تورهای چین: قرقیزستان می تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگهای باشد

به گزارش اخذ ویزا، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به امکان توسعه حمل ونقل ریلی، جاده ای و هوایی بین ایران و قرقیزستان، گفت: قرقیزستان می تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگهای باشد.

تورهای چین: قرقیزستان می تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگهای باشد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

رستم قاسمی در ملاقات با دنیر امان گلدی یف معاون اول نخست وزیر و وزیر امور مالی و دارایی جمهوری قرقیزستان و هیات همراه با اشاره به اهمیت روابط دوجانبه ایران و قرقیزستان، گفت: جدا از مبحث ترانزیت، دو کشور می توانند در مواردی همانند تجارت، سرمایه گذاری همزمان در دو کشور، کشاورزی و صادرات همکاری نمایند. ضمن اینکه ایران آماده انتقال تجربه و دانش فنی و مهندسی به قرقیزستان است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کمیسیون مشترک همکاری های ایران و قرقیزستان در مهرماه برگزار گردید، ضروری است یک تیم فنی برای آنالیز و پیگیری مصوبات گذشته و آماده سازی طرح ها و مصوبات برای کمیسیون مشترک بعدی تشکیل گردد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت بالای همکاری دو کشور در زمینه ترانزیت، گفت: امروز امکان ترانزیت ریلی از بندرعباس به قرقیزستان فراهم است و با استفاده از توافقات موجود با ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی، می توان این ظرفیت را توسعه داد.

وی اضافه نمود: بعلاوه توسعه ترانزیت جاده ای بین دو کشور نیز می تواند در دستور کار قرار بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در زمینه حمل ونقل هوایی نیز امروز پروازهایی بین مشهد و مرکز قرقیزستان برقرار است که این پروازها نیز می تواند افزایش پیدا کند.

وزیر دولت سیزدهم ادامه داد: قرقیزستان می تواند به کریدور انتقال کالاهای ایرانی به حوزه شانگهای و کشورهای شرقی تبدیل گردد.

قاسمی با اشاره به امکان سرمایه گذاری طرف قرقیزستانی در بندر شهید رجایی و سایر بخش های اقتصاد ایران گفت: امکان حضور و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در بخش های مختلف اقتصاد قرقیزستان از جمله صنعت و کشاورزی نیز وجود دارد.

استقبال از تشکیل صندوق مشترک توسعه سرمایه گذاری ایران و قرقیزستان

وی ضمن استقبال از پیشنهاد طرف قرقیزستانی برای تشکیل صندوق مشترک توسعه سرمایه گذاری میان دو کشور اضافه نمود: این پیشنهاد بسیار خوبی است که می تواند از امکان حضور شرکت های ایرانی در بخش های مختلف اقتصاد قرقیزستان و بالعکس حمایت و پشتیبانی کند.

قاسمی گفت: جمهوری اسلامی ایران حتما از این پیشنهاد استقبال می نماید. این صندوق می تواند باعث ایجاد کارخانجات مشترک و توسعه سرمایه گذاری ها شده و زمینه خوبی برای همکاری های آینده دو کشور فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرقیزستان ظرفیت های بالقوه بسیاری دارد که می تواند به ظرفیت های بالفعل تبدیل گردد، گفت: ایران نیز در صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی، لوازم خانگی و ... از توانمندی های خوبی برخوردار است که قرقیزستان می تواند از این ظرفیت استفاده کند.

وی اضافه نمود: تبادلات گردشگری نیز می تواند بین دو کشور به سرعت برقرار گردد. با توجه به این موضوع به نظر می رسد یکی از مواردی که باید در دستور کار تیم فنی قرار بگیرد، موضوع ویزا بین دو کشور است. امیدوارم در سفر و نشست آینده در این مورد نیز به نتایج خوبی برسیم.

قاسمی ضمن خوشامدگویی مجدد به هیات قرقیزستانی گفت: در این نشست ها موضوعات مختلف مدنظر دو کشور مورد بحث و آنالیز قرار می گیرد و زمینه را برای توافقاتی که منافع مردم دو کشور را تامین می نماید، فراهم خواهد نمود.

لازم به ذکر است دنیر امان گلدی یف معاون اول نخست وزیر و وزیر امور مالی و دارایی جمهوری قرقیزستان و هیات همراه عصر امروز با حضور در ساختمان دادمانِ وزارت راه و شهرسازی، با رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی به عنوان رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور و جمعی از معاونان وی ملاقات و در خصوص مباحث مختلف مالی گفت وگو کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2091

به "تورهای چین: قرقیزستان می تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگهای باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای چین: قرقیزستان می تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگهای باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید