ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته

به گزارش اخذ ویزا، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، این طرح به صورت مشترک توسط محققان این پژوهشگاه و موسسه تحقیقات علوم باغبانی اجرا شد.

ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته

مهرشاد زین العابدینی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح گفت: ایران با فراوری سالانه 900 هزار تن انار از لحاظ سطح کشت تجاری، میزان فراوری و صادرات و همچنین مرغوبیت ارقام انار رتبه سوم دنیا را به خود اختصاص داده است. میزان فراوری این محصول در کشور در حدود 13 تن در هر هکتار است.

وی گفت: ایران علاوه بر این که مرکز پیدایش و رویشگاه طبیعی این میوه باارزش است، مرکز تنوع ارقام نیز بوده و غنی ترین مخازن ژنی انار دنیا را دارد که ضروری است ضمن حفظ و نگهداری این ثروت ملی و سرمایه طبیعی، برنامه های به نژادی و اصلاحی نیز در تحقیقات انار کشور مورد توجه قرار گیرند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی توضیح داد: نبود اطلاعات جامع درباره ژنوتیپ های انار ایران و مشخصات مورفولوژیک و مولکولی و متابولیت های آنها ایجاب می کرد که برنامه جامعی به منظور آنالیز و گزینش ارقام و ژنوتیپ های مختلف این گیاه و تشکیل کلکسیون هسته با روش های اصلاح کلاسیک و مولکولی اجرا گردد.

زین العابدینی با اشاره به جمع آوری بیش از هزار ژنوتیپ مختلف انار از استان های مختلف کشور گفت: بهبود عملکرد، افزایش کیفیت و کاهش هزینه های فراوری به وسیله شناسایی ارقام مقاوم به آفات و بیماری ها و متحمل به تنش های غیرزیستی از اهداف اصلاح مولکولی انار است.

وی از بین رفتن تنوع و فقدان اطلاعات ژنتیکی، دوره طولانی فرآیند گزینش در اصلاح کلاسیک و محدودیت های آن، دشواری ارزیابی های مورفوفیزیولوژیک و پومولوژیک با روش های کلاسیک، دوره نونهالی نسبتا طولانی، اثر شرایط محیطی بر صفات و تاثیر آن بر روش های متداول اصلاحی را از مهمترین چالش های پیش روی محققان در فرایند اصلاح مولکولی انار مطرح کرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اعلام نمود: در فرایند تشکیل کلکسیون هسته، ارقام و ژنوتیپ های متنوع گردآوری شده از لحاظ 47 صفت کیفی، متابولیت های باارزش و پتانسیل ژنتیکی (براساس داده های توالی یابی ژنوم(GBS)) ارزیابی و ارقام و ژنوتیپ های برتر انتخاب شدند.

به گفته وی، ایجاد چنین کلکسیونی به کارآمد کردن کلکسیون پایه موجود و حفظ و بهبود مدیریت و بهره برداری از آن در برنامه های اصلاحی و معرفی ارقام مورد احتیاج یاری نموده و به ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از ژرم پلاسم های آنالیز شده و ارائه شناسنامه ژنتیکی ژنوتیپ های منتخب انار کشور منجر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1059

به "ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید