شایع ترین علائم پارکینسون را بشناسید

به گزارش اخذ ویزا، رئیس انجمن پارکینسون ایران، با بیان اینکه بالای 90 درصد افراد مبتلا به پارکینسون اختلال بویایی را دارند، گفت: شیوع پارکینسون در مردان 2 برابر زنان است.

شایع ترین علائم پارکینسون را بشناسید

امیرحسن حبیبی، با اشاره به این نکته که درمان پارکینسون هزینه های زیادی را برای خانواده به همراه دارد، گفت: ابتلاء به پارکینسون شامل دلیل های مختلفی است همانند علل ژنتیک، تصادف و ضربه تماشا.

این فلوشیپ اختلالات حرکتی گفت: افزایش سن، تماس با سموم کشاورزی، فعالیت فیزیکی کم، چاقی و دیابت درصد ابتلاء به پارکینسون را افزایش می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که شیوع پارکینسون در مردان 2 برابر زنان است، اضافه نمود: پارکینسون یک بیماری پیش رونده است که کندی در حرکت، لرزش در اندام، ناتوانی در تعادل و اندام خمیده از مهمترین علائم این بیماری به شمار می آیند.

حبیبی ادامه داد: پارکینسون به بخش حرکتی و غیر حرکتی تقسیم می شود، که شایع ترین علائم غیر حرکتی اختلال بویایی است که معمولاً بالای 90 درصد افراد مبتلا اختلال بویایی را دارند و بعد دچار اختلالات ادراری و بعلاوه افسردگی می شوند و در واقع عوارض غیرحرکتی پارکینسون بیشتر و تحمل آن برای بیمار سخت تر از علائم حرکتی می باشد.

وی با تاکید بر این مهم که بیماری پارکینسون یک بیماری دو طرفه به شمار می آید و دو طرف اندام بدنی را در بر می گیرد، اظهار کرد: در بیماران مبتلا دامنه حرکت در ابتدا خوب و به صورت معمول است و به تدریج کاهش پیدا می نماید.

این متخصص نورولوژی با اشاره به عدم وجود لرزش سر در بیماری پارکینسون، اضافه نمود: به صراحت باید گفت کسی که لرزش سر دارد پارکینسون ندارد، مگر همزمان دارای بیماری پارکینسون به همراه بیماری دیگر باشد.

این فلوشیپ اختلالات حرکتی با بیان این مهم که تشخیص بیماری پارکینسون یک تشخیص کلینیکی است، گفت: هیچگونه آزمایش و انجام رادیولوژی برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد و فقط انجام اسکن هسته ای است که در مواردی که پزشک در تشخیص بین بیماری پارکینسون و بیماری دیگر مشکوک است صورت می پذیرد که متأسفانه بسیار پرهزینه و گران است.

حبیبی با اشاره به اینکه درمان این بیماری به صورت دارویی و جراحی صورت می پذیرد، ادامه داد: به غیراز ویتامین D که در برخی موارد مؤثر است، تقریباً تمام ویتامین ها در درمان پارکینسون هیچ نقش و تأثیری ندارند.

رئیس انجمن پارکینسون ایران با گلایه از توزیع دارو برای این بیماران، گفت: متأسفانه همکاری بیمه ها در ارائه داروهای تجویزی مثبت نیست و در توزیع دارو برای بیمار با مشکل روبرو هستیم که امیدواریم با همکاری ارگان ها و نهادهای ذیربط به زودی مشکل موجود برطرف و اقلام دارویی برای هر بیمار مرتفع شود.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2452

به "شایع ترین علائم پارکینسون را بشناسید" امتیاز دهید

1 کاربر به "شایع ترین علائم پارکینسون را بشناسید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین علائم پارکینسون را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید