کمیسیون اصل نود: واگذاری استقلال و پرسپولیس به صلاح این دو باشگاه نیست

به گزارش اخذ ویزا، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به صلاح عمومی این دو باشگاه پرطرفدار نیست و تبعات اجتماعی به همراه دارد.

کمیسیون اصل نود: واگذاری استقلال و پرسپولیس به صلاح این دو باشگاه نیست

علی خضریان در گفت وگو با ایسنا با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز(سه شنبه) کمیسیون اصل نود گفت: جلسه امروز کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی که با حضور وزیر ورزش و جوانان و درخصوص آنالیز واگذاری غیرقانونی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و همچنین انتصابات غیرقانونی افراد مشکل دار در بعضی از فدراسیون ها و ادارات کل استان ها تشکیل شده بود، به ابعاد مختلف بحث پرحاشیه واگذاری دو تیم پرطرفدار پایتخت با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، معاونان وزیر ورزش و اعضای کمیسیون پرداخت.

وی اضافه نمود: واگذاری باشگاه های مهم و پرطرفدار استقلال و پرسپولیس بدون فراهم شدن زیرساخت های درآمدزایی باشگاه ها، نوع و روش واگذاری نمی تواند ضامن موفقیت خصوصی سازی در ورزش حرفه ای کشور باشد و مادامی که بسیاری از ضوابط حقوقی و قانونی نظام باشگاه داری تدوین نشده است، موضوع واگذاری و خصوصی سازی دو باشگاه ورزشی می تواند صرفاً رهاسازی آنها و منابع عمومی تلقی گردد.

خضریان یادآور شد: برای مثال در حال حاضر موضوع کسب و کارها و مشاغل ورزش حرفه ای و ضوابط بیمه ای و مالیاتی مشخص و مدونی وجود ندارد. چرایی واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی و استقلال آنها از حمایت های دولتی و وابسته بودن سایر باشگاه های رقیب به صنایع عظیم دولتی، محل تأمل جدی است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود ادامه داد: فقدان زیرساخت های درآمدزا برای باشگاه ها از جمله عدم بهره مندی آنها از درآمدهای ناشی از پخش مسابقات ورزشی که ناشی از دولتی اداره شدن صدا و سیما و انحصار پخش برنامه های تصویری نیز مسئله ای است که به خصوصی سازی این دو باشگاه گره خورده است. لذا واگذاری یا خصوصی سازی دو باشگاه عظیم ورزشی کشور تنها بخشی از این مسئله مهم است و باید این موضوع در کنار سایر ابعاد به صورت یک مجموعه حقوقی به تصویب نهاد قانونگذاری کشور برسد.

وی اضافه نمود: باید مقدمات واگذاری باشگاه ها دیده گردد که البته بخشی از این مقدمات براساس گفته های مسئولان وزارت ورزش دیده شده است. این مقدمات شامل اصلاح اساسنامه و تبدیل آنها به شرکت سهامی عام، مشخص تکلیف اموال و املاک آنها، مشخص تکلیف درآمدهای رسانه ای ناشی از پخش مسابقات ورزشی و حقوق مالکیت معنوی و طراحی سازوکار کنترلی و نظارتی جهت برطرف نگرانی های اجتماعی، امنیتی و اقتصای ناشی از واگذاری است. همچنین ما تاکید داریم که واگذاری باید با کمترین پیامد فرهنگی و اجتماعی صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 همچنین گفت: براساس اظهارات وزیر ورزش از اسفند 99 فرایند خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس شروع می گردد، اما براساس آنالیز های کارشناسی و جمع بندی های ما در کمیسیون و براساس حکم قانونی تبصره 2 ماده 3 قانون اصل 44، واگذاری 4 فعالیت فرهنگی، سلامت، آموزش و تحقیقات با مصوبه مجلس امکانپذیر است نه با تصمیم هیات عالی واگذاری و این هیات نمی تواند درخصوص این شرکت ها مشخص تکلیف کند، لذا مصوبه هیات وزیران، مصوبه سال 1394 نیز موید همین موضوع است. البته براساس مصوبه سال 97 دولت، این دو شرکت در لیست واگذاری قرار دارند، اما اصل واگذاری و نحوه آن باید با مصوبه مجلس باشد.

خضریان همچنین گفت: براساس قانون وزارت ورزش و جوانان مکلف است با همکاری سازمان بورس حداکثر تا خاتمه شهریورماه 98 شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ورزشی استقلال و پرسپولیس را در بازار پایه فرابورس فراهم کند و پس از پذیرش در این بازار و عرضه 5 درصد از سهام هر یک از دو شرکت جهت کشف قیمت، 51 درصد از سهام به صورت بلوکی و باقی سهام به صورت خرد عرضه می گردد. با توجه به این متن قانونی، وزارت ورزش می تواند تا خاتمه سال 98 این دو شرکت را واگذار کند، لذا به موجب اصل 52 قانون اساسی، احکام بودجه سالانه است و وزارت ورزش یا هیات واگذاری نمی تواند خارج از آن سال، احکام بودجه را اجرا کند، لذا جمع بندی کمیسیون این است که در حال حاضر و با وجود شرایط بورس، واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به صلاح عمومی این دو باشگاه پرطرفدار نیست و تبعات اجتماعی به همراه دارد.

خضریان در خاتمه اضافه نمود: در بخش دیگری از جلسه نیز موضوع انتصابات غیرقانونی افراد مشکل دار در بعضی از فدراسیون ها و ادارات کل استان ها مورد بحث و آنالیز نهاده شد و ضمن آنکه وزیر کلیات موضوع را پذیرفت، مقرر شد جزئیات و گزارش های نهادهای نظارتی برای وزیر ارسال گردد و درخصوص هر دو موضوع واگذاری به وزارتخانه فرصت داده شد که ظرف یک هفته پاسخ مکتوب به کمیسیون اصل 90 ارسال گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1840

به "کمیسیون اصل نود: واگذاری استقلال و پرسپولیس به صلاح این دو باشگاه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیسیون اصل نود: واگذاری استقلال و پرسپولیس به صلاح این دو باشگاه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید