ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته

به گزارش اخذ ویزا به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، این طرح به صورت مشترک توسط محققان این پژوهشگاه و موسسه تحقیقات علوم باغبانی اجرا شد.

ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته

مهرشاد زین العابدینی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح گفت: ایران با فراوری سالانه 900 هزار تن انار از لحاظ سطح کشت تجاری، میزان فراوری و صادرات و همچنین مرغوبیت ارقام انار رتبه سوم دنیا را به خود اختصاص داده است. میزان فراوری این محصول در کشور در حدود 13 تن در هر هکتار است.

وی گفت: ایران علاوه بر این که مرکز پیدایش و رویشگاه طبیعی این میوه باارزش است، مرکز تنوع ارقام نیز بوده و غنی ترین مخازن ژنی انار دنیا را دارد که ضروری است ضمن حفظ و نگهداری این ثروت ملی و سرمایه طبیعی، برنامه های به نژادی و اصلاحی نیز در تحقیقات انار کشور مورد توجه قرار گیرند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی توضیح داد: نبود اطلاعات جامع درباره ژنوتیپ های انار ایران و مشخصات مورفولوژیک و مولکولی و متابولیت های آنها ایجاب می کرد که برنامه جامعی به منظور آنالیز و گزینش ارقام و ژنوتیپ های مختلف این گیاه و تشکیل کلکسیون هسته با روش های اصلاح کلاسیک و مولکولی اجرا گردد.

زین العابدینی با اشاره به جمع آوری بیش از هزار ژنوتیپ مختلف انار از استان های مختلف کشور گفت: بهبود عملکرد، افزایش کیفیت و کاهش هزینه های فراوری به وسیله شناسایی ارقام مقاوم به آفات و بیماری ها و متحمل به تنش های غیرزیستی از اهداف اصلاح مولکولی انار است.

وی از بین رفتن تنوع و فقدان اطلاعات ژنتیکی، دوره طولانی فرآیند گزینش در اصلاح کلاسیک و محدودیت های آن، دشواری ارزیابی های مورفوفیزیولوژیک و پومولوژیک با روش های کلاسیک، دوره نونهالی نسبتا طولانی، اثر شرایط محیطی بر صفات و تاثیر آن بر روش های متداول اصلاحی را از مهمترین چالش های پیش روی محققان در فرایند اصلاح مولکولی انار مطرح کرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اعلام نمود: در فرایند تشکیل کلکسیون هسته، ارقام و ژنوتیپ های متنوع گردآوری شده از لحاظ 47 صفت کیفی، متابولیت های باارزش و پتانسیل ژنتیکی (براساس داده های توالی یابی ژنوم(GBS)) ارزیابی و ارقام و ژنوتیپ های برتر انتخاب شدند.

به گفته وی، ایجاد چنین کلکسیونی به کارآمد کردن کلکسیون پایه موجود و حفظ و بهبود مدیریت و بهره برداری از آن در برنامه های اصلاحی و معرفی ارقام مورد احتیاج یاری نموده و به ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از ژرم پلاسم های آنالیز شده و ارائه شناسنامه ژنتیکی ژنوتیپ های منتخب انار کشور منجر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1059

به "ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنوتیپ های برتر انار ایران شناسایی شدند، راه اندازی کلکسیون هسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید