قیمت کالاهای اساسی در نیمه اول امسال چقدر تغییر کرد؟

به گزارش اخذ ویزا، مقایسه قیمت کالاهای اساسی در شهریور امسال نسبت به ماه فروردین نشان می دهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در نیمه اول امسال بین 2.7 تا 27 درصد افزایش داشته و انواع برنج ایرانی و شکر بیشترین افزایش قیمت را داشته اند.

قیمت کالاهای اساسی در نیمه اول امسال چقدر تغییر کرد؟

به گزارش خبرنگاران، بررسی آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و مقایسه افزایش قیمت کالاها در شهریور ماه امسال نسبت به فروردین نشان می دهد که قیمت هر کیلو برنج پاکستانی، تایلندی، طارم اعلی و هاشمی درجه یک در شهریور امسال به ترتیب 7.4، 12.1، 25.7 و 27 درصد نسبت به فروردین افزایش داشته و به حدود 26 هزار و 300، 16 هزار تومان، 43 هزار و 800 و 42 هزار و 800 تومان رسیده است.

گفتنی است که در ماه های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه های مختلف و واردکنندگان در جریان بود. اخیرا مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی 50 سال گذشته و آسیب جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی از جمله برنج، از کاهش حدود 18 تا 19 درصدی تولید برنج داخلی خبر داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. پیش از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی خبر داده بود و چند بار خواستار کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد. دوره ممنوعیت فصلی از ابتدای مردادماه آغاز می شود و تا آبان ماه ادامه دارد که حالا طبق اعلام سازمان حمایت، ممنوعیت ثبت سفارش برنج زودتر از سال های قبل، یعنی از اول آبان برداشته شد.

شکر در رتبه سوم افزایش قیمت

در بین انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در شهریور نسبت به فروردین، بعد از دو نوع برنج ایرانی، مربوط به شکر است که قیمت آن 21 درصد افزایش یافته است؛ به طوری که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود 11 هزار و 900 تومان در فروردین به 14 هزار تومان در شهریور امسال رسیده است.

البته مشاهدات میدانی نشان می دهد قیمت شکر نیز در بسته های 900 گرمی در مغازه ها به 15 تا 18 هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل امسال علت افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی بیان نمود و گفت که با توجه به اینکه شکر در حال حاضر با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.

شرایط بازار گوشت و مرغ در نیمه اول 1400

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در شهریور ماه با افزایش 10.7 درصدی به بیش از 27 هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در فروردین امسال حدود 24 هزار و 700 تومان بوده است.

نرخ مصوب مرغ در فروردین امسال درب مرغداری 17 هزار و 100 و برای مصرف کننده 24 هزار و 900 تومان معین شد، اما گزارش های غیر رسمی از افزایش این دو قیمت مصوب به حدود 19 و 31 هزار تومان خبر می دهد.

در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با 17.9 و 2.7 درصد افزایش در شهریور امسال به حدود 129 و 134 هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی در فروردین امسال به ترتیب حدود 112 و 113 هزار تومان بوده است.

بر این اساس کمترین کاهش قیمت در شش ماهه اول امسال مربوط به گوشت گوسفندی بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2087

به "قیمت کالاهای اساسی در نیمه اول امسال چقدر تغییر کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت کالاهای اساسی در نیمه اول امسال چقدر تغییر کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید