بلینکن: مواضع آمریکا و اروپا در قبال ایران تا حد بسیار زیادی یکسان است

به گزارش اخذ ویزا، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مواضع این کشور و متحدان اروپایی اش در مورد ایران و برجام تا حد بسیار زیادی یکسان است.

بلینکن: مواضع آمریکا و اروپا در قبال ایران تا حد بسیار زیادی یکسان است

با ما سفر کنید و با اروپا تور از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری در بروکسل اظهار داشت که آمریکا و اروپا در مورد ایران و برجام تا حد بسیار زیادی با یکدیگر اتفاق نظر دارند.

آنتونی بلینکن در این رابطه تأکید کرد: من دیشب نشستی با وزرای خارجه شرکای اروپایی مان انگلیس، آلمان و فرانسه داشتم. دیدگاه ما در مورد ایران تا حد بسیار زیادی یکسان است.

وی ادامه داد: در مورد ایران، ما به صراحت گفته ایم که جهت دیپلماسی باز است. همان طور که می دانید وقتی اتحادیه اروپا پیشنهاد گرد هم آمدن همه طرف های برجام برای آنالیز اینکه ما چگونه می توانیم به پایبندی به برجام بازگردیم، ما پاسخ مثبت دادیم اما تصمیم ایران تا امروز این بوده است که [در تبادل نظرهای مد نظر غرب] مشارکت نکند.

بلینکن با تکرار مواضع کشورش در راستای شانه خالی کردن از مسئولیت بازگشت به برجام و جبران خسارت های وارد شده به ایران بر اثر خروج آمریکا از این توافق افزود: بنابراین همان طور که ما قبلاً هم گفته ایم، توپ واقعاً در زمین آنهاست و باید ببینیم که آیا آنها می خواهند جهت دیپلماسی را در پیش بگیرند و به تعهدات خود ذیل توافق [برجام] بازگردند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: اگر این اتفاق [بازگشت ایران به تعهدات هسته ای] رخ دهد، ما همان طور که قبلاً گفته ایم برای ایجاد یک توافق طولانی تر و قوی تر و تبادل نظر در حوزه های دیگری مانند رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه، برنامه موشک های بالستیک این کشور و سایر موارد کوشش خواهیم کرد.

مقامات دولت بایدن طی هفته های اخیر بارها از تمایل آمریکا به بازگشت به برجام سخن گفته اند، اما اعلام نموده اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام بازگردد.

در مقابل، ایران بارها تأکید نموده است که آمریکا به عنوان کشوری که از برجام خارج شده و اقدام به وضع تحریم های شدید علیه ایران نموده، باید علاوه بر بازگشت به برجام اقدام به برطرف تحریم های خود علیه ایران کند تا پس از آن ایران نیز اجرای تعهدات هسته ای خود مطابق برجام را از سر گیرد.

ایران همچنین به طرف های غربی هشدار داده است که برجام به هیچ وجه قابل مذاکره مجدد نیست و افزودن بندهای جدید به آن موضوعیت ندارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1749

به "بلینکن: مواضع آمریکا و اروپا در قبال ایران تا حد بسیار زیادی یکسان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: مواضع آمریکا و اروپا در قبال ایران تا حد بسیار زیادی یکسان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید