دوبیتی خوانی محور سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی شد

به گزارش اخذ ویزا، دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از انتخاب دو بیتی خوانی به عنوان موضوع و محور اصلی این دوره از جشنواره اطلاع داد.

دوبیتی خوانی محور سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران درباره جزییات جلسه با اعضای هیأت علمی و نحوه برگزاری جشنواره شرحاتی ارائه داد.

احمد صدری دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، درباره موضوع اصلی این دوره از جشنواره گفت: شورای علمی جشنواره موسیقی نواحی، متناسب با سیاست های کلی جشنواره که در سال های گذشته مبتنی بر موسیقی های باکلام بوده، تِم این دوره از جشنواره را بر پایه دوبیتی خوانی در مناطق مختلف ایران قرار داده است. همان طور که مستحضرید، این قالب شعری در میان تمام اقوام ایرانی با عناوین مختلف وجود دارد و دارای اشتراک های زیادی است. البته به دلیل تنوع قومی، اقلیمی و زبانی در کشور، می توانیم با این قالب شعری وحدت را نه تن ها در ایران با این جغرافیای سیاسی، بلکه در جغرافیای فرهنگی نشان دهیم. نمونه این دوبیتی خوانی ها را در کشور هایی مانند ازبکستان و تاجیکستان تحت عنوان فَلَک شاهد هستیم.

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اشاره به اینکه قرار است این جشنواره در آبان ماه برگزار گردد، درباره نحوه برگزاری این دوره از جشنواره گفت: جشنواره سال جاری دو بخش دارد؛ یک بخش آن به صورت آنلاین برگزار می گردد و بخش دیگر به صورت آفلاین. بخش آنلاین طی چهار روز در فضا ها و مکان های تاریخی کرمان اجرا خواهد شد و امیدوارم بتوانیم با استفاده از ظرفیت چندفرهنگی استان کرمان و موسیقی سایر اقوام، که برای مخاطب تنوع زبانی، موضوعی و موسیقایی دارد، برنامه خوبی تدارک ببینیم.

وی بیان نمود: زمان اجرا ها به جهت اینکه تیم های فیلمبرداری به مناطق مختلف ایران می فرایند و از افرادی که هیات علمی معین می نمایند مستند هایی را تهیه می نمایند، طولانی خواهد بود. در نهایت بسته ای را آماده نموده و در طول زمان پخش می کنیم.

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اشاره به اینکه بخش پژوهش همیشه یکی از بخش های لاینفک جشنواره موسیقی نواحی بوده، شرح داد: بخش پژوهش هر سال همزمان با بخش اجرایی جشنواره برگزار می شد، ولی سال جاری برای جلوگیری از تداخل با اجراها، تصمیم گرفته شده این بخش را پس از اتمام جشنواره طی برنامۀ مشخصی با موضوع و موضوع دوبیتی خوانی برگزار کنیم. البته قرار است عزیزان ما برای این بخش برنامه ریزی هایی داشته باشند و یکی از آن برنامه ها، تقدیر از کتاب هایی است که توسط موزیسین ها و پژوهشگران بومی نوشته شده است. امیدواریم با همکاری فرهنگستان هنر و دانشگاه هایی که رشته اتنوموزیکولوژی دارند، بتوانیم بخش پژوهش را یا به صورت آنلاین یا آفلاین و یا ترکیبی از این دو برگزار کنیم.

وی گفت: شورای علمی با رادیو به توافق رسیده که همکاری نزدیک داشته باشند. قرار شده مباحث محتوایی جشنواره در مورد دوبیتی خوانی ها طی برنامه رادیویی، یکشنبه ها بین ساعت 21 تا 23 با حضور کارشناس از رادیو فرهنگ پخش گردد.

احمد صدری در خاتمه با اعلام اینکه سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران فراخوان نداشته است، گفت: بنا را بر این گذاشته ایم که شورای علمی تا هفته آینده پیشنهادات شان برای اجرای آنلاین را از بین کسانی که استاد هستند، ولی کمتر دیده شده اند اعلام نمایند. مسلم است حتماً از تمام اقوام ایران با گویش های مختلف در این جشنواره برنامه خواهیم داشت.

اعضای شورای علمی این دوره از جشنواره را منصوره ثابت زاده، فؤاد توحیدی، هوشنگ جاوید، دامون شش بلوکی، و محمدعلی مرآتی تشکیل می دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1245

به "دوبیتی خوانی محور سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوبیتی خوانی محور سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید