کتاب نیایش مهر در ایران منتشر شد

به گزارش اخذ ویزا، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، کتاب نیایش مهر در ایران منتشر شد.

کتاب نیایش مهر در ایران منتشر شد

کتاب نیایش مهر در ایران برای نخستین بار نگاه ویژه ای داشته است به ساختار پیچیده مهرکده ها و چگونگی راه یافتن این آیین به کشورهای اروپایی.

حدود 30 سال پیش اسماعیل یغمایی، باستان شناس پس از پیدا شدن یک پیکره یونانی، به کاوش در اطراف محل پیدا شدن مجسمه پرداخت تا به بخش های نایافته آن دست یابد. در این جست و جو او به ساختار مهرکده ای از دوره پارت و ساسانی دست یافت. مهرکده محمدآباد دشتستان یگانه مهرکده شناخته شده ای بود که متاسفانه پس از سه فصل کاوش یکسره ویران شد. در این زمان او همچنین به کاوش در مهرکده گوسعیدی و بررسی مهرکده نیمه ویران گوگاه پرداخت.

کاوش این بناها برای نخستین بار ما را با بخشهایی از اسرار آیین مهر آشنا می کند. این کتاب را انتشارات دادکین، انتشارات تخصصی میراث فرهنگی و باستان شناسی منتشر کرده است.

آیین مهر بخشی از روح جهان است که از بطن جغرافیا و فرهنگ ملت ایران برخاسته و فراتر از مرزهای سرزمینمان رفته است. برخلاف آنکه این آیین ریشه های عمیق ایرانی دارد، کارشناسان، هنرمندان و باستان شناسان اروپایی بسیار بیش از ما درباره آن تحقیق کرده، نوشته و آثار هنری خلق کرده اند. آنها با تولید محتوا در طی سالیان دراز این آیین دیرین را از آن خود کرده و به آن بالیدند.

امروزه میترائیسم که برآمده از آیین مهر است، ما را بیش از هر چیز یاد مسیح، سردابه های کلیساهای ایتالیایی و آیین های یونانی می اندازد. این فقدان همواره در آثار مکتوب ایرانی هم دیده شده است.

به جرأت میتوان گفت اسماعیل یغمایی نادر باستان شناس ایرانی است که در مورد این آیین و چگونگی آن در ایران کاوش و پژوهش کرده است و کتاب نیایش مهر در ایران که بر پایه کاوش های باستان شناسی نوشته شده، حاصل این تلاشهاست. این کتاب تنها مرجع ایرانی است که به چگونگی آیین مهر بر پایه کاوش های باستان شناسی پرداخته است.

یافته های انگشت شمار این کاوش ها چون پیکره گلی گاو، هاون سنگی بر کوبیدن گیاه هوم، بخشی از یک ساغر شکسته بلورین، تکه ای نمک، مخزن کوچک برای تطهیر و...همه گواهی است بر چگونگی پرستش مهر در سکوهای نذورات هفتگانه. برابری بسیار مهرکده گوسعیدی با مهرکده سنت کلمنت در رم ایتالیا که در زیر کلیسای سنت کلمنت جای دارد، شگفت انگیز است. دستاورد چندین فصل کاوش در محوطه محمدآباد گویای چگونگی پرستش مهر، پیشکشی نذورات و اجتماع مهرپرستان است. انتشارات دادکین اقدام به چاپ و نشر این کتاب کرد تا شاید سنگ بنایی باشد برای تحقیق و پژوهش و کاوش بیشتر بر آیین مهر در ایران.

کتاب نیایش مهر در ایران با 351 صفحه و با جلد کالینگور و تصاویر رنگی در آخر کتاب به چاپ رسیده است. برای تهیه کتاب می توانید به صفحه اینستاگرامی و سایت انتشارات دادکین به آدرس @dadkinpublishe و www.dadkinpublisher.ir مراجعه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2476

به "کتاب نیایش مهر در ایران منتشر شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کتاب نیایش مهر در ایران منتشر شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب نیایش مهر در ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید