اقتصاد دانش بنیان با مالکیت فکری قدرتمندتر می گردد

به گزارش اخذ ویزا، ارزش آفرینی از دارایی های فکری در صورت وجود نظام مالکیت فکری بهتر تحقق می یابد و با این اقدام انگیزه افراد خلاق و نوآور بیشتر می گردد.

اقتصاد دانش بنیان با مالکیت فکری قدرتمندتر می گردد

به گزارش گروه فناوری اخذ ویزا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این روز ها ارزش شرکت های فعال در حوزه های گوناگون مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات مختلف و سرمایه آن ها نیست. بلکه دارایی های نامشهود در این شرکت ها دارای اهمیت هستند. نقش این دارایی ها در اقتصاد همان چیزی است که اقتصاد دانش بنیان می نامیم. به دلیل اهمیت این نوع از دارایی شرکت های بزرگ و کشور های پیشرو اهداف خود را بر اساس دستیابی به این دارایی ها چیده اند.

حال سوال این است دارایی های نامشهود چیست؟ بخش مهمی از این داشته ها را دارایی های فکری تشکیل می دهند مثل نتیجه یک پژوهش علمی. زمانی که یک شرکت این نتیجه را در قالب اختراع به نام خود ثبت می نماید می تواند با حق بهره برداری انحصاری از آن به راحتی برگشت مالی داشته باشد. همچنین این دارایی ثبت شده اگر با محصولات و خدمات کیفی و نوآورانه همراه باشد به تدریج اعتماد مشتری را جلب می نماید.

در این میان ارزش آفرینی از دارایی های فکری تنها در صورت وجود مالکیت فکری ممکن می گردد. وقتی نظام مالکیت فکری برقرار گردد در قدم نخست افراد نوآور تشویق به خلق دانش می شوند چرا که در این صورت از بهره بردن مالی دانش خود اطمینان دارند. همچنین در این صورت بازاری ایجاد که در آن داد و ستد محصولات دانشی امکان پذیر می گردد. پس نوآوری ها نیز به صورت گسترده تری در سطح جامعه و میان مردم انتقال می یابد.

بنابراین در این شرایط کوشش ها برای بهبود و ارتقای محصول انجام می گردد. در آخر نیز فرصتی مهیا است تا افراد نوآور شناخته شوند و سرمایه گذار روی ایده آن ها سرمایه گذاری کند. پس پیشرفت اقتصاد دانش بنیان در سایه وجود نظام مالکیت فکری قدرتمند تر می گردد.

پس در این شرایط انگیز افراد خلاق و نوآور بیشتر شده و ایده ها یکی پس از دیگری رونق می گیرد. شرکت های دانش بنیان نیز که دارایی اصلی آن ها دانش و نوآوری است در این شرایط سریع تر پیشرفت می نمایند و وابستگی به واردات علم و دانش برطرف می گردد؛ بنابراین وجود این نظام الزامی برای ورود محصولات دانش بنیان و فناورانه به بازار است. سیستم ثبت پتنت تحقق این امر را شتاب می دهد و کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با حمایت از مخترعان آن ها را در این راستا همراهی می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 522

به "اقتصاد دانش بنیان با مالکیت فکری قدرتمندتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد دانش بنیان با مالکیت فکری قدرتمندتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید