نه فاصله و نه ماسک؛ تهویه هوا خطر کرونا را کم می نماید

به گزارش اخذ ویزا، تحلیل آن ها از این یافته ها این است که احتیاجی نیست محیط های عمومی با کمترین ظرفیت ممکن پذیرای افراد باشند بلکه احتیاج است که به اندازه کافی وسیع و دارای تهویه مناسب باشند. آن ها می گویند فضای عظیم با تهویه مناسب و زمان کوتاه حضور می تواند افراد را در برابر ویروس محافظت کند.

نه فاصله و نه ماسک؛ تهویه هوا خطر کرونا را کم می نماید

نتایج تحقیقاتی که اخیراً در مؤسسه تکنولوژی ماساچوست اجرا شده می گوید قانون 2 متر فاصله که افراد را تشویق می نماید تا در اماکن عمومی فاصله اجتماعی را رعایت نمایند هیچ پایه ای در علم ندارد.

به گزارش خبرنگاران، پروفسور مارتین بازانت و جان بوش شرح می دهند که در یک محیط بسته فاصله 2 متری و 20 متری فرقی ندارد و هر دو به یک اندازه افراد را در معرض خطر کرونا قرار می دهد. آن ها می گویند فقط تهویه مناسب در محیط بسته است که می تواند خطر ابتلا را کاهش دهد.

بازانت و بوش مدلی را برای محاسبه خطر ابتلا به ویروس در محیط بسته طراحی کردند و برای طراحی آن مقادیری مانند زمانی که افراد در محیط بسته سپری می نمایند، تهویه و گردش هوا، ایمنی افراد، فعالیت های تنفسی، گونه های ویروس و استفاده از ماسک را اندازه گیری و در نظر دریافتد.

این تیم پژوهشی می گوید در محیط بسته رعایت فاصله 2 متری حتی با استفاده از ماسک هم نمی تواند از دریافت ویروس پیشگیری کند و علتش آن است که حتی وقتی افراد ماسک دارند هوای گرم به بالا حرکت می نماید؛ در تمام اتاق جریان پیدا می نماید و در جای دیگری از اتاق پایین می آید. برطبق محققان، فضایی که دارای تهویه مناسب باشد می تواند خطر ابتلا به ویروس را کم کند و فعالیت این مکان ها با کمترین ظرفیت مبنایی در علم ندارد.

ویروس کرونا از 3 طریق شناخته شده شامل قطره های تنفسی عظیم، هوازی و سطوح منتقل می گردد: انتقال قطرات عظیم از دهان به دهان و چشم های افراد دیگر صورت می گیرد؛ قطرک های ریز روی سطوح می ریزند و قطرک های تنفسی به وسیله استنشاق هوای آلوده منتقل می شوند.

محققان می گویند رعایت فاصله 2 متری می تواند از انتقال ویروس به وسیلهِ قطره های عظیم مایع پیشگیری کند، اما قطرک هایی که به وسیله فعالیت های تنفسی ساطع می شوند می توانند راستا طولانی تر از 2 متر را طی نمایند. بازانت می گوید: ما استدلال می کنیم که فاصله گذاری 2 متری، خصوصاً وقتی افراد ماسک دارند، هیچ اثری ندارد. علتش آن است که وقتی افراد از پشت ماسک تنفس می نمایند، هوای گرم رو به بالا حرکت می نماید و در جای دیگری از اتاق پایین می آید؛ بنابراین خطر مواجهه با ویروس حتی با فاصله اجتماعی 2 متر نیز زیاد است.

این قطرک های ریز مایع در هنگام تنفس، مصاحبه، سرفه و سایر فعالیت های تنفسی فراوری می شوند و، چون هم دما با بدن و گرم هستند، تمایل دارند به سمت بالا حرکت نمایند و در نهایت در تمام اتاق جریان پیدا می نمایند.

محققان بعد از اندازه گیری مقادیری مانند مدت زمانی که افراد در درون محیط بسته سپری نموده اند، تهویه و گردش هوا، ایمنی در مقابل ویروس، فعالیت تنفسی، گونه ویروس و استفاده از ماسک، به این نتیجه رسیدند که رعایت فاصله اجتماعی نمی تواند افراد را ایمن نگه دارد بلکه مدت زمانی که افراد در محیط بسته سپری می نمایند و همینطور اینکه محیط به تهویه مناسب مجهز است یا نه خطر ابتلا به ویروس را معین می نماید.

تحلیل آن ها از این یافته ها این است که احتیاجی نیست محیط های عمومی با کمترین ظرفیت ممکن پذیرای افراد باشند بلکه احتیاج است که به اندازه کافی وسیع و دارای تهویه مناسب باشند. آن ها می گویند فضای عظیم با تهویه مناسب و زمان کوتاه حضور می تواند افراد را در برابر ویروس محافظت کند.

منبع: Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1796

به "نه فاصله و نه ماسک؛ تهویه هوا خطر کرونا را کم می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نه فاصله و نه ماسک؛ تهویه هوا خطر کرونا را کم می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید