قهرمان محله ، صرفه مالی 360میلیون دلاری با اختراع جوان تهرانی ، دستگاه جلوگیری از تبخیر بنزین؛ برای اولین بار در دنیا ، ایران بهشت من است

به گزارش اخذ ویزا، مقوله اختراع، ابداع و کشف الزاما مختص صاحبان سرمایه و ساکنان محله های برخوردار از امکانات نیست؛ عشق و علاقه می طلبد و همت و غیرت می خواهد و توکل قلبی به خدا تا در این مسیر با وجود دشواری ها از پای ننشینی.

قهرمان محله ، صرفه مالی 360میلیون دلاری با اختراع جوان تهرانی ، دستگاه جلوگیری از تبخیر بنزین؛ برای اولین بار در دنیا ، ایران بهشت من است

خبرنگاران - مریم قاسمی : یکی از جوانان نخبه و مبتکر منطقه 18 در دل محرومیت ها و کاستی ها دست به خلاقیت و نوآوری زده و نامش با ثبت یک اختراع در جوامع بین المللی مطرح شده است. صحبت از سیدسعید رضاقلی متولد سال 1351 و فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه پرند است که بزرگ شده جنوب شهر تهران و روستای گلدسته است و با وجود کمبود امکانات در زادگاهش، توانسته دستگاه های متعددی با مصارف صنعتی طراحی کند و بسازد که منافع مالی بسیاری برای کشور داشته است. در گزارش پیش رو با مخترع جوان جنوب تهران و افتخار ایرانیان بیشتر آشنا می شویم.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

دست رد به سینه خارجی ها زد

یکی از اختراعاتش طراحی و ساخت دستگاهی برای جلوگیری از هدر رفتن بخار بنزین در جایگاه های سوخت است. طبق اعلام نظر مسئولان مربوطه، با به کارگیری این دستگاه سالانه 360 میلیون دلار صرفه جویی ارزی نصیب ایران می گردد. اهمیت این اختراع به قدری است که در طول این سال ها، مجامع مختلف بین المللی با ارسال دعوت نامه از این مخترع جوان دعوت به همکاری نموده اند، اما او هر بار جواب رد به آنها داده است: ایران بهشت من است. رضاقلی، سال های قبل نیز به عنوان کارگر نمونه کشور معرفی و مورد تقدیر مسئولان نظام نهاده شده است.

کمبودها مانع پیشرفت نمی شوند

گلدسته، روستای حاشیه ای منطقه 18، از امکانات شهری و اجتماعی محروم است. مخترع طرف صحبت ما درباره کمبودهای محل سکونتش شرح می دهد: بیش از 40 سال است که در گلدسته زندگی می کنیم. اما این محله هنوز از یک مرکز علمی و پژوهش سرا هم برخوردار نیست و شهروندان مجبورند برای استفاده از امکانات متنوع به اسلامشهر، چهاردانگه و ... بروند.

رضاقلی مسیر صحبت را به استعدادها و توانمندی های نوجوانان و جوانان می کشاند و می گوید: کمبودها و محرومیت ها نمی تواند مانع پیشرفت شوند و ما سرسخت تر از آن هستیم که عقب نشینی کنیم. باید کوشش کنیم طرح های نو و ابداعات تازه به ثبت برسانیم.

اختراع دستگاهی که بتواند مانع هدر رفتن بنزین و بخار آن گردد موضوع کم اهمیتی نیست. صرفه جویی 360 میلیون دلاری ارز برای کشور نکته ای قابل تأمل است که مهندس جوان درباره آن شرح می دهد: با توجه به اهمیت اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از اسراف و هدر رفت حامل های انرژی، ساخت این دستگاه را با جدیت دنبال کردم و به نتیجه رسیدم. این دستگاه می تواند با ایجاد تعادل بین محیط داخل و خارج مخزن سوخت، از تبخیر فرآورده های نفتی جلوگیری کند و با توجه به حجم وسیع مصرف مواد سوختی و گران شدن آن در بازارهای دنیای، میلیون ها دلار برای کشور صرفه جویی مالی در بر داشته است. این دستگاه، علاوه بر صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی، به پاکیزگی محیط زیست نیز کمکی شایان می نماید.

کارگران ایرانی با اقتدار در سنگر می مانند

در گذشته در صنعت نفت و پتروشیمی قطعات و دستگاه هایی از کشورهای خارجی وارد می شد که سالانه مبالغ هنگفتی ارز از کشور خارج می کرد، اما اکنون جوانان ایرانی با اتکا به دانش، مهارت و آگاهی توانسته اند وابستگی و احتیاجمندی خود را به شرکت های خارجی از بین ببرند. او با تأکید بر این مطلب اضافه می نماید: ما آمده ایم تا با صدای بلند بگوییم کارگران ایرانی با تمام توان و اقتدار در سنگر صنعت و در مسیر توسعه و پیشرفت کشور می مانند و قدم های راسخ بر می دارند و توکلشان تنها به خداست.

رضاقلی توانسته طی 20 سال فعالیت در زمینه تراشکاری و صنعت، بیش از 50 دستگاه در زمینه فرآورده های نفتی، گازی و پتروشیمی بسازد. او در این باره می گوید: اکنون قادریم پیچیده ترین دستگاه ها و قطعات را طراحی کنیم و به فراوری برسانیم. با ساخت این دستگاه ها، علاوه بر تأمین احتیاج بازارهای داخلی، به صدور آنها به کشورهای همسایه، آسیای میانه و آفریقا پرداخته ایم در صورتی که بیشتر ساخت این قبیل دستگاه ها در انحصار شرکت های آمریکایی و اروپایی قرار داشت. اما نکته مهم در طراحی و ساخت این دستگاه ها و قطعات متنوع، کیفیت بسیار بالا و تعمیرات آسان تر آنها نسبت به نمونه های غربی است. این موضوع باعث شده خریداران این محصولات در بازار دنیای روزبه روز افزایش یابند.

برای اولین بار در ایران

دستگاه جلوگیری از تبخیر بنزین در دنیا نمونه ندارد و برای اولین بار در ایران ساخته می گردد و با توجه به اهمیت حفظ و نگهداری محیط زیست، تعداد زیادی از کارشناسان آن را آنالیز نموده اند. پاسخ و نظر آنان قابل توجه است. مخترع جوان روستای گلدسته با بیان اینکه این دستگاه تأییدیه های فراوانی از حوزه های مختلف به دست آورده که به امتیاز محصول افزوده است، تصریح می نماید: این گواهی ها از متالوژی رازی، مؤسسه استانداردسازی، دانشگاه صنعتی شریف، سازمان محیط زیست و ... به دست آمده و کارشناسان این ارگان ها از جایگاه های بنزین بازدید و روند کار دستگاه را تأیید نموده اند. با توجه به اهمیت موضوع، مسئولان مربوطه باید شرایطی اتخاذ نمایند تا بتوانیم این دستگاه را به فراوری انبوه برسانیم، زیرا همان طور که استفاده از این دستگاه می تواند برای کشور 360 میلیون دلار صرفه جویی مالی داشته باشد، هرروز تأخیر در استفاده از این محصول نیز خسارتی به کشور وارد می نماید.

نام دستگاه اختراعی مهندس جوان منطقه 18، دستگاه کنترل فشار داخل مخازن سوخت است که در همه شرایط حالت تعادلی دارد و مانع بروز خسارت های مالی و حوادث غیرمترقبه می گردد. او در این باره می افزاید: این دستگاه روی لوله مخازن سوختگیری نصب می گردد و در شرایط عادی بسته است و امکان انفجار مخازن به دلیل انبساط و انقباض را از بین می برد. یعنی زمانی که تانکر سوختگیری به محل می رسد در مخزن باز می گردد. در اتومبیل هایی که به جایگاه سوخت می آیند عکس این قضیه اتفاق می افتد و با ایجاد تعادل از تبخیر بنزین در هوا جلوگیری می نماید.

جوایزی که کام کارگر نمونه کشور را شیرین کرد

این جوان خلاق تهرانی، سال ها قبل به عنوان به عنوان کارگر نمونه کشور از سوی مسئولان مورد تقدیر نهاده شد. او در این زمینه شرح می دهد: به مناسبت هفته دنیای کارگر، از میان 11 هزار و 200 کارگر نمونه کشوری، 30 نفر به عنوان بهترین ها به مرحله بعد راه یافتند که از میان آنها به دلیل اختراع این دستگاه، به عنوان نفر نخست و کارگر نمونه کشور معرفی شدم. یک دستگاه پژو 206 اتوماتیک، یک واحد مسکونی، 15 سکه بهار آزادی، حج تمتع همراه خانواده، امتیاز تحصیل بدون شرط در یکی از دانشگاه های ممتاز کشور، مانند صنعتی شریف، و امتیاز استفاده از امکانات نخبگان کشور جوایز این برنامه بود.

به حال و هوای روستای گلدسته برمی گردیم و از او می خواهیم درباره کار و فعالیتش در این محله شرح دهد. مهندس جوان می گوید: با همکاری برادرم سیدمصطفی در روستای گلدسته کارگاه تراش سازه طلوع را راه اندازی کردیم که با توجه به وسعت کار به شرکت تبدیل شد و اکنون بیش از 35 نفر در آن اشتغال دارند. اما وسعت و امکانات آن برای فراوری چنین محصولاتی کافی نیست. البته خودمان در روستای گلدسته قطعه زمین مناسبی داشتیم که آن را به شرکتی بزرگ تبدیل کردیم و ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان جویای کار منطقه 18، آن را به یکی از بزرگ ترین مراکز فراوریی لوازم نفت، گاز و پتروشیمی تبدیل کردیم؛ جایی که می تواند جوابگوی احتیاج کشورهای مختلف باشد.

اهتزار پرچم مقدس ایران در دنیا

او در جواب سوال آخر ما که پرسیدیم فکر می کنید چه تفاوتی با دیگر مخترعان کشور دارید، می گوید: خودم فکر می کنم چیزهایی اختراع نموده ام که برای کشورم منفعت مالی خیلی زیادی دارد. یعنی من در پی این نبودم و نیستم که فقط ثبت اختراع کنم؛ پیگیر بودم که این اختراعات برای کشورم فراوری ثروت کند و به عنوان یک ایرانی پرچم مقدس کشورم را در نقاط مختلف دنیا بالاتر از همه به اهتزار درآورم.

بخشی از افتخارات و اختراعات جوان هم محله ای

 • کسب عنوان کارگر نمونه کشور در سنوات مختلف از جمله سال 1388 و برنده جایزه ویژه.
 • ساخت پمپ بلاک مهر و کسب عنوان ابتکاری در سال 75.
 • طراحی و ساخت انواع پمپ های طبقاتی، عمودی برای اولین بار در ایران از سال 75 تا 88.
 • ساخت دستگاه های میتر ساتام (شماره انداز)، پمپ کود کم، سوپاپ روی مخازن و...
 • مجموعه ای از اختراعات و ابدعات صنعتی شامل ساخت شیرهای گلاب والو تا سایز 3 اینج - شیرهای ساچمه ای تا سایز 4 اینچ.
 • ساخت اینترنال 3 اینج تا سایز 3 اینچ - سوپاپ روی مخازن تا سایز 3 اینچ - اکسز و چک والوهای زیر مخازن تا سایز 3 اینچ.
 • ساخت انواع درصدسنج های مکانیکی و مغناطیسی مخازن.
 • طراحی و ساخت پمپ های طبقاتی سی هی تا سایز 4 اینچ 40 مدل - پمپ بلکمر تا سایز 3 اینچ - پمپ کورکن تا سایز 3 اینچ.
 • ساخت پمپ اف 14 و اف 9 - انواع فلینگهد ایرانگازی و پرسیگازی- باسکول های سیلندر پرکنی.
 • ساخت ریل انتقال کپسول گاز مایع به صورت یک مجموعه کامل - انواع فتینگ های روی مخازن سیار و ثابت.
 • ساخت و فراوری انواع سرشلنگی و بست شلنگ تا سایز 3 اینچ - انواع نازل های شلنگ.
 • طراحی و ساخت انواع اتوماتیک های باسکول - زنجیر ریل نقاله.

و این اختراعات همچنان ادامه دارد ...

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2373

به "قهرمان محله ، صرفه مالی 360میلیون دلاری با اختراع جوان تهرانی ، دستگاه جلوگیری از تبخیر بنزین؛ برای اولین بار در دنیا ، ایران بهشت من است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمان محله ، صرفه مالی 360میلیون دلاری با اختراع جوان تهرانی ، دستگاه جلوگیری از تبخیر بنزین؛ برای اولین بار در دنیا ، ایران بهشت من است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید