اختصاص خط اعتباری 200 میلیارد تومانی به تعاونی های توسعه عمران

به گزارش اخذ ویزا، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: خط اعتباری 200 میلیارد تومانی بدون احتیاج به سپرده گذاری از سوی بانک توسعه تعاون در اختیار تعاونی های توسعه عمران شهرستانی قرار می گیرد و در صورت اتمام مجددا تمدید خواهد شد.

اختصاص خط اعتباری 200 میلیارد تومانی به تعاونی های توسعه عمران

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه اجتماعی اخذ ویزا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد کبیری در وبینار مدیران عامل شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی که با حضور علیرضا صالح رییس سازمان خصوصی سازی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران بخش تعاون برگزار گردید، اظهار کرد: در شرایط کنونی، قانونگذار باید به بخش اجرایی کمک کند تا بتوان از ظرفیت تعاونی های توسعه شهرستان بیش از پیش استفاده کرد. به ویژه در شرایط تحریم و کرونا، توسعه بخش تعاون به خصوص تعاونی های توسعه عمران شهرستانی می تواند به تاب آوری اقتصاد، بازتوزیع عادلانه ثروت در کشور و توسعه رفاه اجتماعی و ایجاد اشتغال کمک کند.

کبیری با اشاره به قول مساعد سازمان خصوصی سازی کشور مبنی بر واگذاری بخشی از پروژه های دولت به تعاونی های توسعه شهرستان تا هفته تعاون گفت: این ظرفیت ها قانونی بوده، اما سالهاست که به درستی از آن استفاده نشده است.

وی همچنین به تعهد دولت پیرامون تبصره 2 بند 29 اصل 44 در سال 99 اشاره و خواهان بازگشت بخشی از وجوه در قالب تهاتر سهام به بخش تعاون شد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارامیدواری کرد با کمک مجلس شورای اسلامی و پیگیری ویژه از سازمان خصوصی سازی برای واگذاری ها کارگروهی تشکیل و از ظرفیت بومی و ملی در این زمینه استفاده گردد.

کبیری از تعاونی های توسعه عمران شهرستانی خواست از ظرفیتی که در صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با عنوان تامین اقتصادی خرد تضمین شده ایجاد شده حداکثر استفاده را نمایند؛ بدین صورت که این تعاونی ها می توانند با دعوت از اعضا و سهامداران خود و انتخاب پروژه صندوق ضمانت را در کنار خود داشته باشند.

وی در این باره شرح داد: اگر تعاونی یکهزار عضو داشته باشد و هرکدام بتوانند یک تا 5 میلیون تومان سرمایه گذاری نمایند، در شرایطی که کشور روزانه بین 1500 تا 3 هزار میلیارد تومان در روز های نخست بازار سرمایه ورودی داشته است این تعاونی ها می توانند بخشی از این سرمایه را جذب نمایند. هم اکنون این ظرفیت بوجود آمده و سرمایه گذاری آنان تضمین می گردد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از این موضوع به عنوان دستاوردی یاد کرد که در دوره شریعتمداری ایجاد شده و حتی از تسهیلات بانکی و ورود به بازار سرمایه نیز آسان تر است.

وی تاکید نمود:این خواسته و ظرفیت با کیفیت ساختار تعاونی توسعه عمران شهرستانی شکل گرفته است و تا هفته تعاون سه پروژه از این طریق تامین اقتصادی گردد.

کبیری اظهار امیدواری کرد که همکاری با مجلس شورای اسلامی برای استفاده از ظرفیت های بخش تعاون، اصلاح قانون بخش تعاونی ها، استفاده از ظرفیت قوانینی که تا به امروز معطل مانده با پیگیری و نظارت مجلس از دستگاه های مختلف برای توسعه تعاونی های توسعه عمران شهرستان محقق گردد.

علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی سازی کشور این وبینار اعلام کرد: هنگامی که بخش تعاون به عنوان رکن در قانون اساسی مطرح می گردد، بنابراین همه ارکان جامعه باید کمک نمایند تا، به رکنی وزین تبدیل گردد.

رییس سازمان خصوصی سازی ادامه داد: تعاونی ها باید بتوانند از ظرفیت های خود به خوبی استفاده نمایند و ما نیز باید در این جهت آن ها را کمک کنیم.

وی تاکید نمود: تعاونی های توسعه عمران شهرستانی باید به سمت پروژه های سودآور حرکت نمایند.

رییس سازمان خصوصی سازی کشور به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرد که سازمان تنظیم مقررات بخش تعاون را ایجاد کند.

صالح با اشاره به دارایی های راکد دولت گفت: هم اکنون حدود 7 میلیون میلیارد تومان در کشور دارایی راکد وجود دارد که باید به سمت مولد کردن آن ها حرکت کنیم.

وی با تاکید بر این که تعاونی های توسعه عمران شهرستانی باید به سمت حرفه ای شدن حرکت نمایند، گفت: این آمادگی را داریم که تعاونی ها را وارد بورس کنیم تا زمینه شفافیت تعاونی ها فراهم گردد.

میرتاج الدینی عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بخش تعاون یکی از سه بخش اصلی اقتصاد کشور است و برای توزیع عادلانه ثروت باید بر روی تعاونی ها تاکید داشته باشیم تا ثروت به صورت عادلانه در میان مردم توزیع گردد.

وی با بیان این که اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون را ارج می نهیم و از طرح های آن ها در مجلس حمایت خواهیم کرد، گفت: اصلاح قانون ماده 5 در قالب یک ماده واحد در مجلس طرح می گردد.

مهدی حسین نژاد، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون نیز در این وبینار گفت: سالانه حدود 500 تا یک هزار میلیارد درخواست از سوی تعاونی ها وجود دارد. این صندوق، بازوی بخش تعاون برای ارائه ضمانت، تامین اقتصادی و پشتوانه اقتصادی بخش تعاونی است

وی با اشاره به برنامه های این صندوق اظهار کرد: راه اندازی مرکز نوآوری تعاون، کلینیک کسب و کار در مراکز نوآوری، ورود شرکت های دانش بنیان جدید به بخش تعاون، توسعه بازار تعاون از جمله برنامه های این صندوق است.

ماشالله عظیمی دبیر کل اتاق تعاون ایران نیز در این وبینار تاکید نمود: به وسیله تعاون و جمع سپاری می توان از مسائل کاست، تامین اقتصادی به وسیله تعاونی ها امکانپذیر است و مشارکت مردم، ضریب امنیت را چندین برابر می نماید.

وی با اشاره به بحث واگذاری ها توضیح داد: پیشنهادات ما در سازمان خصوصی سازی مورد بحث و آنالیز قرار گرفته است.

علیرضا ناطقی، مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدف از برگزاری این وبینار را تعامل بین مدیران تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی با مسوولان ذیربط از جمله سازمان خصوصی سازی، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون دانست و گفت: ارائه توانمندی های تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی، ارائه الگوی تامین جمعی، همفکری برای پیشبرد اصلاح ماده 5 قانون تاسیس شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی به وسیله تعامل مدیران تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی با نمایندگان مجلس و آشنایی با مسائل موجود در اجرای پروژه های تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی و ارائه راه حل از اهداف برگزاری این نشست است.

علی حسین شهریور، دبیرکل خانه تعاونگران ایران نیز گفت: با توجه به تاکید سازمان های بین المللی بر نقش موثر تعاونی ها در جلب مشارکت مردم در سرمایه گذاری ها طرح مشارکت عمومی - تعاونی برای توسعه با هدف توسعه پایدار شهر ها به وسیله ایجاد شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی تدوین شده است.

وی اضافه کرد: تشکیل تعاونی های توسعه و عمران شهرستان باید هدفمند و در هر شهرستان که ظرفیت استفاده از قانون وجود دارد تعاونی تشکیل گردد.

شهریور معتقد است که تعاونی های موجود، موضوع فعالیت خود را هوشمندانه انتخاب نمایند تا اعضا در تامین سرمایه تعاونی مشارکت نمایند.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروه دائمی پیگیری، پایش و نظارت و ارزیابی برای اجرای قانون تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی اظهار کرد: این کارگروه باید با حضور سازمان برنامه و بودجه، سازمان خصوصی سازی، مجلس شورای اسلامی، اتاق تعاون، خانه تعاونگران و نماینده تعاونی ها تشکیل گردد.

شهریور با تاکید بر این که اراده دولت بر حمایت از تعاونی ها مبتنی است، اعلام کرد: باید این اراده به گام های عملی منتج گردد.

سید باقر فتاحی، رییس هیات مدیره بانک توسعه تعاون با اشاره به راه اندازی خط اعتباری به میزان 2 هزار میلیارد ریال (200 میلیارد تومان) ویژه تعاونی های توسعه عمران شهرستانی گفت: در صورتی که شرکت های توسعه عمران قصد ایجاد، توسعه و بهره برداری از یک واحد تولیدی و خدماتی در مناطق روستایی و یا شهر هایی با جمعیت زیر 10 هزار نفر را دارند با توجه به ابلاغ مرحله پنجم قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و بر اساس اولویت های سرمایه گذاری اعلامی از سوی وزارت متبوع در صورت ثبت نام در سامانه کارا و معرفی از کارگروه های اشتغال استانی و مساعدت های لازم با درخواست آنان با نرخ سود 4 الی 10 درصد از محل منابع موصوف صورت خواهد پذیرفت.

وی تاکید نمود: شرکت های مذکور نیز می توانند از تسهیلات منابع داخلی در چارچوب سیاست های اعتباری جاری بانک با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار به میزان 2 هزار میلیارد ریال استفاده نمایند.

در این وبینار همچنین مدیران عامل تعاونی های توسعه عمران شهرستانی بروجرد، شاهرود و قم طی گزارشی به بیان مسائل این تعاونی ها پرداختند و خواهان برطرف آن شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 شهریور 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1093

به "اختصاص خط اعتباری 200 میلیارد تومانی به تعاونی های توسعه عمران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص خط اعتباری 200 میلیارد تومانی به تعاونی های توسعه عمران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید