای اروپا اظهار کرد که اتحادیه اروپا تمام اقدامات لازم برای رسیدن به توافق با انگلیس را صورت داده است. وی با اشاره به ضمانت هایی که اتحادیه اروپا در ماه های دسامبر(آذر/دی)، ژانویه (دی/بهمن) و نهایتاً روز دوشنبه ارائه داده، رسیدن به راهکار را سخت خواند و اضافه نمود: اگر راهکاری برای خروج از بن بست کنونی وجود دارد بایستی در لندن جست وجو گردد.

این سخنگو همچنین با اشاره به 17 روز زمان باقی مانده به مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا توضیح داد که نتیجه رأی گیری امشب شانس برگزیت بی توافق را افزایش می دهد.

میشل بارنیه مذاکره نماینده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا هم در واکنش به نتیجه رأی گیری امشب اظهار کرد که آماده سازی برای برگزیت بی توافق بیش از گذشته حائز اهمیت به نظر می رسد.

نمایندگان مجلس عوام انگلیس شامگاه سه شنبه با اختلاف 149 رأی، بار دیگر با طرح برگزیت ترزا می برای چگونگی خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کردند.

دولت انگلیس هنوز راهکار مشخصی برای خروج از بن بست کنونی ارائه نکرده است. به نظر نمی رسد که ترزا می قصد کناره گیری از قدرت داشته باشد و همچنان می خواهد به نبرد خود برای رسیدن به توافقی که در آن رضایت مجلس و اتحادیه اروپا دیده گردد ادامه دهد.

با توجه به برگزاری اجلاس هفته آینده سران اروپا در بروکسل، نخست وزیر انگلیس امیدوار است که به وسیله ملاقات با رهبران اروپا امتیازهای بیشتری را کسب کند. هرچند ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفته است انگلیس شانس دیگری برای کسب امتیاز از اتحادیه اروپا ندارد و عملاً این جهت منتفی است.

اگر مجلس انگلیس به تعویق برگزیت رأی دهد و اتحادیه اروپا با آن موافقت کند، می چند ماه دیگر هم فرصت خواهد داشت تا شانس خود را برای خروج از بن بست کنونی امتحان کند و کشورش را با دست یابی به توافق از اتحادیه اروپا خارج کند.

در غیر این صورت او چاره ای جز تن دادن به برگزاری انتخابات مجلسی، یا همه پرسی مجدد خروج از اتحادیه اروپا نخواهد داشت. این تحولات در کنار پشیمانی مردم انگلیس از برگزیت و گرایش افکار عمومی به ادامه عضویت در اتحادیه اروپا، می تواند به توقف برگزیت و بروز هرج ومرج در کشور دامن می زند.

اروپام ** هـ ن **شبس**1613

منبع: ایرنا
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 174

به "شکست دوباره می در مجلس و آینده نامعلوم برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست دوباره می در مجلس و آینده نامعلوم برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید