محافظت از مردم در برابر آلودگی هوا با یک مانع در خیابان!

به گزارش اخذ ویزا، طراحی یک مانع که در کنار خیابان ها نصب می شود می تواند به شکل قابل توجهی از مردم در برابر آلودگی هوا محافظت کند.

محافظت از مردم در برابر آلودگی هوا با یک مانع در خیابان!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، طبق گزارش سازمان بهداشت دنیای، آلودگی هوا سالانه باعث مرگ هفت میلیون نفر در سراسر دنیا می شود. بچه ها در این میان به شکل ویژه در معرض آسیب هستند، زیرا ذرات آلاینده در ارتفاعات پایین تر و در نزدیکی زمین متمرکز می شوند.

اکنون محققان کالج سلطنتی لندن به منظور حل این مشکل یک مانع منحنی ابتکاری طراحی کرده اند که از شهروندان در برابر اثرات مخرب آلودگی هوای تولید شده توسط خودروها محافظت می کند.

دانشمندان از روش های مدل سازی جریان هوا برای بررسی اثرات سازه های منحصر به فرد کنار جاده به منظور ایجاد طرحی برای انحراف ذرات به دور از عابران پیاده استفاده کردند.

دکتر تیلی کالینز یکی از محققان این پروژه هنگام تماشای بازی فرزندش در زمین بازی مدرسه ای که در نزدیکی یکی از خیابان های شلوغ لندن واقع شده است، متوجه آلودگی شدید هوا شد.

وی می گوید: در آن لحظه با خودم فکر کردم چه کاری می توان انجام داد؟ آیا تا به امروز کاری در این راستا اجرا شده است؟ بنابراین من شروع به تحقیق درباره تأثیر تعبیه دیواره ها در امتداد خیابان ها کردم و دریافتم که با تعبیه سازه های منحنی در کنار خیابان ها می توان به شکل چشمگیری از شهروندان در برابر آلودگی تولید شده توسط خودروها محافظت کرد.

دکتر کالینز به همراه دکتر هو وودوارد ایده هایی را برای طراحی این سازه های شهری بررسی کردند که اثرات جریان آلودگی تولید شده توسط خودروها را کاهش دهند و بنابراین کیفیت هوا را برای عابران پیاده بهبود بخشند.

محققان دریافتند که این سازه های منحنی در پراکندگی و انعکاس آلاینده ها به سمت خیابان موثرتر هستند و ساخت آنها نیز نسبتاً ارزان قیمت است.

این سازه ها آلودگی صوتی را نیز کاهش می دهند و به عنوان یک زیرساخت سبز در شهرهای بزرگ عمل می کنند.

دکتر کالینز می گوید اگرچه امروزه اغلب توجه جامعه علمی و مهندسی روی کاهش دود اگزوز خودروها متمرکز است، اما موارد دیگری هم وجود دارد که ما می توانیم برای محافظت از فرزندان خود و شهروندان انجام دهیم.

محققان معتقدند که برخلاف چالش های موجود بر سر راه این پروژه، سازه های ابداعی آنها می تواند تأثیر مثبتی بر طراحی شهری داشته باشد و به ایمن ماندن عابران پیاده از اثرات آلودگی خودروها کمک کند.

یافته های محققان در مجله Cities & Health منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1696

به "محافظت از مردم در برابر آلودگی هوا با یک مانع در خیابان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محافظت از مردم در برابر آلودگی هوا با یک مانع در خیابان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید