جزئیاتی از عرضه های اولیه هفته آینده

به گزارش اخذ ویزا، خبرنگاران: معاون بازار شرکت فرابورس گفت که در تلاش هستند تا هفته آینده شرکت توسعه جهت برق را در فرابورس عرضه کنند.

جزئیاتی از عرضه های اولیه هفته آینده

به گزارش خبرنگاران، دنیای اقتصاد نوشت: این روزها به تعویق افتادن ارائه عرضه های اولیه در حال تبدیل شدن به یک اتفاق عادی است. نقدترین مثالی هم که می توان برای آن آورد، عرضه اولیه زرماکارون است که تا به حال دوبار به تعویق افتاده است. به غیر از این عرضه اولیه، قرار بود عرضه اولیه نماد بگیلان تا پایان تیر هم عرضه شود اما خبری از عرضه آن نشد تا اینکه بالاخره روز گذشته معاون بازار شرکت فرابورس اعلام کرد که در تلاش هستند تا هفته آینده شرکت توسعه جهت برق را در فرابورس عرضه کنند.

او البته از عرضه قطعی این نماد در بورس صحبتی نکرده و گزینه دیگری هم برای عرضه اولیه در فرابورس در نظر گرفته و آن هم شرکت پتروشیمی ارومیه است. پس با این حساب هفته آینده هرکدام از این شرکت ها که تا پایان این هفته اطلاعات خود را زودتر تکمیل کنند، وارد بازار سرمایه می شوند. البته این در حالی است که شرکت توسعه جهت برق گیلان هنوز ارزش گذاری خود را به فرابورس تحویل نداده اما شرکت پتروشیمی ارومیه ارزش گذاری اش به فرابورس رسیده و در حال حاضر هم در سامانه کدال قابل مشاهده است. در ادامه به طور خلاصه نگاهی داشته ایم به شرایط این دو شرکتی که احتمال عرضه آن در هفته آینده زیاد است تا اگر خواستید اقدام به خرید کنید، از آنچه می خرید آگاهی داشته باشید.

به طور خلاصه باید برایتان بگوییم که شرکت توسعه جهت برق گیلان بیست و پنجم بهمن ماه 89 تاسیس شده و فعالیت هایش هم شامل تولید و فروش انرژی برق، خرید سوخت مورد نیاز نیروگاه های برق، انجام کلیه فعالیت های بازرگانی برق و سایر حامل های انرژی، انجام اقدامات لازم به منظور ارتقای بهره وری و توسعه ظرفیت نیروگاه، سرمایه گذاری و مشارکت در احداث نیروگاه ها است. در حال حاضر هم این شرکت در حال بهره برداری و فروش برق نیروگاه سیکل ترکیبی 1,350 مگاواتی گیلان است. نکته ای هم که باید در جریان آن باشید این است که سهامدار اصلی این شرکت، شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر و سهامدار اصلی میانی گروه، شرکت سرمایه گذاری غدیر و واحد تجاری نهایی گروه سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح است. در نهایت اینکه این شرکت در فهرست نرخ های فرابورس ایران با نماد بگیلان درج شده است.

اما از نکاتی که درباره شرکت پتروشیمی ارومیه باید مدنظر داشته باشید این است که این شرکت یکی از شرکت های زیرمجموعه پترول است که سه محصول کریستال ملامین، سولفات آمونیوم و اسید سولفوریک را تولید می کند. و البته تولیدات این شرکت طی سال گذشته بر اساس برنامه حدود 125 هزار تن بوده است.

همچنین این شرکت مدعی است که نخستین تولیدکننده کریستال ملامین در ایران و دومین تولیدکننده بزرگ این محصول در کشور است. مساله دیگر هم این است که شرکت پتروشیمی ارومیه با سرمایه 70 میلیاردتومانی فعالیت می کند و سهامدار عمده آن شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با مالکیت 7/ 93 درصد سهام است و البته 6 درصد از سهام این شرکت هم در اختیار شرکت کارگزاری سهام عدالت است. در جریان باشید که این شرکت با نماد شاروم در گروه محصولات شیمیایی و زیر گروه تولید کود و ترکیبات نیتروژن قرار است عرضه شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1138

به "جزئیاتی از عرضه های اولیه هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از عرضه های اولیه هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید