اندازه گیری هم زمان جریان نفت، گاز و آب با MPFM در میدان آذر

به گزارش اخذ ویزا، آزمایش میدانی هم زمان جریان نفت، گاز و آب برای نخستین بار با استفاده از دستگاه MPFM در میدان نفتی آذر انجام شد.

اندازه گیری هم زمان جریان نفت، گاز و آب با MPFM در میدان آذر

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، برای نخستین بار آزمایش میدانی جریان نفت، گاز و آب با دستگاه MPFM (multi-phase flow meter) پس از آنالیز مطالعات شرکت سازنده و مهیا کردن امکانات اجرای آن در مجموعه بالادستی شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر ازسوی شرکت عملیات اکتشاف در یکی از چاه های میدان آذر انجام شد.

نتایج به دست آمده از اندازه گیری این ابزار با خروجی دیگر تجهیزات اندازه گیری مقدار فراوری، بسیار نزدیک است به طوری که اختلاف میان نتایج برای مقدار نفت کمتر از سه درصد و برای مقدار گاز کمتر از پنج درصد گزارش شده است.

با توجه به آزمایش موفقیت آمیز این ابزار، امکان استفاده از این فناوری در اندازه گیری مقدار فراوری چاه های دیگر هم وجود دارد. دستگاه MPFM ابزاری برای اندازه گیری مقدار فراوری سه فاز نفت، گاز و آب به طور هم زمان است. این ابزار برای انجام این اندازه گیری از یک منشأ حاوی رادیواکتیو اشعه گاما بهره می برد. از مزایای استفاده از این فناوری به عنوان جایگزین دیگر تجهیزات اندازه گیری مرسوم می توان به اندازه گیری لحظه ای و 24ساعته نرخ نفت و گاز بدون وقفه در فراوری چاه، بی نیازی به ابزارهای اندازه گیری مرسوم (تجهیزات آزمایش چاه)، کاهش زمان جابه جایی تجهیزات، کمتر شدن هزینه عملیات، حفظ فراوری و پایش مداوم و مهم تر از همه ایمنی بیشتر و کاهش ریسک های عملیاتی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1445

به "اندازه گیری هم زمان جریان نفت، گاز و آب با MPFM در میدان آذر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه گیری هم زمان جریان نفت، گاز و آب با MPFM در میدان آذر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید