عصبانیت حکام سعودی از ممنوعیت فروش تسلیحات آلمان به عربستان

به گزارش اخذ ویزا، وزیر مشاور امور خارجه عربستان سعودی با ابراز خشم درباره ممنوعیت فروش تسلیحات آلمانی به کشورش تاکید نمود که عربستان نیازی به سلاح های آلمان ندارد.

عصبانیت حکام سعودی از ممنوعیت فروش تسلیحات آلمان به عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه القدس العربی عادل الجبیر وزیر مشاور امور خارجه عربستان سعودی با انتقاد از ممنوعیت صادرات تسلیحاتی آلمان به عربستان این اقدام را اشتباه و غیر منطقی توصیف و تاکید نمود که کشورش احتیاجی به تجهیزات نظامی آلمان ندارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی گفت :ایده توقف فروش سلاح به عربستان سعودی به دلیل جنگ یمن از نظر من غیر منطقی است؛ چراکه ما معتقدیم جنگ یمن یک جنگ قانونی بوده و ما مجبور به ورود به آن شدیم.

ممنوعیت صادرات تسلیحات نظامی آلمان به عربستان سعودی پس از چندین بار تمدید بار دیگر در هفته های آینده در آستانه خاتمهه زمان آن در 31 دسامبر بار دیگر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پیش از این در سال 2018 ائتلاف آنگل مرکل صدر اعظم آلمان توافق کرد که فروش سلاح به هر کشوری که مستقیماً در جنگ یمن مشارکت دارد ممنوع گردد. قبل از این تصمیم، آلمان با عربستان مناسبات تجاری داشت و میزان صادرات آلمان به این کشور به 254 میلیون یورو در سال 2017 رسید.

وزیر سعودی در خاتمه تاکید نمود که ما همچنان می توانیم از چندین کشور سلاح بخریم و اینکه کشوری بگوید به عربستان تسلیحات نمی فروشیم تفاوتی برای ما ندارد. وی همچنین اضافه کرد که طبق آمارهای اخیر عربستان بزرگترین وارد کننده سلاح در دنیا است.

تجاوز نظامی عربستان به یمن در حالی ادامه دارد که کشور هایی همچون آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه و کانادا با فروش تسلیحات و حمایت های اطلاعاتی و پشتیبانی در جنایات اجرا شده در این فقیرترین کشور منطقه شریک جرم هستند.

آلمان به عنوان یکی از فروشندگان سلاح به عربستان، فروش تجهیزات نظامی اش به عربستان باوجود ممنوعیت اعلام شده همچنان ادامه دارد و این موضوع همچنان با انتقاد شدید نمایندگان چپ در بوندستاگ روبه رو است. آلمان در سال 2019 با وجود ممنوعیت صادرات؛ به طور غیرمستقیم در تحویل تسلیحات به عربستان همکاری نموده است. طبق اعلام وزارت اقتصاد آلمان طی سال گذشته در دو مورد به فرانسه اجازه صادرات تسلیحات فراوری آلمان به ارزش کل 4.87 میلیون یورو را به عربستان داده است. آلمان همچنین در یک اقدام مشترک اروپایی طی امسال قطعات هواپیماهای جنگنده Eurofighter و Tornado را به عربستان صادر کرد.

ممنوعیت کامل صادرات تسلیحات به عربستان در نوامبر 2018 و متعاقب قتل جمال خاشقجی، رزونامه نگار منتقد سعودی، تصویب شد و تا به امروز در سه نوبت تمدید شده است. تمدید ممنوعیت صادرات به این معنی است که هیچ تحویل جدیدی به عربستان انجام نگردد، حتی اگر مجوز صادراتی آن قبلاً داده شده باشد. بااین حال در ماه مارس امسال صادرات تسلیحات فراوری مشترک آلمان و کشورهای اروپایی به عربستان انجام گرفت.

در ابتدای امسال دولت آلمان توقف صادرات تسلیحاتی برای عربستان را به مدت 9 ماه تمدید کرد. بر این اساس، دولت قصد ندارد تا سی ویکم دسامبر 2020 با صدور محموله های جدید به این کشور موافقت کند و صدور محموله هایی که قبلاً برای آن ها مجوز صادر شده نیز ممنوع خواهد بود. در عین حال، وزارت مالی آلمان فاش کرد که برلین در چهار ماه نخست امسال، برای فروش 122 محموله جنگی به هشت کشور عضو ائتلاف عربی، به ارزش بیش از یک میلیارد و 100 میلیون یورو مجوز صادر نموده است. شرکت های آلمانی اجازه دارند، قطعاتی را که کشورهای شریک برای فراوری تسلیحات برای عربستان به آن ها احتیاج دارند، تحویل دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1322

به "عصبانیت حکام سعودی از ممنوعیت فروش تسلیحات آلمان به عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصبانیت حکام سعودی از ممنوعیت فروش تسلیحات آلمان به عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید