کمالوندی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم

به گزارش اخذ ویزا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که ساعت 12 امشب (چهارشنبه) گاز به سانتریفیوژها در فردو تزریق می گردد و چند ساعت طول می کشد تا به پایداری برسد و روز شنبه به مرحله ای می رسیم که حدود 4.5 درصد غنی سازی خواهیم داشت.

کمالوندی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی اخذ ویزا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در گفتگویی درباره شروع عملیات اجرای گام چهارم در مجتمع غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی در فردو عنوان نمود: امروز (چهارشنبه) مخزن 2800 کیلویی حاوی حدود 2 هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6، از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز به سایت شهید علیمحمدی فردو منتقل شد و این انتقال حدود دو سه ساعت پیش تحت نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شد.

وی با ذکر این نکته که قرار بود بر اساس برجام غنی سازی در فردو انجام نگردد و مواد هسته ای در آن وجود نداشته باشد، یادآور شد: در حال حاضر این اتفاق رخ می دهد که هم مواد هسته ای در فردو باشد و هم غنی سازی انجام گردد.

معاون سازمان انرژی اتمی به مراحل فرآیند غنی سازی اشاره نمود و اضافه کرد: فرآیند غنی سازی چند مرحله دارد که مرحله اول انتقال مواد است که انجام شد، در مرحله دوم باید این مواد به خطوط خوراک وصل گردد و بعد از آن مراحل دیگری هست که در چند ساعت آینده این مراحل انجام می گردد.

کمالوندی ادامه داد: ساعت 12 امشب عملا گاز را به سانتریفیوژها تزریق می کنیم و چند ساعت طول می کشد تا به مرحله پایداری برسد و تا روز شنبه (18 آبان) که مجددا بازرسان آژانس خواهند آمد، ما به مرحله ای می رسیم که حدود 4.5 درصد غنی سازی خواهیم داشت.

وی همچنین گفت: ما به تمام چرخه سوخت مسلط هستیم از اکتشاف، استخراج و غنی سازی تا پسمانداری.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تبدیل کیک زرد به هگزافلوراید را مرحله مهمی خواند که در جای دیگری انجام می گردد و با بیان اینکه غنی سازی در چند سال گذشته و بعد از برجام در سایت شهید احمدی روشن نطنز انجام می شد، گفت: ترجیح دادیم مواد را با توجه به فاصله جغرافیایی کوتاه تر و مدت زمان سریع تر از نطنز به فردو منتقل کنیم و این کار انجام شد.

در حال حاضر حدود 50 تن گاز هگزافلوراید فراوری می کنیم

کمالوندی در عین حال یادآور شد: ما در زمینه فراوری هگزافلوراید هیچ مسئله ای نداریم و در حال حاضر حدود 50 تن گاز هگزافلوراید فراوری می کنیم و مقداری که الان وارد فردو شد حدود 2 تن است که بعدا به تدریج افزایش می یابد.

کمالوندی با بیان اینکه ما باید اطلاعات طراحی و اطلاعات را به آژانس بدهیم، گفت: این اقدامات باید تحت نظر بازرسان آژانس انجام گردد که اقدامات را راستی آزمایی نمایند و این کار انجام می گردد و همین الان بازرسان آژانس در فردو هستند و تا ساعات آینده فرآیند این کار خاتمه می یابد و از ساعت 12 امشب به سانتریفیوژها گازدهی می گردد و فراوری را داریم و پس از آن باید به مرحله پایداری برسد که این فراوری پایدار برای ایام آینده باشد.

به گزارش فارس، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران 14 آبان ماه و همزمان با خاتمه سومین فرصت 60 روزه ایران به طرف های باقیمانده در برجام، گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را گفت و گفت: سازمان انرژی اتمی از روز چهارشنبه 15 آبان ماه گام چهارم و جدید را بر می دارد.طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ (1044) در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا (چهارشنبه) گازدهی را در فردو شروع کنیم.(اینجا بخوانید)

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز دیروز در اظهاراتی گفت: روز چهارشنبه با حضور بازرسان آژانس، غنی سازی اورانیوم تا 5 درصد و همچنین غنی سازی ایزوتوپ های پایدار در تاسیسات هسته ای شهید علیمحمدی (فردو) شروع می گردد.

براساس برجام ایران می بایست بر اساس برنامه بلندمدت خود، برای 15 سال، فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم، از جمله تحقیق و توسعه تحت نظارت پادمانی خود را صرفا در تاسیسات غنی سازی نطنز انجام دهد، سطح غنی سازی اورانیوم خود را تا سقف 3.67 درصد نگهداشته و در فردو، از هرگونه غنی سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه غنی سازی اورانیوم و از نگاهداری هرگونه مواد شکافت پذیر خودداری کند و تاسیسات فردو را به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری تبدیل کند.

لازم به ذکر است براساس برجام، 1044 ماشین IR-1 در قالب شش آبشار در یک بال در تاسیسات فردو باقی ماند که دو عدد از این آبشارها به همراه زیرساخت های مربوطه بدون اورانیوم به چرخش ادامه داده و چهار آبشار دیگر به همراه کلیه زیرساخت های مربوطه به صورت ساکن باقی مانده و کلیه سانتریفیوژهای دیگر و زیرساخت های مرتبط با غنی سازی جمع آوری و تحت نظارت مستمر آژانس به نحو تعیین شده در پیوست یک برجام انبار شده بود.(اینجا بخوانید)

در شانزدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی (+) که هشتم شهریور ماه امسال منتشر شد درباره فردو آمده بود: در تاریخ 24 اوت 2019، آژانس راستی آزمایی کرد که تعداد 1020 سانتریفیوژ 1-IR در شش آبشار نصب هستند. در همان تاریخ آژانس راستی آزمایی کرد که ده سانتریفیوژ 1-IR در قالب طراحی موقعیت های 16 سانتریفیوژ 1-IR نصب شده بودند و یک سانتریفیوژ 1-IR در یک موقعیت جداگانه به منظور انجام تحقیق مقدماتی و فعالیت های تحقیق و توسعه در ارتباط با فراوری ایزوتوپ های پایدارنصب شده بود.ایران در بازه زمانی گزارش هیچ گونه غنی سازی اورانیوم یا فعالیت های تحقیق و توسعه مرتبط در این کارخانه انجام نداده و هیچ گونه مواد هسته ای در کارخانه وجود نداشته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 573

به "کمالوندی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید