دلایل رشد فقر در سال 99 چه بود؟ ، ورود بعضی از بچه ها به بازار کار در سال 99

به گزارش اخذ ویزا، به گزارش خبرنگاران، در حالی به روزهای پایانی سال 1399 نزدیک می شویم که بر اساس شرایط عمومی مردم، آمارها و نیز گفته های کارشناسان فقر گسترش پیدا نموده است. اما دلایل گسترس فقر چه بوده است؟

دلایل رشد فقر در سال 99 چه بود؟ ، ورود بعضی از بچه ها به بازار کار در سال 99

سهراب دل انگیزان کارشناس مالی در این مورد به خبرنگاران می گوید: فقر زوایای متعددی دارد و همه فرایندها و عوامل ایجادکننده فقر در سال 1399 دیده می گردد. در سال 1399 در شرایط کرونایی بخشی از مشاغل از دست رفتند و این یعنی درآمدها کاهش پیدا نموده و تعداد بیکاران بیشتر شده است. فقط صاحب کسب و کارها نبوده که بیکار شده است بلکه کارگرانی نیز داشته اند که آنها نیز کار خود را از دست دادند. در مجموع و بر همین اساس بعضی فقیر شدند.

او ادامه می دهد: به واسطه از بین رفتن بعضی مشاغل، بعضی خدمات و مشاغل دیگر هم از بین می فرایند. مثلا اگر باشگاه تعطیل گردد، تقاضا برای مربی هم از بین می رود. بنابراین زنجیره ای از کسب وکارها از بین رفته است. پس کرونا نه تنها به صورت مستقیم بخشی از کسب و کارها را از بین برده بلکه اثر غیرمستقیم روی سایر کسب و کارها هم داشته است.

دل انگیزان در ادامه دلایل گسترش فقر می گوید: تورم شدیدی که در سال 1399 بوده، سبد مصرفی خانوارها را به شدت تضعیف نموده است. توان مصرفی کاهش یافته خانوارها، آنها را در جریانی قرار می دهد که به پایین خط فقر منتقل شوند.

این کارشناس مالی تحریم ها را یکی از دلایل گسترش فقر می داند: در سال 1399 باید تحریم های ایران را جدی گرفت که اثرات بزرگی روی اقتصاد گذاشته و صادرات و واردات ما دچار بحران های خاص خودش شده است. همه اینها باعث شده عملا بخشی از درآمدها از دست برود و باز فقر گسترش پیدا کند.

او به وارد شدن بعضی از بچه ها به بازار کار اشاره می نماید و می گوید: بخشی از بچه های که باید به مدرسه می رفتند اما از آنجا که خانواده هایشان با بحران روبرو بودند به خیابان ها آمدند تا کمکی برای آنها شوند. این موضوع هم چهره فقر را خشن تر به ما نشان می دهد.

آنطور که دل انگیزان می گوید کاهش عمومی سطح درآمد مردم باعث شده است که خریدشان حتی از دست فروشان کاهش پیدا کند و این یعنی فقر گسترش پیدا نموده است.

او در سرانجام می گوید: خدمات بهداشتی هم بیشتر در اختیار حوزه کرونا قرار گرفته است. این موضوع هم سطح برخورداری از رفاه اجتماعی را کاهش داده است و این هم یعنی گسترش فقر.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1736

به "دلایل رشد فقر در سال 99 چه بود؟ ، ورود بعضی از بچه ها به بازار کار در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل رشد فقر در سال 99 چه بود؟ ، ورود بعضی از بچه ها به بازار کار در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید