تأملی بر مواجهه ایدئولوژیک با مرگ سینماگران در رسانه های وابسته به سلطه

به گزارش اخذ ویزا، یکی از ترفند های بعضی از رسانه ها درباره شخصیت های مشهوری که اتفاقا عاقبت به خیر هم شدند، تحریف و سانسور سرگذشت و سرنوشت آنهاست!

تأملی بر مواجهه ایدئولوژیک با مرگ سینماگران در رسانه های وابسته به سلطه

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، یکی از ترفند های بعضی از رسانه ها درباره شخصیت های مشهوری که اتفاقا عاقبت به خیر هم شدند، تحریف و سانسور سرگذشت و سرنوشت آنهاست!

ماجرا از این قرار است که طی هفته های اخیر و با اوج گیری ویروس کرونا، متأسفانه چند نفر از هنرمندان سینما که ازقضا وجهه ای مثبت و فرهیخته هم داشتند از میان ما رفتند! این اتفاقات تلخ و غمبار، اما از نظر بازنمایی رسانه ای، قابل توجه هستند. بعضی از رسانه ها در اخبار و گزارش هایی که درباره این افراد منتشر کردند، اقدام به حذف کامل بخش هایی از زندگی آن ها و برجسته سازی بخش هایی دیگر کردند.

سینماگر هایی که طی روز های اخیر به خاطر ابتلا به کرونا درگذشتند، کار را برای رسانه های مدعی گردش آزاد اطلاعات سخت کردند؛ دور بودن این هنرمندان از فضای سلبریتی زده این دوران، عدم تعلق خاطر آن ها به منویات سیاسی و ایدئولوژیک مدنظر این رسانه ها و از همه مهم تر عاقبت به خیر شدن عمر هنری آن ها برای رسانه های وابسته به نظام سلطه و همچنین پیروان داخلی آن ها چندان خوش نیامد! به بیانی دیگر، ذات ایدئولوژیک زده و سانسورچی این رسانه ها حتی بر نحوه بازتاب خبر درگذشت هنرمندان نیز سایه افکنده است.

اقدام بی بی سی فارسی و سایر رسانه های وابسته به دولت های غربی در بازنمایی درگذشت چنگیز جلیلوند، بیش از سایر موارد، توأم با سانسور و تحریف بود. بی بی سی در تنظیم خلاصه سوابق جلیلوند، حتی نامی هم از فیلم و سریال هایی که این دوبلور در آن ها بازی نموده بود نبرد! مرحوم جلیلوند با اینکه از صداپیشگان فیلمفارسی های قبل از انقلاب بود و سال ها ترک وطن نموده بود، سرانجامی متفاوت برای زندگی هنری اش رقم زد. او بعد از بازگشت به کشور مسیری را برای فعالیت هنری اش انتخاب کرد که معکوس با دوران قبل بود؛ قلاده های طلا یکی از فیلم های بحث برانگیز سینمای ایران است که چنگیز جلیلوند در آن ایفای نقش کرد. این فیلم، روایتی از توطئه عوامل امنیتی بیگانه -ازجمله انگلیس- در جریان آشوب های سال 88 بود. وی حتی بازیگری در یک فیلم آماتور با نام ترمینال غرب را هم پذیرفت، چون به دانشمندان هسته ای می پرداخت.

قصه عشق پدرم نیز یکی از آثاری است که جلیلوند در آن بازی کرد و در دسته فیلم های دفاع مقدسی قرار می گیرد. البته او در سال های اخیر بازی در فیلم های دیگری هم بازی کرد. چنگیز جلیلوند برای بازی در سریال های تلویزیونی نیز دست به انتخاب هایی معنی دار زد؛ نوشدارو یکی از این سریال ها بود که به کوشش های علمی و صنعتی نیرو های جهادی ایران می پردازد. سریال معمای شاه هم از دیگر آثاری است که مرحوم جلیلوند با آن همکاری کرد که به رغم کیفیت پایین دراماتیک، اما به هر حال، علیه رژیم پهلوی بود.

یلدا هم دیگر سریالی است که جلیلوند در آن بازی نموده بود که از سریال های مناسبتی سیما در ایام محرم محسوب می شد. آخرین فعالیت بازیگری جلیلوند، نقش آفرینی در سریال سلمان بود؛ بی بی سی فارسی، به هیچ یک از این سریال ها اشاره ای نکرد؛ همچنانکه به دلیل انتخاب این سرانجام خوش توسط جلیلوند، صدای آمریکا اصلا خبر درگذشت این بازیگر و دوبلور مطرح ایرانی را منتشر نکرد! همچنانکه رادیو فردا در گزارش خودش به قلم یک منتقد بدنام و تارک وطن، از بازی جلیلوند در این فیلم ها و سریال ها ابراز خشم کرد! رسانه های غربگرای داخلی که به جریان اصلاحات مشهور هستند نیز با غلظت کمتر و احتیاط بیشتر، این خبر سازی را برای درگذشت چنگیز جلیلوند در پیش گرفتند؛ به فعالیت هنری یک دهه اخیر او نپرداختند و ترجیح دادند تا جلیلوند را صرفا به عنوان دوبلور فیلمفارسی معرفی نمایند.

این نوع خبر سازی حتی درباره مرحوم کامبوزیا پرتوی هم به کار رفت! صدای آمریکا در خبر انتشار درگذشت کامبوزیا پرتوی یکی از عظیم ترین اتفاقات در کارنامه این فیلمساز را سانسور کرد؛ درحالی که همکاری در نوشتن فیلمنامه فیلم محمد رسول الله (ص) را می توان مهم ترین فصل از زندگی پرتوی دانست، اما voa هیچ اشاره ای به این فیلم نکرد. همچنانکه دویچه وله نیز این فعالیت کامبوزیا پرتوی را در توضیح کارنامه او، نادیده گرفت!

تا زمان نگارش این متن، هیچ یک از رسانه های فارسی زبان بیگانه غیر از دویچه وله وابسته به دولت آلمان، خبر درگذشت مرحوم پرویز پورحسینی را منتشر ننموده اند! دویچه وله نیز همان رویکرد کلیشه ای توأم با سانسور را درباره انتشار زندگینامه و سرنوشت این بازیگر در پیش گرفته است! این رسانه مدعی آزادی گردش اطلاعات نیز بخشی از مهم ترین سوابق هنری پورحسینی را نادیده گرفت و سانسور کرد! بازی در مختارنامه، شب دهم و مریم مقدس از ماندگارترین تجربیات نقش آفرینی پرویز پورحسینی است که دویچه وله، علاقه ای به ذکر آن ها نداشت!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1355

به "تأملی بر مواجهه ایدئولوژیک با مرگ سینماگران در رسانه های وابسته به سلطه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأملی بر مواجهه ایدئولوژیک با مرگ سینماگران در رسانه های وابسته به سلطه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید