هشدار چاینا دیلی به آمریکا در خصوص وخامت روابط دوجانبه

به گزارش اخذ ویزا، روزنامه رسمی چین در سرمقاله خود به دولت ایالات متحده هشدار داد که بعضی از لطمه های وارده به روابط پکن-واشنگتن غیرقابل جبران است.

هشدار چاینا دیلی به آمریکا در خصوص وخامت روابط دوجانبه

به گزارش خبرنگاران و به نقل از رویترز، در پی موج جدیدی از اقدامات خصمانه دولت ایالات متحده علیه چین از جمله اعمال محدودیتها بر سفر اعضای حزب کمونیست این کشور به آمریکا، روزنامه رسمی چین هشدار داد که بعضی از لطمه های وارده به روابط دوجانبه واشنگتن- پکن غیرقابل جبران است.

روزنامه دولتی چاینا دیلی در سرمقاله خود تصمیم واشنگتن برای محدودساختن صدور ویزا برای اعضای حزب کمونیست چین و خانواده های آنان و همچنین ممنوعیت بر واردات کتان از سین کیانگ را نشانه هایی نگران کننده خواند.

در این سرمقاله آمده است: حتی اگر دولت آینده [ایالات متحده] قصد و اراده ای برای کاستن از تنشهای بوجود آمده داشته باشد، بعضی از لطمه های وارد شده همانگونه که رئیس جمهور فعلی ایالات متحده درنظر دارد، حقیقتاً غیرقابل جبران است.

لازم به ذکر است که روابط میان این دو قدرت عظیم مالی دنیا به دلیل اختلاف نظر بر سر موضوعاتی همچون تجارت، تکنولوژی، امنیت، حقوق بشر و کووید -19 به پایین ترین سطح ممکن ظرف دهه های گذشته رسیده است و طبق سرمقاله روزنامه چاینا دیلی، این روابط دوجانبه در حال تغییر به سمت یک راستا خطرناک است.

سفیر چین در ایالات متحده نیز با ابراز تمایل به کاستن از سیاستهای تقابل جویانه در روابط دوجانبه پکن- واشنگتن روز پنج شنبه در یک پیغام توئیتری نوشت: همیشه اختلافاتی میان دو کشور وجود دارد. اما هیچیک از آنها رویارویی و جنگ، چه سرد و چه گرم، را توجیه نمی کند. با احترام متقابل و کافی و درک دوجانبه، ما قادریم این اختلافها را مدیریت نموده تا آنها کل رابطه را تخریب نکنند.

با این حال هنوز روشن نیست که آیا دولت جو بایدن تغییری قابل توجه در روابط خارجی دو کشور ایجاد خواهد نمود یا خیر.

به همین دلیل، یک مقام دموکرات آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفت که بایدن فعلاً تعرفه های موجود بر کالاهای وارداتی از چین را که از سوی دولت ترامپ وضع شده، حذف نخواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1358

به "هشدار چاینا دیلی به آمریکا در خصوص وخامت روابط دوجانبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار چاینا دیلی به آمریکا در خصوص وخامت روابط دوجانبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید