خبرنگاران دژپسند: از سه پروژه دولت الکترونیک رونمایی شد

به گزارش اخذ ویزا، تهران - خبرنگاران - وزیر امور مالی و دارایی در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری و در جریان افتتاح سامانه های مالی اضافه کرد که امروز سه پروژه مهم وزارت امور مالی و دارایی در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی شد.

خبرنگاران دژپسند: از سه پروژه دولت الکترونیک رونمایی شد

به گزارش شبکه اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند با یادآوری اینکه این سه پروژه وزارت اقتصاد یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیک مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها، پروژه های بسیار مهمی است، گفت: این پروژه ها به منظور تسهیل روابط بین دستگاه های دولتی، دستگاه های دولتی با شرکت ها و پیمانکاران و دستگاه های دولتی یا خزانه با کارکنان دولت به بهره برداری رسیده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه پروژه اول مربوط به سامانه خزانه داری الکترونیک است اضافه نمود: در خزانه داری سه مبحث، سامانه جامع حسابداری کل خزانه و خزانه مشخص استانها و مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت، نظام جامع مدیریت بدهی ها و مطالبات عمومی دولت و سامانه جامع اموال دولتی وجود دارد.

وی شرح داد که بحث مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت یکی از وظایف مهم هرماهه در وزارت اقتصاد بوده و برای نظام جامع مدیریت بدهی ها و مطالبات عمومی دولت نیز بصورت فصلی گزارش جامعی تهیه و به مراجع ذیربط ارسال می گردد و سامانه جامع اموال دولتی نیز از اموال و دارایی های دولت در سطح کشور و مقیاس منطقه ای حکایت دارد که همگی در قالب خزانه داری کل کشور سازماندهی شده و در حال حاضر بصورت خزانه داری الکترونیکی کاملاً مدیریت می گردد.

دژپسند با بیان اینکه تا چند سال قبل برای دریافت تخصیص بودجه در سرانجام هر ماه و چند روز سرانجامی هر سال با یک صف طولانی از نمایندگان دستگاه های اجرایی در وزارت اقتصاد روبه رو بودیم، توضیح داد: امروز خوشبختانه به این صورت نیست و با الکترونیکی کردن و استقرار سامانه خزانه داری الکترونیک این مسائل رفع شده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: اکنون 220 هزار فقره حساب سنتی جمع شده و به بانک مرکزی منتقل شده است و همچنین 78 هزار فقره دسته چک سنتی که سابق مبادله می شد، جمع آوری شده و حواله الکترونیکی جایگزین آن شده است.

وی به استقرار سامانه وجه الکترونیک اشاره نمود و اضافه نمود: تا امروز حقوق دو و نیم میلیون نفر از کارکنان دولت بصورت الکترونیکی و متمرکز پرداخت می گردد که این کار به جلوگیری از وجود حساب های موازی، نشت اطلاعات اقتصادی و جلوگیری از تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد یاری زیادی نموده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از ایجاد سامانه تسویه تهاتر نام برد و گفت : در راستای حقوق شهروندی بسیار اهمیت دارد که بدانیم دولت چه میزان مطالبات دارد و چگونه باید آن را تسویه و یا تهاتر کند.

دژپسند توضیح داد: قبل از دولت تدبیر و امید این اطلاعات به شکل کلی و عمومی وجود داشته ولی امروز با استفاده از خزانه داری الکترونیکی مجموع مطالبات و بدهی های دولت کاملا واضح و روشن وجود دارد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه توانستیم بازار سرمایه را گسترش دهیم،ادامه داد: در گذشته وقتی مجمع شستا برگزار می شد تعداد محدودی در این مجمع حضور داشتند ولی امروز با واگذاری وسیع شستا سهامداران این شرکت میلیونی شدند .

وی شرح داد: با میلیونی شدن سهامداران شستا با مشکل شرکت در مجامع روبرو هستیم که قطعا اگر هر سهامداری از هر نقطه کشور بخواهد برای جلسات مجامع شرکت کند امکانپذیر نیست بنابراین احتیاج به برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت های بورسی به صورت الکترونیکی داشتیم لذا امکان برگزاری مجامع را به صورت الکترونیکی مهیا کردیم و باید بصورت قاطع بگویم تمام شرکت های بورسی می توانند مجامع خود را الکترونیکی برگزار نمایند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه نمود: موضوع دیگر نحوه دریافت و پرداخت ها بود برای مثال سهامدار شرکتی اگر می خواست سود خود را دریافت کند باید مسافتی را طی می کرد تا به دفتر مرکزی مراجعه و سود مورد نظر را دریافت کند اما سامانه ای برای توزیع سود در بازار سرمایه تعریف شده است و امروز هر سهامداری در سراسر کشور می تواند به وسیله این سامانه سود خود را دریافت کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1365

به "خبرنگاران دژپسند: از سه پروژه دولت الکترونیک رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دژپسند: از سه پروژه دولت الکترونیک رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید